1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Parti İl Başkanının başarı kıstası nedir?
Parti İl Başkanının başarı kıstası nedir?

Parti İl Başkanının başarı kıstası nedir?

Gönüllere taht kurmuş il başkanları ile siyasetin dayanılmaz cazibesinden kaynaklanan gücü arkasına almış il başkanı arasında fark olduğunu bilmeyen yoktur.

A+A-

Ekonomisi yoktur ve arkasında sermaye gücü de yoktur. Herhangi bir sermaye grubunun özel gayretleriyle il başkanlığı koltuğuna oturmamıştır. Geçmişinde Fetö bağlantısı da yoktur ve temizdir. Çalışkanlığı, sadakati ve partilileri arasındaki husumetlerde uzlaştırabilen yetenekleriyle dikkat çekerler. İl Başkanlığı makamına gelmeden önce bulunduğu makamlarda da yeteneklerini konuşturmuştur.

Böyle bir il başkanının hali, heyecanı başkadır. İl Başkanı olduktan sonra partisinin itibarı daha da artmıştır. Gençlik kolları, kadın kolları, Belediye başkanları ve ilçe başkanlarında heyecan, birlik ve beraberlik bariz bir şekilde hissedilir.

Böyle bir il başkanı kendisine yöneltilen eleştirilere göğüs gerebilecek kabiliyettedir. Eleştirileri partisine yönelik bir saldırı olarak pazarlamaya çalışmaz. Eleştirileri maksatlı, art niyetli, haklı/haksız, şahsi, samimi, kırgınlık vs. şeklinde kategorilere ayırt etmesini bilir.

İyidir böyle il başkanları. Kıymet bilinir, bilinmelidir.

Bir de böyle İl Başkanlarının aksi olanlar var ki, genelde ya parti liderlerinin sermayesiyle ayakta dururlar ya da adamı oldukları sermaye gruplarının… Partisine, partisinin liderine veya teşkilatına yönelik eleştirilere kızarlar. Ama kendi şahsına yönelik eleştirilere daha çok kızarlar. Çevresindeki sadıklarının hassasiyetleri o il başkanının menfaatleriyle orantılıdır.

Böyle il başkanının teşkilatı da dağınıktır. Belediye başkanları, İlçe Başkanları arasında ulfeti, muhabbeti görmek neredeyse imkânsızdır. Çünkü ilişkileri belirleyen şeyler İLKELER değil, menfaatlerdir. Şehrinin milletvekillerine karşı da iyi oynar. Problemli gelişmeleri atar onun üzerine. İyi olan şeyleri de kendisine pazarlar. Kötü olan hep başkalarıdır.

Böyle il başkanları iyi değildir.

Eyüp Güzel / Siirtliler.NET

Bu haber toplam 2344 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
11 Yorum