1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Mütareke Edin
Mütareke Edin

Mütareke Edin

"Kötü şeyler olacak" hissiyatlarının dile getirildiği bu gergin süreçte müzakere edenler ve siz okurlar için başarılı müzakereler nasıl oluru araştırdım.

A+A-

Kürt sorununda başladığı iddia edilen müzakere süreci bana sorarsanız ya hiç başlamamıştı ya da bu süreç çok başarısızca yönetildi,yürütüldü.

 

DARA TURHAN'ın yazısı...

 

"Kötü şeyler olacak" hissiyatlarının dile getirildiği bu gergin süreçte müzakere edenler ve siz okurlar için başarılı müzakereler nasıl oluru araştırdım.

 

İşte başarılı müzakere yöntemleri ve teknikleri...

 

*Başarılı bir müzakereci olmanın ilk koşulu karşılıklı güven ortamında başarıyla gerçekleştirmektir. Her iki taraf da sonuçtan mutlu olmalıdır. Diğer kişinin kendisini sömürülmüş hissetmesine neden olacak kadar sıkı bir pazarlığa girişirseniz başarısızlığa mahkumsunuz demektir.

 

 

* Ne istediğinizi ve neyi kabul etmeye hazır olduğunuzu bilin. Ayrıca diğer kişinin ihtiyaçlarını da anlamaya çalısın. Elde etmeyi beklediğinizden daha fazlasını amaçlayın ve gerçekte hak ettiğinizden daha azını asla ve asla kabul etmeyin.

 

*Diğer kişinin ihtiyaçlarını anlamaya çalışın. Müzakere etmek karşılıklı güven temeline dayalı bir ilişki kurmaya dayanır.

 

*Tecrübesiz bir müzakereci kolaylıkla anlaşılır; çünkü ya ortada buluşmayı önerirler, ya başlangıçta istediklerinden daha azını kabul ederler, ya da hiçbir değişikte bulunmazlar. İyi bir müzakereci karşılıklı bir fedakarlık sürecine girer; yani istekler karşısında ödün vermesini bilir.

 

*Müzakereye istedikleriniz karşılığında feda etmeye hazır olduğunuz şeylerin listesini hazırlayarak başlayın.Aynı zamanda bütün kozlarınızı ortaya sererek veya karşılığında hiçbir şey almadan ödünler vererek kendinizi başarısızlığa yöneltmeyin.

 

*Kendinize yeterince zaman ayırın. aceleyle müzakere ederseniz kendinizi daha sonradan pişman olacağınız bir karar vermek zorunda hissedebilirsiniz.

 

* Objektif olun ve duygusal bir mesafeyi koruyun.

 

*Doğru kişi veya kişilerle görüştüğünüzden emin olun. doğru kişi karar vermeye yetkisi olan kişidir.

 

*Müzakere ettiğiniz kişiyle aranızda ilişki kurulabilmesi için ilk başta kolay konularda mutabakata varın ve daha zorlu konuları sonraya bırakın. Karşı tarafın güveninin sağlamak için yeterince zaman harcadıysanız işler zorlaşmaya başladığında bir çözüm yolu bulmak için daha istekli olacağını unutmayın. Plan ve düşüncelerinizi erkenden söylerseniz karşı taraf için masadan kalkıp gitmek çok daha kolay olacaktır.

 

Yukarıda sıralı müzakere yöntemlerini de esas almayacaksanız o zaman karşılıklı mütareke edin.

 

Yani özcesi müzakere etmesini bilmiyorsanız.

 

Mütarekere edin.

 

Mütarekeninde anlamını bilmiyorsanız.

 

Alın size aşağıda mütarekenin sözlük anlamı.

 

Mütareke Savaşan iki tarafın karşılıklı istekleri sonucu, çarpışmalara belli bir süre ara verilmesi. Ateşkesle mütareke farklı olup, bu kavramlar ekseriya birbirine karıştırılır. Ateşkes daha kısa sürelidir ve geniş hükümleri bulunmaz. Süresi bitince çarpışmalar tekrar başlayacağı gibi her anı ifade eder.

Bu haber toplam 2751 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!