1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Nevaf Bilek: “AKP’ye oy vermeyi düşünmüştüm”
Nevaf Bilek: “AKP’ye oy vermeyi düşünmüştüm”

Nevaf Bilek: “AKP’ye oy vermeyi düşünmüştüm”

CHP Siirt İl Başkanı Nevaf Bilek ile dünü, bugünü, yarını konuştuk. Bilek, Siirtliler.Net’in sorularını dikkatli, ama bir o kadar da rahat bir şekilde cevaplandırdı.

A+A-

CHP İl Başkanı Nevaf Bilek’le dobra dobra

 

 

Nevaf Bilek, Siirt CHP’sinin marka isimlerinden biri. Siirt’te CHP denilince akla gelen ilk isimlerden. Gençlik yıllarından bu yana partisine hizmet etmeyi kendisine ilke edinmiş biri. Kendisiyle ilgili çeşitli kulislerde “CHP’den değil de AK Parti veya BDP’den siyaset yapsaydı büyük bir oy toplardı” yorumlarına yer veriliyor.

 

Siirtliler.Net’ten Suat Bilim’in sorularını cevaplayan Nevaf Bilek’in röportajının bir bölümünü bu sayfamızda okuyucularımızla paylaşıyoruz. Röportajın daha rahat okunabilmesi, uzun olmaması için cevaplar manasını bozmayacak şekilde özetlenerek verilmiştir. Yorumlamak, katkı sunmak veya tespitlerde bulunmak okuyucularımızın takdirindedir…

 

 

Son 3 dönemdir Siirt Belediyesinin artıları ve eksileri?

“Ben şunları yapacağım” diye söylenen vaatler ezberedir. Hepside koltuğa oturduktan sonra enkaz devraldım edebiyatı yapıyor.

 

“AKP’YE OY VERMEYİ DÜŞÜNMÜŞTÜM”

 

Önümüzdeki seçimlerde nasıl biri seçilmeli?

2003’te Başbakan ilimizden milletvekili seçilmesiyle vatandaşın beklentileri değişti. Süleyman Demirel’in Isparta’ya, Mesut Yılmaz’ın Rize’ye, Turgut Özal’ın Malatya’ya yaptıkları hizmetleri düşündüler. Hatta yakalanan o tarihi fırsat için şahsen ben bile AKP’ye oy vermeyi düşünmüştüm. Siirt’te yaşayan, buraya hizmet vermiş, buranın zorluklarını yaşamış ve belediyecilikten anlayan biri seçilmelidir.

 

“BDP AKILLICA SEÇİM ÇALIŞMASI YAPTI”

 

Son yerel seçimde neden iktidar partisi seçilemedi?

Sayın Başbakan Erdoğan, Siirt’te çıkıpta Mervan Gül’ü size emanet ediyorum, Ataköy nasılsa Pervari de aynı olacak dediğinde bu halk kendisine güvendi ve emanete sahip çıktı. Bir başka sebep ise BDP akıllıca bir seçim çalışması yürüttü.

 

Siirt’in iktidardan istediği hizmeti alamadığını düşünüyorsunuz. Neden?

Siirt civarında bulunan ve AK Parti’nin kazanamadığı illere bir bakın. Son 9 yıldaki gelişmişliğini inceleyin. Özellikle bir zamanlar ilçemiz olan Şırnak’a bakın. Batman’a, Diyarbakır’a bir bakın. Bir de son 9 yılda AK Parti’ye 8 kez oy vermiş ilimize bakın.

 

Siirtli seçmene oy vermesi için 2 parti dayatması mı var?

Siz halk olarak bir belediye başkanını seçeceksiniz. Ama iktidarınız “sen bu işi beceremiyosun” diyerek belediye başkanının üstünde bir adam tayin edecek. Biz bu örneği geçen dönem gördük. Bu ne demektir biliyor musunuz? Siirt’te adam kalmadı, siz hiçbirşey beceremezsiniz demektir. İşte bu, halkın özgür iradesine pranga vurmak değil midir?

 

“CHP GÜNEYDOĞU’DA BAŞARISIZ DI”

 

CHP ile ilgili neler söylersiniz? Son 15 yılda Siirt CHP’sinde neden başarı yok?

Bu sadece Siirt ile ilgili değil. Tüm Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde başarılı olamamıştır. Partim bölgenin hassasiyetlerine çözüm getirecek samimi projeler geliştirseydi Ardahan’da 1 milletvekilimiz olmazdı. Partimizin bölgedeki başarısızlığı il yöneticileriyle ilgili değil. Son kurultayla beraber partimiz bölgenin hassasiyetlerini daha iyi bilen duruma geldi. Daha önce Sivas’tan öteye gidemeyen CHP Genel Başkanı, bugün Başbakanın gidemediği Uludere’ye gidiyor.

 

“2014’TE ADAY DEĞİLİM”

 

Nevaf Bilek, 2014 Seçimlerinde Belediye Başkanlığına Aday mı?

Hayır. 2014’e daha çok var. Benim bu süreçte ne böyle bir niyetim ne de hedefim yok. Hatta şunuda açık gönüllülükle belirteyim. Şayet Siirt’te yaşayan, saygınlığı olan kim olursa olsun benden daha iyi bir il başkanlığı yapacak biri varsa, bizleri Ankara’da iyi temsil edebilecek biri varsa buyursun gelsin. Onun arkasında yer alıp Siirt için çalışmaya hazırım.

Bu haber toplam 5504 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!