1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Özgür-Der Başkanı Siirtliler.Net’in sorularını yanıtladı
Özgür-Der Başkanı Siirtliler.Net’in sorularını yanıtladı

Özgür-Der Başkanı Siirtliler.Net’in sorularını yanıtladı

Siirt’te dost ve akraba ziyaretinde bulunan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, referandum ile ilgili Siirtliler.Net sitesine açıklamalarda bulundu.

A+A-

Eyüp Güzel’in sorularını yanıtlayan Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya; “Anayasa değişikliğini kimin getirdiği önemli değil. Desteklenmesi gerekir” dedi.


Kaya; “Nasıl ki CHP, 35.maddeyle ilgili değişikliği gündeme getirdiyse ve her ne kadar şu an çark etmenin sinyallerini verdiyse de CHP’nin 35.maddedeki değişikliğiyle ilgili talebine Ak Parti’nin destek vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Değişiklikleri kimin getirdiği önemli değil. Halkın yararına bir talepse bunun desteklenmesi gerekir.”

Güzel’in “Niçin Anayasa değişikliğinin desteklenmesi gerekir?” şeklindeki sorusuna Kaya: “Halkın yararına çünkü. Halkın üzerine bürokratik baskıyı hafifletmeye yönelik bir düzenlemedir bu. İnsan hakları açısından, özgürlükler açısından bakıldığında bu düzenlemelerin gerekli olduğunu görüyoruz.” Dedi.

Güzel’in “Hayır! Diyenler özgürlük, demokrasi istemiyorlar mı? Burdan böyle bir sonuçmu çıkıyor?” şeklindeki sorusuna ise Kaya yine çok anlamlı bir şekilde yanıtladı. Kaya: “Her toplumda resmi ideolojiyi baskıcı bir şekilde sürdürmek isteyenler var. Her baskıcı ideolojinin bile belli bir tabanı, kitlesi vardır. Hitler’in bile, Firavun’un bile destekleyici bir kitlesi vardı.” Dedi.

Kaya, sözlerini “Bürokratik bir dayatma var. Referandum bunu tamamen kırmasa da önemli bir gelişmedir. Referanduma hayır diyenler, boykot edenler hem egemenlik halkındır, milletindir diyorlar hem de halka sorulması gereken anayasayı bile tırpanlıyorlar. Bu bir çelişkidir. Bu despotizmi halkın onaylayacağını düşünmüyorum.” değerlendirmesiyle tamamladı.

Bu haber toplam 2321 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!