1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ödüllendirilen öğretmenler arasında Eğitim-Sen yok
Ödüllendirilen öğretmenler arasında Eğitim-Sen yok

Ödüllendirilen öğretmenler arasında Eğitim-Sen yok

Bu yıl açıklanan “aylıkla ödüllendirme” listesinde hiçbir Eğitim-Sen üyesinin yer almamasına dikkat çekildi.

A+A-

Eğitim-Sen tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl açıklanan “aylıkla ödüllendirilme” listesinde hiçbir Eğitim-Sen üyesinin yer almamasının düşündürücü olduğu belirtildi.

BASIN AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı, olağanüstü gayret ve çalışmaları sonucunda emsallerine göre başarılı görev yaptıkları tespit edilen personelin aylıkla ödüllendirmelerinin usul ve esaslarını yönetmenlikle düzenlemiştir. Aylıkla ödüllendirmedeki amaç öğretmenlerin, idareci ve idari personelin çalışma azimlerini yükseltmektir.

Bilindiği gibi her yıllın nisan ayında bakanlığın göndermiş olduğu kontenjan doğrultusunda tüm okullarda okul Müdürleri tarafından teklif edilen idareci, idari personel ve öğretmenlerin isimleri il Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmekte olup Mayıs ayında toplanan il değerlendirme komisyonu okullardan teklif edilen isimlerin belli bir puan çerçevesinde değerlendirip, tamamen hakkaniyet ölçülerine uymak yönetmenlik gereğidir.

İl genelinde bazı okullarda Eğitim-Sen üyesi bazı idareci, idari personel veya öğretmenlerini okul müdürleri tarafından teklif edilmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl açıklanan aylıkla ödüllendirme listesinde hiçbir Eğitim-Sen üyesinin yer almaması düşündürücü olduğu gibi Aylıkla ödüllendirme komisyonu tarafından bir okulda 2 kişi ödül verilirken bazı okullarda da hiç kimseye ödül verilmediği görülmektedir.

Eğitim Sen olarak elbette hak eden kişilerin listede yer alması taraftarıyız. Ancak açıklanan listelerde hiçbir Eğitim-Sen üyesinin olmayışı bu komisyonun hakkaniyet ilkesine uymadığının açık bir göstergesidir.

Bakanlığın ödüllendirme listelerini belirlemesindeki bu tarzlı yaklaşımı, Kurumlarımızdaki Azimli, kararlı ve özverili çalışan personellerimiz, çalışma azimlerinin kırılmasına neden olmaktadır.

Bilindiği gibi KESK, TÜRK-İŞ, DİSK, T.KAMUSEN’in 22 Şubat 2010 tarihinde aldıkları karar gereği üyesi bulunduğumuz Eğitim Sen’in bağlı olduğu Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK) tarafından, Tekel işçilerinin eylemleri ile gündeme gelen güvencesiz çalıştırma uygulamalarına son verilmesi amaçlı demokratik tepkimizi göstermek için 26 Mayıs 2010 tarihinde bir günlük iş bırakma eylemine katılan üyelerimize 24 kasım öğretmenler gününde savunmaları istenmiş olup bunun neticesinde 18 üyemize aylıktan kesme ve kıdem ilerlemesinin durdurulması cezaları verilmiştir.

Çalışma şartlarının iyileştirilmesi için, demokratik tepkilerini ortaya koyan eğitim emekçilerine ceza veren zihniyetin hak etmediği halde bazı kişilere de ödül vermeleri demokratik eğitim anlayışının neresiyle bağdaşmaktadır.

Başta üyelerimiz olmak üzere tüm eğitim emekçilerimizin aylıkla ödüllendirilmeleri konusunda yaşadığı veya yaşayacağı sorunlar karşısında Sendikamıza başvurmaları halinde, her türlü hukuksal ve örgütsel desteğimizi  alacaktır.

Eğitim-Sen olarak ülkemizde demokratik, bilimsel, eşitlikçi ve özgür eğitim sistemi yerleşinceye kadar mücadelemiz devam edeceği gibi cezalar da bizleri yıldırmayacaktır.

SİİRT EĞİTİM-SEN

YÖNETİM KURULU

Bu haber toplam 2609 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!