1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğrenciler Pİ Gününü farklı etkinliklerle kutladı
Öğrenciler Pİ Gününü farklı etkinliklerle kutladı

Öğrenciler Pİ Gününü farklı etkinliklerle kutladı

Şehit Polis Hayrettin Şişman Ortaokulunda Pİ Günü farklı etkinliklerle kutlandı.

A+A-

Pi Günü Nedir?

"Dünya Pi Günü", matematikçiler arasında Pi sayısının yaklaşık değerinin 3,14 olmasından dolayı 14 Mart tarihinde kutlanan ve bayram olarak kabul edilen gündür.

Yunanca’da “çevre” sözcüğünün ilk harfi olan π simgesinden alan, bir dairenin çevresinin çapına bölünmesi ile elde edilen, matematikte kullanılmakta olup, değerinin tam olarak bilinmemesiyle birlikte genel bir ifadeyle 3 ya da 3,14 olarak kabul edilen sabit sayıya Pi Sayısı denilmektedir.

İlk kez 1998 yılında San Francisco Exploratorium’da ünlü bir fizikçi olan Larry SHAW tarafından kutlanan Pi Günü, Türkiyede ilk kez 2007 senesinde kutlanmıştır.

ŞEHİT POLİS HAYRETTİN ŞİŞMAN ORTAOKUL MÜDÜRÜ ABBAS BALCI:

Öğretirken eğitme mesleğimizin şiarı. 18 Mart ile tarih şuurumuzu, 21 Mart-23 Eylül Tillo Bilim Günü tarih, coğrafya, fizik ve astronomi bilincimizi, pi günü ile de matematiğe olan ilgiyi ve sevgiyi artırma hedefleriyle hareket ediyoruz. Okul olarak matematik farkındalığı için güzel bir etkinlik oldu.

ETKİNLİK KOORDİNATÖRÜ MATEMATİK ÖĞRETMENİ MÜNEVVER TEMİZ:

Pi sayısı matematikçiler arasında bir gizemdir. Pi sayısının sonsuza dek devirli bir şekilde devam etmesi, biz matematikçilerin bu sayıya olan merakının sürekli tutmaya neden oluyor. Dolayısıyla hakkında en fazla tartışmaların yapıldığı bir matematik sabitidir.

Pi sayısı bir dairenin ya da çemberin ya da bunlara benzer üç boyutlu geometrik şekillerin çevreleri, alanları ya da hacimlerinin hesaplanmasında kullanılması otomobil lastiklerinin çaplarının hesaplanmasından tutun da inşaatların kolon çaplarının hesaplanmasına kadar gündelik hayatta karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca elektrik, makine ve fizikte de kullanılan bir sayıdır.

Bizler de okul idaremizin desteği ve zümre öğretmenlerimizle bu günü çeşitli etkinliklerle kutlayarak özelde pi sayısını genelde ise matematiğe olan ilgiyi ve sevgiyi artırmak istedik.

PANO SÜSLEME
TAVAN SÜSLEME
Pİ KURABİYELERİNİ TÜM OKULA DAĞITIMI
Pİ PASTASINI ÖĞRETMENLERLE KESİMİ
Pİ CERCEVESİNDE FOTO ÇEKİMİ
Pİ-NYATA PATLATILMASI

Etkinlikleri ile Pi Günü’nün öğrencilerin zihninde güzel bir hatıra olarak kaldı.

Bu haber toplam 3057 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!