1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Paralel Yapının mağdurlarından kapatılan MustazafDer
Paralel Yapının mağdurlarından kapatılan MustazafDer

Paralel Yapının mağdurlarından kapatılan MustazafDer

Paralel Yapının ülkemizde mağdur ettiği STK'lardan birisi de 2012’de kapatılan Mustazaf-Der adlı dernek olduğu ortaya çıktı.

A+A-
Mustazaflar İle Dayanışma Derneği (Mustazaf-Der), paralel yapının ayak oyunlarıyla kapatıldı. Yetmedi kendi yayın organlarında kamuoyunda itibarsızlaştırıldı.
 
Siirtliler.NET olarak derneğin kapatıldığı sene (2012) Siirt Şube Başkanlığını yapan Zülfikar Fırat ile görüştük ve o döneme ilişkin hatırladıklarını anlatmasını istedik. Şu anda da Hüdapar Siirt İl Başkanlığı görevini sürdüren Zülfikar Fırat, o döneme ilişkin hatırladıklarını şu ifadelerle dile getirdi:
 
YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR HALK ARASINDA KARŞILIK BULUYORDU
 
Derneğimiz 2004’te ülkemiz ve bölgemiz genelinde kurulmuştu. Önemli hizmetlerimiz, faaliyetlerimiz vardı. Başörtüsüne yapılan zulümlere ve başörtüsü yasağına karşı tepkimizi zulfikar-firat.jpggöstermek, yardım faaliyetleri, konferanslar, seminerler gibi kültürel etkinlikler çalışmalarımız arasındaydı. Özellikle Kutlu Doğum’da yapmış olduğumuz o dev mitinglerimiz halk arasında ciddi bir karşılık buldu. Ayrıca Bediüzzaman’ın Müslümanlar arasında vahdet çalışmalarına verdiği önemi sürekli derslerimizde, sohbetlerimizde işlerdik. Bu çalışmalarımız halk arasında karşılık bulduğu kadar ne yazık ki bugün adına paralel yapı denilen o grubu ciddi şekilde rahatsız etmişti. 
 
BİZE SALDIRILARINI AÇIKÇA YAPMIYOLARDI.
YİNE DE İSLAMİ SANDIĞIMIZ BİR GRUPLA TARTIŞMAYALIM DEDİK
 
Derneğimiz kapatılınca ahde vefa mitingleriyle tepkimizi dile getirdik. Kitlesel basın açıklamalarıyla yapılan haksızlığı anlattık. Bu işin arkasında Gülencilerin olduğunu biliyorduk ve açıklamalarımızda bunu detaylandırmadan ve isim vermeden ifade etmiştik. Direk onlar yaptı demedik çünkü İslami olarak bildiğimiz o gruba laf atmak istemiyorduk. Bize yapılan yıldırma, itibarsızlaştırma ve nihayetinde kapattırma operasyonunu o grup açıktan yapmıyordu. Kendilerine bağlı polislerle, hakimlerle, yargıdaki üyeleriyle yapıyorlardı bunu. Biz hem İslami sandığımız bir grupla kavga etmek istemiyorduk hem de onların isimlerini bildiğimiz halde açıkça söylemeye o dönemde Türkiye kamuoyu çok müsait değildi.
 
KENDİLERİNDEN BAŞKA KİMSENİN GÜÇLENMESİNİ İSTEMİYORLARDI
 
Paralel yapı, bölgemizde kendisinden başka hiçbir grubun büyümesini, güçlenmesini istemiyordu. Biz yaptığımız sosyal veya kültürel etkinliklerimizle güçleniyorduk. Bu durum onları rahatsız etti. Sadece MustazafDer’i kapatmakla yetinmediler. Aynı zamanda, Doğru Haber adlı gazetemize ve İhyaDer diye bir diğer derneğimize de operasyonlar yaptılar. Yıldırmak, önümüzü kesmek için hiçbir şeyden geri durmadılar.
 
DERNEĞİMİZE YÖNELİK SUÇLAMALARI MANİDAR DI
 
Derneğimize yönelik suçlamaları da oldukça manidardı. İddianamelerde suç olarak isnat edilen iddialar şöyleydi: “Filistin’deki saldırılarda şehit olanlar için gıyabi cenaze namazı kılmak, Filistin’e destek mitingleri düzenlemek, Hz.Hüseyin ve Kerbela tiyatro gösterisi organize etmek”. Bu sözde suçlamalar Cumhuriyet savcısının iddianamesinde halen duruyor.
 
zulfikar-firat-001.jpg
 
Peki, Siirt’te başka neler yaşandı?
O grubun özel olarak Siirt’e büyük bir özür borcu var.
 
İşte buna ilişkin kapatılan derneğin o dönemdeki Başkanı Zülfikar Fırat’ın hatıralarını ikinci haberimizde okuyabileceksiniz…
 
 
Bu haber toplam 3852 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!