1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Piknik alanları bizimdir. Çöpe çevirmeyelim!
Piknik alanları bizimdir. Çöpe çevirmeyelim!

Piknik alanları bizimdir. Çöpe çevirmeyelim!

Yaz geldi, özellikle ailelerin en büyük eğlencesi ve Pazar günlerinin vazgeçilmezi piknik seferleri başladı. Piknik insanların doğa ile baş başa kalabildiği, tabir caizse temiz hava ile vücutlarını yenileyebildiği eğlenceli etkinliklerden biri.

A+A-

Piknik Yapmasını Bilmeyenler, Piknik Alanlarını Çöplüğe Çeviriyor!

Yaz geldi, özellikle ailelerin en büyük eğlencesi ve Pazar günlerinin vazgeçilmezi piknik seferleri başladı. Piknik insanların doğa ile baş başa kalabildiği, tabir caizse temiz hava ile vücutlarını yenileyebildiği eğlenceli etkinliklerden biri.

Siirt’te yaşayanların sıkça gittikleri piknik yerlerinden biri Başur diğeri ise Tillo ilçemizdeki Hassa Hatun Türbesi ve etrafı ve tabii Kalatul Üstad tepesi ve civarı.

Başur piknik sahasına girerken sizden belli bir ücret isteniyor ve karşılığında piknik sahasını kullanma hakkı ve orta boy bir çöp poşeti veriliyor. Başur’daki en büyük problem sıkıcı havası ve sinekler. Bu konuda yetkililerin yeterince önlem alamadığına şahit oluyoruz ki bunlar birkaç su motoru ile yapılacak şelale benzeri yapıyla ve ilaçlama araç gereçleriyle halledilebilecek sorunlar. Taşlardan veya otantik yapılı beton ocak yerlerinin eksikliği mangalcılar için ayrı bir sıkıntı Başur’da.

Tillo ve çevresindeki sorunları anlatmaya ise önce Hassa Hatun türbesinden başlamak gerekiyor. Hassa Hatun Türbesinde yarım kalmış inşaat insanın yüreğini sızlatıyor. Tuvalet ihtiyacınızı bu kutsal mekanda gidermek istiyorsanız kesinlikle burnunuzu bir mandal ile sıkıştırarak yapmanızı tavsiye ederiz. Böyle bir mekanın en büyük eksiği ise her kutsal mekanın olmazsa olmazlarından olan hayrat çeşmeleri.

Kale de ise durum çok daha vahim. Mangal yapmak için ocak yerlerinin eksikliği, yol boyunca piknik yerine yakın en az 200 metrede bir olması gereken Çöp bidonlarının eksikliği hemen fark ediliyor. Buraya girişlerde piknikçilerden kesinlikle ücret alınmalı ve çöp poşetleri dağıtılmalı aynı Başur’da olduğu gibi. Kalenin alt kısımlarında çeşmenin olmaması da ciddi bir sorun.

Seçildiği günden beri Tillo’yu her geçen gün Güzelleştiren ve Geliştiren, Sayın Aydınlar (Tillo) Belediye Başkanı Mesut MEMDUHOĞLU’nun bu uyarılarımızı dikkate alacağına eminiz.

Çözümler:

1-      Piknik sahalarına girişlerde kesinlikle ücret alınmalı.

2-      Her piknik sahasında kıyafetleriyle ve kimlik kartlarıyla görevli olduğu belli olan denetçilerin olması gerekli.

3-      Görevliler gerektiğinde piknikçileri uyarmalı ve ceza kesebilmeli.

4-       Ağaç altları dikkate alınarak yarım ay şeklinde beton veya taştan mangal ocağı yerleri yapılmalı.

5-      Uyarı Levhaları konulmalı (Piknik yaptıktan sonra ateşi söndürmeyi unutmayınız, Yüksek sesle müzik dinlemeyiniz, Doğayı kirletmeyiniz gibi)

 

Piknikçilerin hataları:

Piknikçilerin hatalarını saymakla bitmez ama başlıca dikkat etmeleri gereken davranışlar kısaca;

1-      Çöplerinizi muhakkak bir çöp poşetine doldurup çöp bidonun olduğu yere bırakınız. Unutmayın bir hafta sonra aynı yere tekrar geleceksiniz.

2-      Yüksek sesle konuşmamanızı tavsiye ederiz çünkü bütün aile sırlarınızı ifşa edebilirsiniz ve diğer kafa dinlemeye gelen piknikçileri rahatsız edebilirsiniz.

3-      Yüksek sesle müzik dinlemek için piknik yerleri uygun değildir. Sizin için müzik olan bir başkası için gürültü olarak algılanabilir. Piknik yerleri ortak kullanım alanlarıdır. Eşinizle, çocuğunuzla gittiğiniz piknikte yüksek sesle müzik dinlemek dikkatleri üzerinize toplayacaktır, eşinizin veya çocuğunuzun Güres Caddesinde omuzlarına müzik sesi alarak yüksek sesle müzik dinleyerek gezmelerine izin veriyorsanız başka…

Bu haber toplam 5077 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!