1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Panelde Pervari Karakovan Balı tanıtıldı
Panelde Pervari Karakovan Balı tanıtıldı

Panelde Pervari Karakovan Balı tanıtıldı

Pervari Kaymakamlığı tarafından İstanbul’da Mutfak Dostları Derneği ile Bilgi Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenledikleri panelde Pervari kara kovan balı stantı açıldı.

A+A-

İstanbul’da Mutfak Dostları Derneği ile Bilgi Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu “Yöresel Lezzetlerimize Sahip Çıkıyoruz” konulu panel Bilgi Üniversitesi Silahtarağa Kampusünde düzenlendi. Panelde ayrıca coğrafi işaret almış yöresel lezzetlerin tadımı da sağlandı. Panelde Pervari Kaymakamlığı stant açarak “Pervari Kara kovan Balını tanıttı.

Konu ile ilgili Pervari Kaymakamı Fırat ÇELİK, Pervari ekonomisi için büyük önem taşıyan Pervari Balı’nın daha iyi tanıtılması için bu tür etkinliklerin önemli olduğunu bundan sonra da bu tür etkinliklere katılarak Pervari Balı’nı en iyi şekilde tanıtacaklarını söyledi. “Yöresel Lezzetlerimize Sahip Çıkıyoruz” Panelinden sonra Pervari balına ilgilin ve üreticilere gelen Bal talebinin arttığına vurgu yapan ÇELİK, balımızın tanıtımı ve pazarlaması konusunda çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Türkiye’nin yöresel, özgün lezzetlerinin kalite standartlarının, üretim bölgelerinin ve üretim kriterlerinin belirlenmesini amaçlayan panele Fransa Köken ve Kalite Ulusal Enstitüsü’nden Anne Richard, Coğrafi İşaretler, “Kırsal Kalkınma İçin Gerçek Bir Araç”; Montpeller Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Jean Lois Rastoin, “Coğrafi İşaretler Sistemi” ve “Tarım, Gıda, Avrupa ve Akdeniz Bölgesel/Ulusal Ekonomileri İçin Mükemmel Bir Değer Yaratma İmkanı”; Türk Patent Enstitüsü’nden Gonca Ilıcalı, “Türkiye’de Coğrafi İşaret Koruma Sistemi’nin Bugünü ve Yarını”; Akdeniz Üniversitesi’nden de biz uzman “Türkiye’de Coğrafi İşaretler Uygulaması” ve “ Fırsatlar ve Sorunlar” konularında konuşmalar yapıldı.

 

 Panelin sonunda Pervari Balımızın tanıtımı hakkında bilgiler veren stant sorumlusu Abdurrahman ÖZMEN, “coğrafi işarete sahip Pervari Bal’ının gerek örme sepetlerin, gerekse bir metre uzunluğunda, 30 santim kalınlığında yuvarlak dut ağacının içi oyularak yapılan kara kovanların içine, temel petek konulmadan üretildiğini, diğer bir çok yöremizde üretilen sarı renkli ballara göre daha beyaz renkli olduğunu, bir çok hastalığa iyi geldiğini ve afrodizyak etkisine sahip olan Pervari Bal’ını açtığımız stantta en iyi bir şekilde tanıtımı yapılmıştır.” Dedi.

Bu haber toplam 2433 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!