1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Oyunuzu hangi kritere göre kullanıyorsunuz?
Oyunuzu hangi kritere göre kullanıyorsunuz?

Oyunuzu hangi kritere göre kullanıyorsunuz?

Anket çalışmamıza konu olan sorulardan birincisinin sonuçları…

A+A-

 

Siirt Merkez’de farklı siyasi görüşlere mensup vatandaşlarla birebir yapmış olduğumuz anket-yorum çalışmasında Siirt’teki seçmen profilinin dünyasını keşfetmeye çalıştık. İlk etapta 400 kişi ile canlı olarak yapmış olduğumuz bu anket-yorum çalışmasında hiçbir isim-soyisim gibi kimlik bilgisi istemedik. Siyasi görüşünü sormadık. Sorularımızda belirli bir kalıp oluşturarak hiçbir soruda ankete muhatap olanların duygularını yönlendirmeye çalışmadan en yalın düşüncelerini öğrenmeye gayret gösterdik. Sorularımızı sorduk, kendimizin belirlediği şıklarımızı belirttik. Verilen cevapların nedenlerini de sorarak anketin daha bilimsel bir özelliğe sahip olmasını sağladık.

 

OYUNUZU HANGİ KRİTERE GÖRE KULLANIYOR SUNUZ?

Şıklarımız : Partiye Göre, Şahsa Göre, Siyasi Gelişmelere Göre, Tavsiye ile

 

Partiye göre % 48

Şahsa göre % 32

Siyasi gelişmelere göre % 20

Tavsiye ile % 0

 

Partiye Göre Oy Veririm” diyenler partilerinin genel duruşlarına önem veriyorlar. Ak Parti’de Başbakan Erdoğan faktörü, BDP’de ise Kürt milliyetçiliği faktörü bu tür seçmen için yeterli görülüyor. Bu seçmen profilinin neredeyse tamamı mevcut milletvekillerinin şahıslarına oy vermeyi kesinlikle düşünmediklerini ifade ediyor.

 

Şahsa Göre Oy Veririm” diyen seçmen profili parti amblemlerinin ya da genel başkanlarının hatırına oy kullanma dönemi bitti fikrini savunuyorlar. Ülke genelinde ya da dış politikada partilerin genel siyasi tavırları etkili oluyor iken aynı partilerin iller bazındaki başarıları çok farklı olabiliyor. Örneğin bir parti ülke genelinde müthiş hizmetler yapabiliyor iken, aynı partinin bir ildeki milletvekili aynı başarıyı gösteremeyebiliyor. Bu ikilemde kendi ilimin menfaatini tercih eder ve şahsa göre oy veririm tercihi kullanılıyor. Bu seçmen profilinde, beğendikleri partiler şayet takdir edilen bir şahsı aday göstermesi halinde tüm oylar partiye kayacaktır.

 

Siyasi Gelişmelere Göre Oy Veririm” diyen seçmen profili hem ildeki teşkilatların, hem mevcut milletvekillerinin hem de parti genel başkanlarının etkisinde kalan bir profil. Partisinin genel siyasi görüşünü benimsediği halde genel başkanının tutumlarından dolayı oylarının yönünü değiştirebiliyorlar. Aynı şekilde il teşkilatı ya da milletvekillerinin tutumlarından dolayı farklı partiye kayabildikleri gibi sandık başına gitmeme seçeneğini de göz önünde bulundurmaktadırlar.

Bu haber toplam 3069 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!