1. YAZARLAR

  2. Abdurrezzak Çelik

  3. OSMANLI DÖNEMİNDE SİİRT İDARESİ
Abdurrezzak Çelik

Abdurrezzak Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

OSMANLI DÖNEMİNDE SİİRT İDARESİ

A+A-

Osmanlı Devletinde merkezi otoriteyi güçlendirmek amacıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da uygulana gelen hükümet ve yurtluk-ocaklık sistemini 1838 yılında kaldırmıştır. Uygulamaya konulan yeni sistemdeki aksamalar nedeniyle Siirt’te ancak 1852 yılından itibaren uygulanmıştır.

 

Ancak yeni sistemde bölgeye atanacak dirayetli ve tecrübeli idarecilerin bulunamaması nedeniyle Siirt’te istenilen neticeyi sağlayamamıştır. Göreve gelen yöneticiler, halka olması gerekenin üstünde yüklenmiş, fazladan vergi toplayarak kendisini üst makamlara ispatlamaya çalışmıştır. Nitekim toplanan bu vergiler bazen zimmete geçirilmiş bazen de harcanması gereken yerlere harcanmayarak halk mağdur edilmiştir.

 

Osmanlı hükümeti sancağın idaresinde karşılaşılan başarısız yönetime çözüm olarak sık sık idareci değişikliği yoluna gitmiştir. Siirt’te görev yapan yöneticilerin görev süreleri malesef çok fazla uzun olmamıştır. Kimi zaman bölgenin havasına ve suyuna alışamadıkları bahanesiyle kendileri görevden çekilirken kimi zaman da bölge halkıyla yaşadıkları problemler ve iyi birer idareci olmadıkları gerekçesiyle görevlerinden azledilmişlerdir.

 

Yöneticiler, halkı memnun edip huzuru, refahı, birlikteliği ve asayişi sağlamaları gerekirken yaptıkları yanlış uygulamalar nedeniyle halkı daha da fakirleştirmiş, asayişi sağlayamayarak huzur ortamını tesis edememişlerdir. Merkezi otoritenin belirlediği politikalardan uzak kalan bu yöneticilerin uygulamaları dönemin siyasal akımlarından dolayı tebaanın içerisinde baş gösteren huzursuzluklar nedeniyle devleti zor durumda bırakmıştır. Devletin bu durumu tolere edebilmesi için mutasarrıflar eliyle göstermesi gereken hizmeti bu yöneticilerin büyük eksiklikleri nedeniyle gösterememiştir.

 

Siirt sancağına 1852-1923 yılları arasında 71 yılda, 60 mutasarrıf atanmıştır. Bu yöneticilerin görev süresi ortalaması olarak da maalesef yaklaşık 14 ay kadar olmuştur.  Osmanlıdaki son yüzyılı bu kadar zor geçen bir şehrin Cumhuriyet Döneminden sonra da değiştiği pek söylenemez.

 

Osmanlı kaynaklarında üç dilli beyaz kent olarak anılan Siirt’in makûs talihinin değişme sinyalleri kendini göstermeye başlamıştır. Siirt’in potansiyelinin ortaya çıkarılması için artık eğitimli, tecrübeli kişilerin atanması gerekliliği şarttır. Başta Türkiye olmak üzere Dünyada adından söz edecek çalışmalarla yerini almalıdır. Bunun yapılabileceği en etkili kurumu Üniversitedir.

Üniversitemize verilen tarım ve hayvancılık ihtisasının yüzyılın gerisinde kalmış tarım tekniklerini güncel hallerini genele yayma görevinden ziyade 21. yüzyılın el verdiği teknolojik imkanların tarım ve hayvancılık alanlarında entegrasyonunun ve inovasyon ürünlerinin ortaya çıkarılması üniversitenin şiarı olmalıdır. Üniversitemiz Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller peşine koşacağına akıllı tarım ve akıllı çiftlik teknolojilerinin geliştirilmesi yüzyılımız için daha gerçekçi ve katma değeri yüksek getiriler sağlayacaktır.

Bugüne kadar uygulana gelen yüzyılın gereklerinden uzak uygulamaların, tecrübesiz ve kendine fayda sağlamaya yönelik idari şeklinin değişerek, Siirt’in hak ettiği vizyonu taşıyacak yeni atamaların yapılması dileğiyle…

Bu yazı toplam 42265 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
5 Yorum