1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Nasıl bir siyasetçi görmek istiyorsunuz?
Nasıl bir siyasetçi görmek istiyorsunuz?

Nasıl bir siyasetçi görmek istiyorsunuz?

Siirt'te onlarca insana nasıl bir siyasetçi profili görmek istediklerini sorduk. İşte onlardan birkaçı!

A+A-

NASIL BİR SİYASETÇİ PROFİLİ GÖRMEK İSTİYORSUNUZ?

 

Mehmet Bilim

Vatandaşın arasında elini sallayarak rahat dolaşabilecek vekil istiyoruz

Siirt’te yaşamış ve halen Siirt’te olan vekiller istiyoruz. İthal vekil değil. İlimizin sorunlarının hangisi çözüldü? Şırnak kadar bile olamıyoruz. Artık Siirt için çalışacak vekiller istiyoruz. Bu kötü gidişata dur diyecek, elini masaya vuracak vekiller istiyoruz. Halkın içinde, vatandaşın arasında elini kolunu sallayarak rahat bir şekilde gezebilecek vekil istiyoruz. Dayatmayla gelen değil.

 

Servet Mazı

Dışarıdan vekil dayatılmasın

Mevcut vekillerden ne yazık ki memnun kalmadık. Dışarıdan vekil dayatılmasın bize. Vatandaşın içinden olan, sorunlarımızın çözümlerini birebir paylaşabilecek vekiller istiyoruz. Vekilliği kendisi ve yakınları için değil memlekete hizmet için kullanacak vekiller ilimizi kalkındırabilirler. Toplam 3 tane vekil çıkarmışız ama bir uçak indiremiyorlar. Vekilleri arasıra görüyoruz Güres caddesinde. Onlar gelmeden önce 10 tane adam geliyor önden sonra vekiller gelip kapıdan tokalaşıp gidiyorlar. Başka bir şey anlatmaya gerek var mı?

 

Cahit Özdemir

Kapıdan merhaba demekle vatandaşın içinde olduklarını zannetmesinler

Esnafa, vatandaşa mesafeli değil, iç içe olmayı becerebilen siyasetçiler, vekiller istiyoruz. Arasıra cadde üzerindeki esnafları sıra sıra dolaşarak kapıdan tokalaşmakla halkın içerisinde olduğu zannediliyor. İlimizin genel sorunlarının çözümünde etkisiz vekillerin faydası yok. Elini masaya vurabilecek vekillere ihtiyaç var Siirt’te.

 

Mehmet Karataş

Siyasetçi ilin potansiyelini bilmiyorsa ayıp, biliyorsa niye oradalar

Gençlerin siyasete girmesi lazım. Dinamik, girişimci gençlerimiz artık direksiyon başına geçmeli. Tabi bu tür gençlerin önlerinin de açılması lazım. Yaşı 50’nin üzerinde siyasetçilere yeter artık. Siirt’in turizm gibi çeşitli potansiyelleri var ve bunlar güçlendirilmiyor. Vekil dediğiniz, siyasetçi dediğiniz bu potansiyelleri güçlendirebilmeli, enerjiye çevirebilmelidir. Siyasetçiler bu potansiyelleri bilmiyor mu? Bilmiyorsa zaten ayıp, biliyorsa ve herhangi bir şey yapılmıyorsa niye oradasın? İlimizin bir tane bile meydanı yok. Çarpık bir yapılaşma içerisindeyiz zaten. Bu sorun direk vekillerle ilgili olmasa da dolaylı olarak etki alanına giriyor.

 

Mücahit Batğı

Siyasetçinin işi gücü kurum müdürleriyle uğraşmak olmamalı

Siyasetçinin şehre veya halka bakış açısı önemlidir. İşleri, güçleri kurum müdürleriyle uğraşmak olmamalı. Eğer illa da uğraşılması gerekiyorsa şahsi menfaatler değil, memleketin menfaatleri gözetilmelidir. Yaşadığımız çağa bakın ve ilimizde bir sinema problemini dahi aşamıyoruz. İşte siyasetçiler bununla uğraşsınlar. Havaalanı açıldı dediler birkaç hafta uçtu ve yine kapandı. Sorunlarımızı tek tek sıralamaya gerek yok. En temel, en göz önünde olan sorunlarımızı halledemiyorlar ki. Seçimler yaklaşıyor ve partiler istemediğimiz, tanımadığımız adayları dayatırlarsa tepki gösterilecektir.

 

Fidan Pesen Özdoğan

Duygularımızın samimi tercümanı olacak vekiller yokmu?

Sadece kendine oy verenlerin veya kendi yakınlarının değil memleketin geneline, hiçbir ayırım yapmadan hizmet eden vekiller istiyoruz. Proje üretebilen veya üretilen projelerin önünü açabilen, sivil toplum kuruluşlarıyla sıkı bir diyalog kurabilen siyasetçiler istiyoruz. Tüketen bir toplumuz. Böyle bir toplumda gençlerin önünü açabilecek ve onları üretime yönlendirebilecek, destekleyebilecek vekil adayları var mı? İşte biz onları istiyoruz. Otogarımız hala berbat, havaalanımız hala çalışmıyor. Allah aşkınıza vatandaşın duygularının samimi bir şekilde tercümanı olacak vekiller yok mu bu memlekette.

 

Ayhan Işıktaş

Vekiller sorunlarımızı çözemeyecekse niye geldilerki

Bugüne kadar 4-5 seçim gördüm. Son seçimlerde vekil seçilenlerin ilimize ne bir katkısı ne bir yararı olmadı. Sadece sözler verildi, vaatlerde bulunuldu. Menfaatlerin daha çok kıymeti var. Sanayi bölgemiz, doğalgazımız… vs. hangi sorunumuz halledilebildi ki. Vekiller bu sorunları çözemeyeceklerse niye geldiler ki başımıza. Siirt olarak 2 tane il çıkardık ve onlar bizi katladılar. Bütün yatırımlar oralara yapılıyor.

 

Ayhan Olcay

Başbakan çıkardık diye şanslı olduğumuzu düşünüyorlar

Yıllardır memleketin sahipsizliğinden şikâyetçiyiz. Büyük vaatlerle gelip aldatılan bir memleketiz. Son 2 dönemdir bunu daha yoğun yaşadık. 2 dönemdir iktidar partisinden milletvekili çıkarıyoruz ama memlekette büyük bir keşmekeşlik var. Kimse kimseye “ne yapıyorsun?” diye sormuyor. Milenyum çağındayız ama hala Batı’daki illerin 70 yıl önceki taleplerini istiyoruz. Beklentilerimiz, haklı isteklerimiz bu kadar değersizleşti yani. Yol, temizlik, hava alanı, ulaşım sorunumuzun hiçbirisi halledilemiyor. Batı’daki insanlar artık bisiklet yolu, koşu parkurları istiyorlar. Başbakan çıkaran bir vilayetiz ama gelip te burayı görse insanlar buna kesinlikle inanmazlar. Batı vilayetlerinde bazen toplantılara katılıyorum ve oralarda bana “şanslısınız, başbakan çıkardınız” diyorlar. Hâlbuki hiç alakası yok.

 

Edip Çevik

İşte bizim böyle vekilimiz var diye gururla ayrıldık Ankara’dan

1997-98 yılıydı. Ankara’ya gittim. Askerden daha yeni gelmiştim. Elektrik kurumunda güvenlik personeliyle ilgili sınav açılmıştı ve 4-5 arkadaş beraberdik. 2 gece otelde kalmıştım ve ‘Ankara’da vekilimiz var bir arayalım’ dedik. Rahmetli Nizamettin Sevgili’yi aradık. Telefonda kendimi tanıttıktan sonra hiç unutmuyorum “Genç, neredesiniz?” dedi. Yerimizi söylediğimizde “Sizi aldırtayım” dedi ama biz kabul etmedik ve yanına gittik. Meclis’te bizi kısa bir ağırlamasından sonra yanımıza birini vererek “sizi Ankara’da dolaştırsın akşam Kızılay’da tavukçuda buluşalım” diyerek gönderdi. Akşam yemeğinde başka milletvekilleri vardı hatta unutmuyorum Kamer Genç bile vardı. Yemekten sonra otele gitmemize müsaade etmedi ve misafirhanede yer ayırtıp orada yatmamızı sağladı. Sınavımızla ilgili bürokratik işlemlerimiz için de ayrıca ilgilendi. 3 gece daha kaldık orada ve bize hesap ödettirmedi. Ankara’dan ayrıldığımızda “işte bizim böyle bir vekilimiz var” diye gururla, ayaklarımız yere basarak anlatıyorduk. Şunu da belirteyim rahmetli Nizamettin ağabeyle pek samimiyetimiz yoktu. Sadece bir merhabamız vardı. İşte Siirtliler böyle bir milletvekili istiyorlar.

 
Bu haber toplam 5372 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!