1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Nevruz, Siirt’te Olaysız Kutlandı
Nevruz, Siirt’te Olaysız Kutlandı

Nevruz, Siirt’te Olaysız Kutlandı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından düzenlenen ve yaklaşık 15 Bin vatandaşın katıldığı Nevruz kutlamaları olaysız bir şekilde başlarken, Belediye Başkanı Selim Sadak karanfil dağıttı.

A+A-

BDP tarafından organize edilen Nevruz Bayramı kutlamaları yoğun güvenlik önlemleri altında başladı. Aynı güzellikte de tamamlandı. Kutlama alanına gelen Belediye Başkanı Selim Sadak, protokolde bulunan STK temsilcileri ve mahalle muhtarlarına karanfil vererek bayramlarını kutladı.

 

Nevruz kutlamaları öncesi basın mensuplarına bilgi veren Sadak, Siirt'te herhangi bir olay çıkmasına izin vermeyeceklerini söyleyerek: "Her şeyden önce Siirt halkı adına güvenlik güçlerini ve bütün görevlilerin Nevruz Bayramı'nı kutluyorum. Nevruz alanında aramalar dahil olmak üzere halkı tahrik edecek, herhangi bir provokasyona zemin hazırlayacak şeylerden kaçınmanızı, normal polislik görevinizi yapmanızı Siirt belediye başkanı olarak talep ediyorum.” Dedi

 

Sadak “ Devlet Özür Dilemeli”

 

Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın da katıldığı kutlama etkinliklerinde programın açılış konuşmasını yapan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Batman'da kutlanan nevruz etkinliklerinde BDP eş Başkanı Ahmet Türk'e yapılan saldırıyı kınayarak: "Siirt'teki nevroz kutlamaları için Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'a davet gönderdim. Gelip Bu kalabalığı görmelerini isterdim. Bu kalabalık, Kürt halkının özgürlük talebidir. Demokrasi ve kardeşlik talebidir. Ahmet Türk'e yumruk atan bu ülkenin Üniformalı bir polisidir. Devlet bunun için özür dilemelidir." Dedi.

 

Sadak: “Resmi kutlamalarda halk yok”

 

Sadak, Siirt Valiliği'ni de hedef alan konuşmasında şunları söyledi: "Siirt Valiliği de Nevroz kutluyor. Peki orada halktan kaç kişi var. Hükümet bu ülkede demokrasi isteyenlere yer açmalıdır. Kürt sorununun çözümü diyalogdan geçiyor. Karşılıklı oturup konuşmaktan geçiyor. Gelin hedefe ulaşmakta birlik olalım. Barışı desteklemek için bir olalım. Biz kavgadan şiddetten yana değiliz."Dedi.

 

Kürt Halkını Topla, Tüfekle Sindiremezsiniz

 

Kürt halkının kimliğinden ve dilinden asla vazgeçmeyeceğini ifade eden Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, toplanan kalabalığa hitaben yaptığı konuşmasında; direnmenin yaşamak olduğunu belirterek bunun öncülüğünü yapan Kürt gençlerine teşekkür etti.

 

Aydoğan: "Batman Valiliği ile Hükümet, Ahmet Türk'e yapılan saldırının hesabını verecek, vermezse Kürtler er yada geç bunun hesabını soracaktır. NATO’nun en büyük siyahlı gücü olan Türkiye Cumhuriyeti topla tüfekle dağda bulunan 10 bin gerillayı yok ederek ve sonra da Kürtleri asimile ederek bu mücadelenin önüne geçmeyi düşünüyor ve asla da başaramayacak. Kürt halkının haklı taleplerini göremeyenlere Siirt'ten sesleniyorum. Biz direneceğiz. Direnmek yaşamaktır. Kürt halkı özgürlük taleplerini bir kez daha bu meydanda dile getiriyor." Dedi.

 

Doğan Mahallesi eski sebze hali karşısında bulunan boş alanda kutlanan Nevruz etkinliğinde olay çıkmadan sona erdi.

Bu haber toplam 4879 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!