1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenler Gününün merkezi Siirt olmalı
Öğretmenler Gününün merkezi Siirt olmalı

Öğretmenler Gününün merkezi Siirt olmalı

Öğretmenler gününde İbrahim Hakkı’nın yurt genelinde anılması fikrini sorduk…

A+A-

Öğretmene saygı denilince verilebilecek en güzel örnek Hz.İbrahim Hakkı’nın hocası İsmail Fakirullah hazretlerine olan hürmetidir. 24 Kasım’da ülkemizde kutlanılan Öğretmenler Günü’nde İbrahim Hakkı ile İsmail Fakirullah’ın yurt genelinde anılmasını dile getiren Siirtliler.Net, yılın öğretmeninin ödülü Tillo ilçemizde İsmail Fakirullah’ın istirahatgahının önünde, yılın öğrencisinin ödülü de İbrahim Hakkı’nın eseri olan Kalet’ül Üstad tepesinde verilmesini istiyor.

Osmanlı’da askerlik çok katıydı. 77 takla atsanız muaf olamazdınız. Buna rağmen zamanın Oxford’u olan Tillo hem vergiden hem de askerlikten muaf olmuştur. Işık hadisesi sadece mucize olarak izah edilmez. İslam dünyasının ilimde, teknolojide ve bilimde ne kadar ileri seviyede olduğunu gösteriyor.

SAİT TOPRAK / Esnaf

İbrahim hakkı ile İsmail fakirullah arasındaki öğretmen/öğrenci ilişkisini sait toprakanlamak çok önemli bir ayrıntı. Bu projeyi düşünmeniz ve gündeme getirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Tillo olması dezavantaj. Anadolu’ya yakın olsaydı, yol problemi olmasaydı daha rahat olurdu. En başta öğretmenlerin bu fikri iyi anlaması ve sahiplenmesi lazım. Hz.İbrahim Hakkı sadece tasavvufi yönüyle tanınıyor. Eğitim, sevgisinin ötesine geçmiş ki babasına değil hocasının yanında kalmıştır. Bu zamanda kim bunu yapar.

CUMHUR KILIÇÇIOĞLU  / Gazeteci

Gelen hastalıkla bedeniyle zikriyle ilgileniyor. Pergeliyle ilgilenen yok.

EDİP TREN / Aydınlar (Tillo) İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü

Güzel  bir fikir ama bunun uygulanabilir olması için çok zaman gerekiyor. Mevcut iktidar bu konu için bir şanstır. Aksi yönde bir iktidar olsaydı hiç ihtimal vermezdim. Uzun soluklu bir çalışmadır bu. İlçe bazında yapılacak bir çalışma olsaydı Kaymakamlık bir karar alarak uygulardı. İl bazında olsaydı Valilik bir karar alıp uygulayabilirdi. Ancak ülke genelinde uygulanması istenen bir fikir olduğu için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor.

adnan sualpADNAN SUALP / Aydınlar (Tillo) İlçe Milli Eğitim Müdürü

İbrahim Hakkı hazretleri ile hocası İsmail Fakirullah hazretleri çok iyi tanınmıyorlar. Bahsettiğiniz bu proje hayata geçerse ülke genelinde ciddi bir tanıtım atağı olur. Tanıtımın dışında ayrıca öğrencilerimize de en ideal bir örnekle öğretmen sevgisini kazandırabiliriz.

HADİ TOPRAK / Öğretmen

Öğrencinin öğretmenine vefasıyla ilgili gösterilebilecek en güzel örnekhadi toprak İbrahim Hakkı’nın, hocası İsmail Fakirullah’a olan sevgisini, muhabbetini ve yaptığı eseri gösterebiliriz. Biz öğretmenler açısından çok anlamlı bir ilişki var, derin bir mana var. İbrahim Hakkı ile İsmail Fakirullah’ın arasındaki ilişkide hem bilimsel hem de manevi dinamikler var. İstifade edilmesi gerekiyor.

ZEKERİYA BATĞI / İşadamı

Gerek İbrahim Hakkı gerekse İsmail Fakirullah astronomi, tıp, fizik gibi birçok dalda önemli bilim adamlarıdır. Dünya’da benzerlerine az rastlarsınız. Belki de emsali yoktur. İbrahim Hakkı hazretleri, hocasına ne kadar saygılı olduğunu hocası yaşarken de vefatından sonra da zekeriya batğıgöstermiştir. Hocası İsmail Fakirullah vefat ettikten sonra ona duyduğu saygıyı, hocasına verdiği değeri göstermek için yapmış olduğu Kalet’ül Üstad’ı bozdular. Hangi ülkeden geldilerse onarımını yapamadılar. Yapabileceklerini de sanmıyorum çünkü bu olay sadece bilgiyle, ilimle izah edilemez. Aşk var, muhabbet var, Allah dostu olmak var. Gökyüzünün sokaklarını Tillo’nun sokaklarından daha iyi bilirim diyen bir öğretmen var. Böyle bir öğretmenin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde anılmaması büyük bir eksikliktir. O gün en azından ilimizde yerel olarak kapsamlı bir etkinlik düzenlenebilir. Vali, Milli Eğitim Müdürü ve beraberinde geniş katılımlı bir heyetle Hz.İbrahim Hakkı ile Hz.İsmail Fakirullah’ın yattıkları yerde anma etkinliği yapılabilir. Ayrıca yeri gelmişken bir hususu daha belirtmek istiyorum. Milli Eğitim Bakanımız, Marifetname adlı İbrahim Hakkı hazretlerinin eserini incelemesini ve Öğretmenler Günü’nde onun hem ebedi istirahatgahını hem de hocasına saygıyı ifade eden Kalet’ül Üstad tepesini ziyaret etmesini istiyoruz.

CENGİZHAN BAŞARAN / İl Milli Eğitim Şube Müdürü

Bir öğrencinin öğretmenine gösterebileceği vefa örneği olarak Tillo’daki Kalet’ül Üstad olarak bilinen tepedeki Işık hadisesini gösterebiliriz. Ender rastlanan bir olaydır. Hem  ilimizin turizm değeri açısından hem de öğretmenlik mesleği açısından son derece önemli bir konu. Ankara’da Öğretmenler Günü dolayısıyla yapılan etkinliklerde en azından ışık hadisesinin tasviri slaytlarla anlatılabilir. Öğretmen ve öğrenci ilişkisindeki o yüksek mertebeyi anlatmanın yanı sıra o zatlar hakkında sinema, tiyatro sahneleri de düzenlenebilir. Belgesel çalışmaları da yapılabilir. Tanıtım faaliyetlerine önem verilmelidir diye düşünüyorum.

CEVAT YILDIZ / Öğretmen

Bu projenin geçeceğini düşünüyorum. Günümüzde örnek alınan şeyler hep magazin değeri olan konulardan oluşuyor. Kendi değerlerimize sahip çıkmak gerekiyor. Bahsettiğiniz konu önemli bir ihtiyaçtır. Osmanlı cevat yıldızpadişahlarımızın isimlerini veya tarihimizdeki, kültürümüzdeki önemli şahsiyetleri kaç gencimiz sayabilir. Çeşitli kutlama günleri hep kuru kuruya oluyor. Gençlerimizin dünyasının gelişimi için önemsenmesi gerekiyor bu konuların. Öğretmenler Günü’nde İbrahim Hakkı ile İsmail Fakirullah’ı anma ve Türkiye genelinde bunu yaygınlaştırma her şeyden önce öğretmenlik mesleğinin ne kadar kutsal olduğunu en canlı ve bizden örnekleriyle gün yüzüne çıkaracaktır. Diğer meslek kolları için de örnek alınacak çok önemli şahsiyetlerimiz var. Tarihimizin ne kadar zengin olduğu bu tür etkinliklerle gün yüzüne çıkarılmalı. İbrahim Hakkı, Erzurum’ludur. Siirt’e gelmiş ve o dönemde çeteler, Ermeniler, Süryaniler var dı. Bölgenin şartları bugünkünden çok daha ağırdı. Ne işim var Siirt’te dememiş ve gelip buraya yerleşmiş. Bu düşünülmelidir.

Bu haber toplam 4176 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!