1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öğrencisinden öğretmenlerine 24 Kasım'da vefa etkinliği
Öğrencisinden öğretmenlerine 24 Kasım'da vefa etkinliği

Öğrencisinden öğretmenlerine 24 Kasım'da vefa etkinliği

Mehmet Efe, geçen sene birincisini düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde eski öğretmenlerine vefa borcu niteliğindeki yemekli toplantısının ikincisini düzenliyor.

A+A-

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ PROGRAMI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Her sene ilkokul öğretmenimin öğretmenler gününü kutlardım. Ancak geçen sene farklı bir programla, mezunu olduğum Gazi İlkokulu’ndan emekli ve öğrenciliğim sırasında okulda görev yapmış tüm öğretmenlerimizle birlikte kutlamıştık 24 Kasım’ı. Çok güzel ve mutlu olduğumuz bir akşam olmuştu. Bu sene ise,o dönemde okul müdürümüz olan Hasan Helvacıoğlu ile aynı dönem öğretmenlerimizden olan eşi Müzeyyen Helvacıoğlu’nun da aramızda olması, yine İmam Hatip Ortaokulu’nda ve Siirt Lisesi’nde okuduğum dönemlerdeki değerli öğretmenlerimle ve siz değerli basın mensubu dostlarla hep beraber bu günü kutluyor olmak mutluluğumuzu daha da arttırıyor tabi.

 

Hz.Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” vecizesinden sonra,bir talebenin öğretmenine hürmetini ifadesi bakımından,bence bu güne kadar sarfedilmiş en güzel söz Siirtimizden yükselmiştir.O da İbrahim Hakkı Hazretlerinin şu “Kale” hikayesindeki meşhur ışık projesi için sarfettiği,”Her yılın 21 Mart’ında ilk,hocamın başucuna konmayan güneşi neyleyim!” mealindeki sözüdür.Çok büyük bir felsefi derinliği de barındıran, çok asil bir duruşun sembolü olan,bu topraklara ait bir sözün kenarda köşede sessiz sedasız, öylesine bir cümleden ibaret kalmaması gerekir zaten. Aslında bunu,kurumsal bir imkanım ya da yetkim olması durumunda, öğretmenler gününü her yıl, Siirt il merkezi,ilçe,belde ve köylerindeki tüm emekli ve görevli öğretmenlerimizi kapsayacak şekilde, hatta ulusal ve uluslararası çapta ilgili olabilecek bazı bilim adamlarını, konukları da davet edip,” insan yetiştirmenin önemini ve yüceliğini” vurgulayıp işleyecek konferanslarla da zenginleştirerek, evrensel standartlarda bir organizasyonla, çok şık, saygın bir festival havasında, Siirtimize özel bir gelenek olarak tüm halkımızla beraber kutlamayı, Siirtimiz’i tanıtma projelerim kapsamında tasarlamıştım çok önceden. Çünkü bu söz evrensel bir konuda, yine evrensel,insani duygular barındıran müthiş bir anlayışı sembolize ediyor.Ancak geçen seneki,başta anlattığım küçük çaplı ilk 24 Kasım programımızdan sonra,bu sene,yine henüz bireysel imkan ve çabalarla sınırlı kaldığımızdan,sadece biraz daha kapsamlısını yapabiliyoruz . İnşaallah önümüzdeki süreçlerde yukarda anlattığım çapta ve tüm öğretmenlerimizi kapsayacak bir programa dönüştürebileceğimiz imkan ve vasfımız oluşursa, hem Sirtimizin tanıtımı açısından hem de,bozulmaya yüz tutmuş bazı güzel değerlerimizi bu vesileyle canlandırıp yaşatma ve geleceğe taşıma açısından önemli bir gelişmeyi hep beraber sağlamış olacağız.

 

Unutmayalım ki, çok değerli öğretmenlerimiz her zaman, her şeyin en iyisine layık ve onlar için ne yapsak az. Haklarını ödeyemeyiz. Bu yaptığımız, bize kattıkları ve kazandırdıkları karşısında sadece küçücük bir teşekkürümüzdür. Öğretmenlerimiz iyi ki varlar. Zira; “Geçmiş ve Gelecek Onlara Minnettardır.” Buradaki öğretmenlerimin şahsında, il, ilçe, belde ve köylerimizdeki değerli tüm öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü” nü kutlar, hepsine saygılar sunarım.

 

Mehmet EFE

Bu haber toplam 3253 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!