1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenler Günü ve İbrahim Hakkı Hazretleri
Öğretmenler Günü ve İbrahim Hakkı Hazretleri

Öğretmenler Günü ve İbrahim Hakkı Hazretleri

Öğretmenler Günü’nde İbrahim Hakkı’nın hakkını kim verecek?

A+A-

Tillo ilçemizde ebedi istirahatgahında bulunan İbrahim Hakkı’nın, hocası İsmail Fakirullah’a olan öğretmen-öğrenci aşkını anlatabilmemiz için 24 Kasım Öğretmenler Günü, İbrahim Hakkı ile özdeşleştirilmeli. Başarılı öğretmenlere İbrahim Hakkı hazretlerinin türbegahında plaketleri verilmeli.

Aynı zamanda ilimiz Siirt’te bir öğretmen olan Siirtliler.Net Yayın Editörü Bekir Berkay Türkay, öğretmenler gününün Hz.ibrahim Hakkı’yı anma etkinlikleriyle birlikte yapılmasıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

Tillo’da bir mucizeden bahsedilir. Bana göre bu ne bir mucizedir, ne de keramettir. Bu, İslam dünyasının yüzyıllar öncesinde bilimde geldiği yüksek derecelerden biridir. Bunu bazıları keramet ya da mucize olarak tarif edebilir. Maalesef bana göre Işık Hadisesi’ni mucize ya da keramet olarak tarif etmek, İsmail Fakirullah ve İbrahim Hakkı hazretlerinin ilmine hakarettir. Dünyadaki tüm öğretmenlerin, öğrencilerinden yegâne beklentileri onların başarılı olmaları ve topluma faydalı birer birey olarak yetişmeleridir. Bir öğretmene verilebilecek en güzel hediye öğrencisinin eğitim ve öğretiminde elde ettiği başarılardır. İbrahim Hakkı hazretleri, hocası İsmail Fakirullah hazretleri için yaptığı mucizevî tarzdaki Işık hadisesi, Fakirullah hazretlerinin kendisi için olmasa bile ruhu için en büyük hediyedir. Lütfen dikkat edin, mucize demedim mucizevi tarzda dedim. Mucize gibi görünen demek istedim. Eğitim-Öğretim denince bazı mihenk taşları vardır. Bu mihenk taşlarının en önemlisi bir öğretmenin, öğrencisinin başarılarıyla onurlanması, şereflenmesidir. Örnek eğitim-öğretim de aslında budur.

NOBEL ÖDÜLÜNÜ FAZLASIYLA HAKEDİYORLAR

İsmail Fakirullah ve İbrahim Hakkı ilimde o kadar ileriydi ki, onların ilmi birikimleriyle ortaya çıkarttıkları eserler ilimde yeterince ileri olmayanlar için mucize gibi görünüyordu. Yani bir başka deyişle İsmail Fakirullah hazretleri aslında “Nobel Ödülü” alması gereken bugünün deyimiyle Ord. Profesör düzeyinde akademik kariyere sahip ve öğrencisi İbrahim Hakkı da en az öğretmeni kadar akademik kariyere sahip ve yine “Nobel Ödülünü” almayı fazlasıyla hakkeden insanlardı.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ, SİİRT İÇİN CİDDİ BİR PROJEDİR

Daha önce de belirttiğim gibi eğitim-öğretimdeki en önemli unsur öğretmen-öğrenci ortaklığının sonucunda ortaya çıkan başarıdır. İbrahim Hakkı hazretlerinin birkaç bilim dalını birden kullanarak her yılın gece-gündüz eşitliği yaşandığı günlerde Kaletü’l Üstad denilen tepeden Tillo’daki öğretmeni İsmail Fakirullah hazretlerinin istirahatgahındaki hocasının başucuna güneşi doğdurması bir öğrencinin, bir öğretmenine verebileceği en güzel hediyedir. Tarihte birçok öğretmen-öğrenci ilişkisi vardır. Ama henüz tarihe çok ilgi duymama rağmen ben böyle bir örneğe rastlamadım. Bir de şöyle düşünün öğrenci İbrahim Hakkı, bunu öğretmeni İsmail Fakirullah vefat ettikten sonra yapıyor. Sizce bu gerçek vefa değil de nedir? İbrahim Hakkı ve İsmail Fakirullah hazretlerinin bu öğretmen-öğrenci ilişkisi bizim “Milli Eğitimimize” en güzel örnektir. Milli Eğitim, bütün sistemini, rehberliğini bu iki mübarek şahsın ilişkileri üzerine kurmalıdır. İşte o zaman göreceksiniz ki, Türkiye muasır medeniyetler seviyesinin en üstüne çıkacaktır. Bu harika öğretmen-öğrenci ilişkisini taçlandırmanın en güzel yolu da her yıl kutlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün, Tillo’da kutlanmasıdır. Türkiye’de “Yılın Öğretmeni” ödülü İsmail Fakirullah hazretlerinin istirahatgahının önünde Milli Eğitim Bakanı tarafından verilmelidir. Aynı zamanda “Yılın Öğrencisi” ödülü de Kalet’ül Üstad denilen tepede yine Milli Eğitim Bakanı tarafından verilmelidir.

hz.ibrahim hakkı erzurumlu ibrahim hakkı tillolu ibrahim hakkı

Bu haber toplam 3295 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!