1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nevruz, Nevruz gibi kutlandı
Nevruz, Nevruz gibi kutlandı

Nevruz, Nevruz gibi kutlandı

Vali Musa ÇOLAK konuşmasında Nevruz’un anlamını “Bir Olalım, İri Olalım ve dahi İri Olalım” sözleriyle pekiştirerek bölünmez bütünlüğümüze de atıfta bulundu.

A+A-

Nevruz, Nevruz gibi kutlandı

                Kızlar tepesi amfi tiyatrosunda il Nevruz Kutlama Heyeti tarafından tertiplenen şenliğe Siirt Valisi Musa ÇOLAK ve eşinin yanı sıra, Siirt Üniversitesi Rektörü, Askeri erkan, Kurum Müdürleri, öğrenciler, Siirt Halkı katıldı. Ayrıca Siirt’in emektar gazetecisi Cumhur KILIÇÇIOĞLU, Siirt Barosu Başkanı Av. Mehmet Cemal ACAR, AK Parti aday adaylarından Fevzi SEVGİLİ ve Cengizhan BAŞARAN, Siirt İl Kültür Turizm Müdürü Yaşar BARAN, STSO Başkanvekili Özgür ÇALAPKULU gibi tanınmış simalarda törende hazır bulundular.

                Yaklaşık 1500 kişinin katıldığı Nevruz (Newroz) kutlamasında yaptığı konuşmada Nevruzun asıl amacı olan kardeşlik, barış ve paylaşım üzerine vurgu yapan Siirt Valisi Musa ÇOLAK konuşması sırasında ve konuşmasının sonrasında törene katılanlar tarafından büyük alkış aldı.

                Vali Musa ÇOLAK konuşmasında Nevruz’un anlamını “Bir Olalım, İri Olalım ve dahi Diri Olalım” sözleriyle pekiştirerek bölünmez bütünlüğümüze de atıfta bulundu.

                Törende Nevruz ile ilgili yapılan yarışmalarda ödül alan öğrencilere hediyeleri verildi.

                Siirt Takas Bank Güzel Sanatlar Lisesi Folklor ekibi öğrencilerinin sergiledikleri halk oyunları ve yöresel kıyafetleri izleyiciler tarafından büyük beğeni gördü.

                Yakın zamanda Antalya’da düzenlenecek Folklor yarışmasına katılacak olan Siirt Üniversitesi Folklor ekibinin gösterisi ise göz kamaştırıcıydı.

Siirtli Müzik Öğretmeninden muhteşem performans   

Törene damgasını vuran ise Siirt Üniversitesi Müzik Öğretmeni Halil KILIÇVURAN’ın çıplak ses ile söylediği türkü oldu. Muhteşem bir performans sergileyen KILIÇVURAN’ı daha sonra Siirt Üniversitesi Rektörü alnından öperek tebrik etti.

                Tören Siirtli ünlü sanatçı Hazal’ın verdiği konserle sona erdi.

Siirt Valisi Musa ÇOLAK’ın Nevruz konuşmasının bir kısmı:

Bu kültür hazinelerimizden biri de yüzyıllardır canlı tutularak kutlanan, baharın başlangıcı ve doğanın uyanışını simgeleyen bir etkinlik olan Nevruz’dur. Nevruz, bahar bayramı, bereketin simgesi, canlanmanın, dirilişin işareti, doğanın yeni bir enerjiyle canlanışı, çayır ve çimenlerin yeşermeye başladığı, çiçeklerin rengârenk açtığı, yüreklerimizin yeni umutlarla dolup taştığı, gönüllerimizdeki türlü çeşitli duyguların birbirine karıştığı, yeni bir mevsime, yeni bir bahara yolculuğun başlangıcıdır.
    Bir ortak kültür ve zenginlikler yumağı olan bu anlamlı bayramı, sonsuza dek kutlayabilmemiz için, bireysel ve toplumsal sevgi, saygı, hoşgörü, birlik, barış, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma içinde yaşama isteğimize ve bilincimize bağlıdır.
    Bizim kültürümüzde kavga yok, barış ve sevgi var. Bireysellik yok, paylaşma var. Dolayısıyla gelişmemizin ve ilerlememizin sembolü olan değerlerimizi yaşatacağız. Bu köklü kültürümüze ve değerlerimize sımsıkı sahip çıkacağız. Nevruz’u da birlik ve kardeşlik içinde, baharın müjdesi olarak kutlayacağız.
    Bu duygu ve düşüncelerle Nevruz’un hepimize bereket ve bolluk kapılarını açmasını diler, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Bu haber toplam 3726 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!