1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. O bir fotoğraf sanatçısı
O bir fotoğraf sanatçısı

O bir fotoğraf sanatçısı

Fotoğraf tutkunu bir genç: Hayatının kayda değer bölümü gönül verdiği ve sadakatle bağlandığı fotoğrafçılık yoluna adanmış.

A+A-

O BİR FOTOĞRAF SANATÇISI

Siirtli Emin SADIK

 

Fotoğraf tutkunu bir genç

Hayatının kayda değer bölümü gönül verdiği ve sadakatle bağlandığı fotoğrafçılık yoluna adanmış.

Adı mı? Emin SADIK, ama daha çok memlekette ‘Fotoğrafçı’ olarak tanınır.

 

emin sadık - siirt

 

Elektrik ve Su tesisatçısı bir babanın oğlu olarak 1985 yılında Siirt’te dünya’ya geldi. Fotoğrafçılığa başlamadan önce birçok işte çalıştı. Fotoğrafçılığa merak salmasının sebebi ‘Siirtli Savaş Muhabiri Coşkun Aral’ olduğunu söyleyen Sadık, amacına ulaştı ve artık bir “Fotoğraf Sanatçısı” olarak karşımıza çıkıyor.

 

Profesyonel ruhlu bir fotoğrafçı olan Emin Sadık’ın 10 binin üzerinde fotoğraf arşivi olup Siirt’teki yerel gazetelerin yanı sıra, fotoğraf dergi ve sitelerinde yayınlanıp birçok eseri günün fotoğrafı seçilmiştir.

 

Fotoğrafı seven, boş vakitlerini fotoğraf çekerek değerlendiren; başta Siirt Fotoğraf ve Sanat Derneği olmak üzere birçok gezi, sergi vb. etkinliklere katılan, ‘fotoğraf’tan para kazanmak bir yana fotoğraf çekmek için para harcayan fotoğraf EMİN SADIK - SİİRTLİ FOTOĞRAFÇIsanatçısı Sadık aslında ufak bir dijital makinayla başlamıştı fotoğraf çekmeye. Öyle bir zaman geldi ki bu işten çok zevk almaya başladı ve daha iyi fotoğraflar çekmek istedi. Alan derinliği diye bir şey duymuştu ama elindeki makinayla o tip bir etkiyi bir türlü veremiyordu. Bunun DSLR makinayla rahatça oluşturulabildiğini duydu bir yerlerden. Sonra bir arkadaşının elinde DSLR olarak adlandırılan makinalardan gördü. Biraz inceledi, biraz kurcaladı, bu makinayla fotoğraf çekerken alınan keyif bambaşkaydı. Mutlaka alması lazımdı. Biraz para biriktirip alabilirdi ama ne alacaktı, Canon mu, Nikon mu, Pentax mı? Sonra hangi modelini almalıydı? Bir zaman geldi, baktı ki parası var ama hala makina alamamıştı, hep yeni bir model çıkıyor, çıkan yeni modelin incelemelerini okurken başka bir modelin duyurusu yapılıyordu. Çıkacak olan modeli bekleyeyim derken hep beklemede kalıyordu. Sonunda standart bir objektifle en üstün özellikli bir DSLR makinaya kavuştu.

 

İlk zamanlar yeni makinasıyla oldukça mutluydu. Her türlü tekniği denemeye çalıyordu. Makinayı ve tüm özelliklerini öğrenmek için en zor koşullarda çekim yapıyordu. Sonra standart objektifle istediği fotoğrafların bir kısmını çekemediğinden ekstra bir objektif, (70-300 Tele Objektif) almaya karar verdi. Objektifi aldı. Uzaktaki objeleri yakına getirebiliyor ve alan derinliğini düşük tutarak güzel fotoğraflar çekebiliyordu fotoğraf sanatçısı Emin SADIK. Gün geldi dijital fotoğrafın vazgeçilmezi, dijital karanlık oda diyebileceğimiz Photoshop dersleri aldı ve iyi bir mesafe kat etti.  Anlayacağınız bu işin erbabı oldu.

 

Emin SADIK, önce Batman sonrasında Siirt olmak üzere Uluslar arası Fotoğraf sanatçıları Faruk Akbaş ve Ömer Yağlıdere tarafından püf noktalarının verildiği teorik ve pratik kurslara katılıp karanlık oda çekimleri konusunda kendini geliştirdi ve bugün namını Siirt başta olmak tüm Güneydoğu’ya duyurdu.

 

Sadık, Siirt Fotoğraf ve Sanat Derneği’nin Kurucu üyelerinden olup yönetim kurulunda yer almaktadır. Aynı zamanda Yeşil Siirt Eğitim ve Kültür Derneği, Siirt Gençlik ve Bilişim Derneği üyesidir. Siirt’in İnternet Haber sitesi olarak kısa sürede ivme kazanan, takip edilen Siirt56 Sitesinde de köşe yazarlığı ve fahri muhabirlik görevini yapmaktadır.  Siirt Belediyesi Basın Bürosu’nda 4 yıldır ilk günkü heyecan ve azmiyle halen görevine devam etmektedir.

 

Fotoğraf sanatçısı Emin SADIK’ın en büyük hayallerinden biri olan, fotoğrafladığı binlerce Siirt karelerini ölümsüzleştirmek için kitaplaştırıp çok sevdiği memleketi ve hemşerilerine kalıcı bir eser bırakmak olduğunu söyledi.

 

Bu güzel projesi olan “Siirt Albümü” hayalini gerçekleştirmek için maddi yönden sıkıntı çektiğini belirten sanatçı sponsor olmaları için çaldığı her kapıdan ne yazık ki halen olumlu cevap alamadı…

Bu haber toplam 2406 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!