1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nihayet Ticaret ve Sanayi Odası Sessizliğini Bozdu
Nihayet Ticaret ve Sanayi Odası Sessizliğini Bozdu

Nihayet Ticaret ve Sanayi Odası Sessizliğini Bozdu

DİKA’nın işlevselsizliğiyle ilgili haberlerimiz üzerine Siirt Ticaret ve Sanayi Odası sessizliğini nihayet bozdu.

A+A-

Kurulduğu günden beri ilimize katkısını tartıştığımız ve aylardan beri gündemde tutmaya çalıştığımız DİKA’nın işlevsiz ve yerel yatırımcıları ihtiyaçlarına cevap verememeleri haberleri Siirt Ticaret ve Sanayi Odası konuyla ilgili nihayet sessizliğini bozdu.

Yerel dinamikleri canlandırma ve ekonomik potansiyeli gün yüzüne çıkarıp ülke ekonomisine kazandırma amacı ile kurulan yedi ajanstan biri olan Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ‘nın kurulduğu günden beri ilimize olan katkısı tartışılırken üvey evlat muamelesi görmesini aylardan beri kamuoyuna sunmaya çalıştık. Katı bürokratik engellerle yerel yatırımcıları bezdiren bir anlayışla çalışan DİKA 2011 yılındaki bazı çifte standart uygulamalarıyla yatırımcının DİKA’ya olan güvenini sarsıyordu. Nihayetinde en son ülke genelinde büyük yatırımcılar olarak nitelendirilen bir grup işadamına yatırım için sadece Mardin ilinin tanıtılması ortadaki çifte standardı apaçık gün yüzüne çıkarmıştı. Yaptığımız haberler ve yerel yatırımcıların şikâyetleri doğrultusunda Siirt Ticaret ve Sanayi Odası sessizliğini bozarak yerel yatırımcıların haklarını arama konusunda harekete geçti.

 

DİKA’nın katı bürokrasisi ve çifte standardını Batmanda düzenlenen DİKA Kalkınma Kurulu Toplantısında dile getiren Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nedim Kuzu” 2011 programında ilimize pozitif ayrımcılık yapılacağını 3 milyon TL ekstra kaynak ayrıldığı belirtilmesine rağmen 19 projemizden 6tanesi kabul edildi. 6 projemizde de hibe desteği %50 den %30 çekilmiştir. 3 Milyonluk kotamızı dolduramadığımız halde, Kasım 2011 Ajans yönetim kurulu toplantısında ilimizin yapmış olduğu 6 projemize yapılacak destek 1.525.000 TL'ye gerilemiştir. Bunun yanında iptal edilen ya da hibe oranları düşürülen proje sahipleri yatırımcılarımıza projelerinin RED nedenlerinin teferruatlı bir şekilde anlatılmaması da ayrıca işletmecilerimizin şevkini ve heyecanının kırmaktadır.” Dedi

 

DİCLE Kalkınma Ajansının ilimizde ki işletmecilere yeterince destek vermedikleri ve dışarıdan gelen yatırımcıları da öncelikli Batman ve Mardin illerine yönlendirilmesini DİKA yönetim kurulu üyeleri olan Siirt Valisi Musa Çolak Ve Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’ın bu çifte standardı görüp görmedikleri de merak ediliyor.

Bu haber toplam 1926 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!