1. YAZARLAR

  2. Eyüp Güzel

  3. Pervin Buldan gelmiş Siirt’e
Eyüp Güzel

Eyüp Güzel

Yazarın Tüm Yazıları >

Pervin Buldan gelmiş Siirt’e

A+A-

Hdp Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, miting için Siirt’e gelmiş. Yanında Siirt milletvekili adaylarıyla birlikte karşısında gördükleri partililere seslenmişler. Pervin Buldan ve Meral Danış Beştaş’ın konuşmaları tam bir hezeyan… Geleceğe dair umutlandıran bir şey yok. 40 yıllık söylemlerin, bakış açılarının tekrarı sadece. 30 Trilyon’dan bahsetti. İddia dedi. “öyle duydum, ne bileyim öyle konuşuluyor işte” der gibi… Kafa eski kafa olunca verdiği rakamlar da eski rakamlarla oluyor.

Partinin en tepe ismi geliyor şehrimize. Üstelik bir kadın. Siirt milletvekili birinci sıra adayı da bir kadın. İktidar beklentileri yok. Dolayısıyla “Biz iktidara geldiğimizde” diye bir cümle kuramıyorlar. Baraj sorununu iliklerine kadar hissediyorlar ve dolayısıyla tüm söylem, endişe, refleks ve beklentileri de baraj problemine endekslenmiş. Miting alanındaki söylemlerini topluyorum, çıkartıyorum, çarpıyorum ve bölüyorum. Kendilerini ne olursa olsun asla sorgulamayacak (yâda sorgulayamayacak) olan yüzde 6’lık kesimin dışında kalanlar var hani. Onların dışında kalan, bazen oyu Hdp’ye kayan kesimleri heyecanlandıracak bir söylem arıyorum miting alanında. Umut yok. Hayırlı söz yok. 

Miting alanındaki havayı teneffüs ediyorum. Yakılan okulların yanık kokuları esiyor acı acı. Siirt’in 50 yıllık arşivi olan halk kütüphanesinin cayır cayır yakılışının kahreden rüzgârı sarıyor çevreyi. Aponun doğum yılı, tutuklanışı vs. diyerek “kepenklerini kapat” denilen esnafların sessiz öfkeleri geliyor aklıma. İş bulduğu bir fabrikada çalışmak için dişiyle tırnağıyla parasını biriktirip kamyon alan işçinin yakılan kamyonları, iş makineleri geçiyor gözlerimin önünden. Sahneye çıkıp gülücükler dağıtanlar ise sanki gördüklerimi görüyor gibiler ve havaya bakarak ıslık çalıyorlar gözlerini başka yerlere kaydırarak.

Siirt’e 16 yıl boyunca AK Parti tek bir çivi bile çakmamışmış. Bu sözü sokaktaki normal bir vatandaş söylese “cahilliğindendir” diyebilirim. Ama bunu bir partinin koskoca genel başkanı söylüyor. Karşısında kendisini dinleyen vatandaşlarının gözlerinin içine baka baka söyleyebiliyor. AK Parti bir çivi bile çakmamış sözü koca bir yalandır, söyleyen de yalancıdır. AK Parti iktidarlarının Siirt’te ve ülkemizin tamamında bugüne kadar neler yaptığını sıralayacak değilim. 

Pervin Buldan hepimizden çok biliyor.

Bu yazı toplam 1853 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
3 Yorum