1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. “No Smoking” var da, “No Alcohol” neden yok?
“No Smoking” var da, “No Alcohol” neden yok?

“No Smoking” var da, “No Alcohol” neden yok?

Eğlence adı altında kendinden geçip rezil olmanın, ağaç kesmenin neresi modernlik?

A+A-

“No Smoking” var da, “No Alcohol” neden yok?

Yılbaşı yaklaşıyor, şimdiden çığırtkanlığını yapan bir sürü televizyon kanalı, gazete ve bilumum basın kuruluşu nasıl kutlanabileceğine dair alternatifleri ballandırarak anlatıyorlar. İnsanın aklına bin türlü soru geliyor, nedenlerle dolu.

Yılbaşı herkesin de malumu olduğu gibi yarı İsevi, yarı Kapitalist motiflerle süslü, eğlence düşkünlerinin ve tek dişi kalmış canavara paçayı kaptıranların senede bir kez de olsa dört gözle bekledikleri gece.

SİİRTLİLER.NET

Yaş sınırlamasının belki de hiç olmadığı ender gecelerden biri bu gece. Sanki “özgürlükler” gecesi bazısına göre. Bazısına göre ise aşırılıkların doruğa çıktığı, maskelerin düştüğü, ellerin ve ceplerin birbirine karıştığı bir gece.

Yılbaşını dileyen dilediği gibi kutlasın, ne de olsa demokrasi var.

Bizi ilgilendiren tarafı ise, daha doğrusu kaygılandıran tarafı; sayın sigara savaşçısı büyüklerimizin Akciğerlerimiz olan Çam kesimi konusundaki tavırları. Sağlık Bakanlığı ve Bakanın bizzat kendisi, sırf sağlıklı yaşam için başlattıklarını söyledikleri, “sigara yasakları” için gösterdikleri tavrı acaba çam kesimleri için gösterecekler mi? Bir insan sigara dumanı ile 55-60 sene şöyle ya da böyle yaşar ama oksijensiz 5 dakika dayanamaz. Ülkemizin, dünyamızın akciğerleri olan ağaçların kesimi konusunda ne gibi tedbirler aldılar veya alacaklar merak ediyoruz doğrusu. Taksim’de Belediye yılbaşı hazırlıklarını çoktan bitirmiş görünüyor. Ağaç kesimi konusunda ne yapıyor merak ediyoruz. Kesilmiş ağaç gördükleri umuma açık mekanları denetleyerek mesela “10 Ağaç dikme” değerinde bir ceza kesecekler mi?

SİİRTLİLER.NET

Sigara yasağı konusunda ısrarcı olan büyüklerimiz ve özellikle çocuklarımızı sigara gibi kötü alışkanlıktan uzak tutmak için öğretmenlerin dahi sigara içme odalarını kaldıran büyüklerimiz, yılbaşı akşamı ve gecesi alkol aldığı alenen belli olan insanların televizyonlardaki özendirici tavırlarına karşı nasıl bir yaptırım uygulayacaklar? Yeşil Ay’ın açıklaması var; her yılbaşı gecesi binlerce gencin alkole başladığı ve bunların en az %50 sinin bağımlı hale geldiği, hususunda.

Büyüklerimiz doğru söylüyor en az 3 çocuk yapalım yapmasına da, bu çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan korumak için devlet bize yardım edecek mi, etmeyecek mi? Çocuk yapmak zor değil ama onu adam etmek bir hayli uğraş gerektiriyor.

Büyüklerimiz her alkol satan büfenin önüne bir polis koyacak mı yılbaşı akşamı ve öncesi? Öncesi diyorum çünkü haberi alan gençler bir gün öncesinden tedbir alacaklardır.

Velhasıl, sigara yasağına gösterilen titiz tavır, alkol yasağına da gösterilecek mi? Sigara içen bir insan en fazla kendini öldürür ama alkol alan, altında araba, elinde silah varsa işte o zaman görürüz eğlence ne, facia ne?

Siirtliler.Net

 

Bu haber toplam 1680 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!