1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ÖMERİLER : Sevgili Ailesi ve Fevzi SEVGİLİ
ÖMERİLER : Sevgili Ailesi ve Fevzi SEVGİLİ

ÖMERİLER : Sevgili Ailesi ve Fevzi SEVGİLİ

Hz.Ömer (r.a) soyundan geldikleri için “Ömeriler” lakabıyla anılırlar. En büyük mürşitleri Siirtli İmam Molla Halil’dir. Molla Halil’in türbesi Siirt Merkez’dedir. Önemli ve büyük dedeleri Şeyh Abdulkahhar’dır.

A+A-

Hz.Ömer (r.a) soyundan geldikleri için “Ömeriler” lakabıyla anılırlar. En büyük mürşitleri Siirtli İmam Molla Halil’dir. Molla Halil’in türbesi Siirt Merkez’dedir. Önemli ve büyük dedeleri Şeyh Abdulkahhar’dır. Kendisi Siirt Merkez’e bağlı Halenze’de (Bağtepe) imamlık yapmıştır. İmamlık vazifesini yaparken hocasının emri üzerine Kurtalan ilçesine bağlı bugünkü adıyla Kayabağlar eski adıyla Zokaydar’a yerleşir ve burada irşad çalışmalarına başlar.

Dedeleri Abdulkahhar’ın doğan çocuğu Şeyh Mahmud’da babasının yolundan gider ve irşad çalışmalarını sürdürür. İrşad çalışmaları her nesil devam etmektedir. Şeyh Mahmud’un çocuklarından olan Şeyh Haydar, Şeyh Cüneyt, Şeyh Mahsun, Şeyh Fuday, Şeyh Selahaddin’de babaları ve dedelerinin yolundan giderler. Siirt’in hemen hemen her tarafında irşad çalışmaları hassasiyetle yürütülmüştür.

Sevgili ailesi köklü bir geçmişe sahiptir. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere Ömeriler
soyundan gelmektedirler. Hz.Ömer’in soyundan geldiklerinden ötürü “Ehl-i Beyt”tendir.

SİYASET

İrşad çalışmaları ve çeşitli toplumsal hususlarda hizmet eden bir geçmişe sahip olan Sevgili ailesinin kendi içlerinde kuvvetli bir aile meclisi de bulunmaktadır. Aile büyüklerinden oluşan bu mecliste çıkan her türlü karara kesin riayet söz konusudur. Saygı önemli bir unsurdur.

Siirt’in tanınmış ailelerinden olan Sevgili’ler siyasette de etkin bir pozisyondadırlar. 2 dönem Siirt milletvekilliği yapan rahmetli Nizamettin SEVGİLİ, Siirt’in tanınmış simalarından birisidir. Şeyh Mahmud’un torunu, Şeyh Selahaddin’in oğludur. Siirt siyaset dünyasında ismi önemle zikredilen ender siyasetçilerden birisidir. Fayda görmeyen varsa da, zarar gören yoktur demek abartı kaçmaz sanırım.

Ailenin çocukları ve torunları günümüzde de tarihi misyonlarını yürütmektedir. Bulundukları köylerde, ilçelerde veya merkezde irşat çalışmalarına ve kendilerine ulaşanların dünyevi bir takım işlerinde yardımcı olmaya devam ettikleri görülmektedir. Nitekim bu sebeplerden ötürü Sevgili ailesinin önemli oranda sempatizanları ve sevenleri var.

Rahmetli Nizamettin SEVGİLİ Hac vazifesini ifa etmek için gittiği kutsal beldede ruhunu Cenab-ı Hakk’a teslim eder. Vefatının ardından 2002 seçimlerinde oğlu Fevzi SEVGİLİ babasının yerine ANAP’tan adaylığını koyar. Milletvekili seçilebilmesi için yeterli oy almasına rağmen partisinin barajı aşamamasından dolayı milletvekili olamaz ve meclise giremez.

AK PARTİ’DEN SİYASETE DEVAM

3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra ANAP barajı aşamayınca yapılan ve Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Siirt’ten milletvekili seçilerek meclise gönderildiği 2003 Mart seçimlerinde Fevzi SEVGİLİ, ailesiyle birlikte Ak Parti’ye destek verirler. Mahalli seçimlerde de bu destek devam verilmiştir.

Son yapılacak olan 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Fevzi SEVGİLİ Ak Parti’den aday adaylığı için müracaat eder. Aileden Ak Parti aday adaylığı için müracaat eden sadece Fevzi SEVGİLİ değildir. Asım SEVGİLİ ve Necmettin SEVGİLİ’de Ak Parti’den aday adaylığını açıklayan isimlerdendir. Listelerin belirlenmediği aday adaylığı döneminde çalışmalara başlayan aday adayları arasında en çok belirgin olanı hummalı bir çalışmalarıyla Fevzi SEVGİLİ’dir. Şehir içinde Bilboard reklamları, el ilanları ve geçici seçim bürosuyla azmini ve gayretini gösterir.

AK PARTİ’YE KARŞI BAĞIMSIZLIK

Köy köy ilçe ilçe gezilere çıkan Fevzi SEVGİLİ masraflardan da kaçınmaz. Mülakat yoklamalarından sonra Ak Parti Genel Merkezi’nin kendisini listeye koyacağına kesin gözüyle bakmaktadır. Çünkü çeşitli söylentilere göre temayül yoklamalarında ve kamuoyu araştırmalarında Fevzi SEVGİLİ ismi 1 veya 2. sıraya girmiştir. Ancak kendisini önemli bir sürpriz bekler. Ankara Genel Merkez’den gelen haber herkesi şaşırttığı gibi bu şaşkınlığı en yoğun olarak Fevzi SEVGİLİ yaşar. Listeye giremeyen SEVGİLİ, aile meclisiyle birlikte alınan karar gereği Ak Parti’den tüm desteğini çekerek ailesi ve sevenlerinin desteğiyle Fevzi SEVGİLİ bağımsız aday olarak seçime girer.

Listeye giremeyen diğer şeyh adaylar da aynı şaşkınlığı yaşarlar. Fevzi SEVGİLİ’nin bağımsız olarak yola devam kararında diğer şeyh adaylarının olmaması da önemli bir sebeptir. Kendi söylemine göre “Şeyh ailelerinden birisi, evi, işi barkı Siirt’te olan birisi listeye girseydi ona hizmet ederdim.”

Seçim çalışmalarında Sayın Fevzi SEVGİLİ’ye başarılar diler, seçimlerin milletçe hepimize hayırlar ve bereket getirmesini yüce Yaratan’dan niyaz ederiz.
08.07.2007  

Bu haber toplam 16609 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!