1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Nar Suyu Şişeleme Tesisi kuruluyor
Nar Suyu Şişeleme Tesisi kuruluyor

Nar Suyu Şişeleme Tesisi kuruluyor

Ekim ayında faaliyete geçmesi planlanan Siirt OSB’de Zivzik Nar Suyu Şişeleme Tesisi kuruluyor.

A+A-

Valiliğimiz öncülüğünde ilimizde uygulanan kırsal kalkınma yatırımların desteklenmesi programı çerçevesinde Zivzik Nar Suyu Şişeleme tesisi kuruluyor. Siirt Organize Sanayi Bölgesinde inşaatına başlanan tesisin Ekim ayında faaliyete geçmesinin planlandığı açıklandı.

 

Siirt Valisi Necati Şentürk, Zivzik Narını markalaştırmak için başlattıkları çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, "Zivzik narını dünyada marka haline getirmek için iki yıldan beri yürüttüğümüz projelerle kalite ve üretimi önemli ölçüde arttı. 9 bin ton olan Zivzik Narının rekoltesini 11 bin tona çıkardık. Şimdi de artan üretimi değerlendirmek üzere özel bir firma tarafından organize sanayi bölgemizde nar suyu şişeleme ve paketleme tesisi kurulmaya başlandı. Günlük 4,5 ton işleme kapasitesine sahip olacak tesiste ilk etapta 12 kişiye istihdam sağlanacaktır." dedi.

 

Fıstıktan sonra Siirt’in önemli sembollerinden olan ve ekonomik değeri çok yüksek olan Zivzik Narının sanayide işlenir hale gelmesi ile birlikte nara olan ilginin daha da artacağını vurgulayan Vali Şentürk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Zivzik Narının modern sanayi ile işlenmesi nar üretiminin ve ekiliş alanlarının arttırılmasına katkı yapacağı gibi tarımsal ürünlerin tarımsal sanayiye entegrasyonunu da hızlandıracaktır. Bunun neticesinde de Zivzik Narımız önemli bir ihracat ürünü haline gelecektir"

 

Bu haber toplam 4089 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!