1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Newala Qesaba için imza toplandı
Newala Qesaba için imza toplandı

Newala Qesaba için imza toplandı

Newala Qesaba için imza toplandı. Burada bir anıt mezar yapılması talep ediliyor.

A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şubesi Kasaplar Deresi (Newala Qesaba) için gerçekleştirilen ve 15 gün süren imza kampanyasında 4 bin imza toplandı. Toplanan imzalar Siirt Belediyesi ile Siirt İl Özel İdareye sunuldu.

 

İHD Siirt Şubesi tarafından yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:

 

“Her halkın tarihinde karanlıkta kalmış, aydınlatılmayı ve yüzleşilmeyi bekleyen olaylar olmuştur. Ülkemizin ve özelde ilimizin de karanlıkta kalmış ve açığa çıkarılmayı bekleyen olayların cereyan ettiği yerlerden biri de Newala Qeseba (Kasaplar Deresi) dir. Bin yıllarca bu topraklarda kardeşçe yaşamış Asuri, Ermeni, Kürt, Türk, Arap halkların birbirlerine düşürülmesine neden olmuş politikaların sonucu olarak yüzlerce binlerce insan yaşamını yitirmiş, insanlık ailesinin büyük bir üzüntü ve utanç ile yad ettiği toplu ölümler ve toplu mezarlar gerçeği oluşmuştur. Newala Qeseba (Kasaplar Deresi) de yüzlerce Ermeni ve Kürt vatandaşların toplu olarak gömüldüğü bir yer durumuna getirilmiştir. Bu gerçeklik bu kentte yaşayan herkes tarafından artık çok açık bilinen bir doğrudur Ayrıca bölgemizde ve ülkemizde yaşanan son otuz yıllık çatışmalı ortamda faili “meçhul” bir şekilde kaybolanlarının cesetlerinin de bu yere atıldığı zamanın bölgede görev yapmış görevlileri tarafından itiraf edilen ayrı bir gerçekliktir. Bu gerçeklikler karşısında insani, vicdani ve toplumsal sorumluluk gereği yüzleşmenin ve gereğinin yapılmasının vaktidir.

 

 

Kampanyamızın temel talebi söz konusu alanın koruma altına alınarak, cesetleri orada bulunanların anısına bir anıt mezarın yapılması ve mezarlık olarak düzenlenmesi talebidir. Bu anlamda tüm ilerici kamuoyunu duyarlı almaya ve destek vermeye çağırıyoruz.”

Bu haber toplam 2474 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!