1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Nedir bu SİNE-İ MİLLET?
Nedir bu SİNE-İ MİLLET?

Nedir bu SİNE-İ MİLLET?

DTP’liler kapatılma durumunda “Sine-i Millet”e döneriz diyerek bu kavramı tekrar gündeme getirdi. Bugüne kadar partilerin genelde “siyasi tehdit” olarak kullandığı Sine-i Millet’i diyen çok oldu fakat uygulayan pek olmadı.

A+A-

TBMM’de milletvekillerinin istifa ederek milletin sinesine dönmesi anlamına gelen Sine-i Millet, parlamentoyu seçime zorlamak için gidilen bir yoldur. Ama Türkiye’de hiçbir zaman işe yaramamıştır. Bugün Sine-i Millet’in mecliste işe yaraması için 276 oy gerekir. Ak Parti’nin 355 oyu var. Haliyle bu karar meclisten geri döner.

 

SİYASİ BİR MANEVRADIR.

DTP VAZGEÇECEKTİR.

 

CHP’nin, sine-i millete dönebilmesi için toplumsal baskı kurması şarttır. Ama ortada o baskıdan eser yok. Yarın öbür gün CHP grubu istifa ederse Ak Parti “meclisi boş bıraktılar, bugün muhalefet edemeyen yarın nasıl iktidar olacak” diyecek ve Baykal’ın ipini çekecektir.

 

 

Nedir bu SİNE-İ MİLLET?

Çok konuşulan ancak uygulanamayan sine-i millet kozu bugün tekrar ortaya atıldı… Gerçekleşir mi bilinmez ama artık sadece bir “siyasi tehdit”den ibaret olduğu kanısı yaygın. Cevdet Sunay'dan Özal dönemine, DYP'sinden, AP'sine Türk siyasi tarihinde sine-i millet diyen çok oldu ancak, uygulayana olmadı.

Türkiye’nin yakın dönem siyasi tarihinde sıkça karşılaşılan bir terim sine-i millet. Sine-i millet, Meclis zeminini terk etmek, halkın arasına katılıp, halk hareketi başlatmak ve siyasi iktidarı ya da egemenlere başkaldırı anlamını taşıyor. Kavram, siyasi arenada muhalefetin iktidarı yıpratma aracı olarak karşımıza çıkıyor.

 

Türkiye her seçim öncesi döneminde sine-i millet tartışması yaşadı. Ancak bugüne kadar sine-i millet yalnızca siyasi bir koz olarak kaldı ve hiçbir parti bunu gerçekleştirmedi.

 

“Sine-i millete dönme” kavramı Türk siyasetine ilk kez Atatürk ile girdi. Harbiye Nazırlığı’nı kabul etmeyen Mustafa Kemal "Biz de sine-i millete döneriz" deyip ordudan istifa etti ve kurtuluş mücadelesini başlattı. Siyasi partilerin bu terimi kullanması ise Demokrat Parti döneminde oldu. 1946 seçimlerini “şaibeli” bulan parti, CHP’yi sine-i millete dönmekle tehdit ettiyse de tartışmaların ardından bu tehdit sözde kaldı sadece.

 

Demokrat Parti’nin “sine-i millet”i siyasi platforma taşımasının ardından kavram hemen hemen her cumhurbaşkanlığı seçiminde gündeme geldi. 1966’da Cevdet Sunay’ın ve 1973’te Fahri Korutürk’ün cumhurbaşkanlığı seçilmesinden önce AP ve CHP dayatmaya karşı sine-i millete dönebileceklerini açıkladılarsa da uygulayan olmadı.

 

1989 yılında Turgut Özal’ın cumhurbaşkanlığı seçiminin öncesinde de sine-i millet tartışmaları gelip gündemin başına oturdu. DYP lideri Demirel ve SHP lideri İnönü, “Özal’ın cumhurbaşkanlığını engelleyebilmek” için bilindik bir yönteme sine-i millete dönme tahdidine başvurdular. Ancak Özal Çankaya’ya çıktı. Demirel tehdidini unuttu. İnönü ise sine-i millet için "Başvurmayı düşündüğümüz yöntemlerden biriydi, yanlış anladınız" açıklaması yaptı.

 

Bir sonraki sine-i millet tartışması 28 Şubat muhtırasında ortaya çıktı. İstifa etmek zorunda kalan dönemin başbakanı Erbakan, “sine-i millet” dediyse de devamını getiremedi.

 

Cumhurbaşkanı Demirel, hükümet ortağı Tansu Çiller’e hükümet kurma görevini vermeyince DYP de sine-i millet kozunu kullanmaya başladı. Kamuoyu günlerce bu kararı tartıştı. Karar sadece tartışıldı ve hiçbir sonuç alınamadı.

 

SÖZÜNÜ TUTAN MİLLETVEKİLİ

Bugüne kadar Meclis’te tek bir milletvekili sine-i millete döndü. O da Turgut Özal’ın cumhurbaşkanı seçiminde gerçekleşti. Sine-i millet diyen DYP Hatay milletvekili Murat Sökmenoğlu sözünde durdu ve istifa etti.

 

Çok konuşulan ancak uygulanamayan sine-i millet kozu bugün tekrar ortaya atıldı… Gerçekleşir mi bilinmez ama artık sadece bir “siyasi tehdit”den ibaret olduğu kanısı yaygın.

 

Bu haber toplam 5690 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!