1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Müftülük, insan ve İslam hakları konferansı düzenledi
Müftülük, insan ve İslam hakları konferansı düzenledi

Müftülük, insan ve İslam hakları konferansı düzenledi

Siirt Halk Eğitim merkezinde düzenlenen Konferansa, Siirt Milletvekili Osman Ören, Siirt Vali Yardımcısı Mustafa Pala, Siirt Baro Başkanı Cemal Acar, Daire Müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

A+A-

Kur’an-ı Kerim Okunarak başlanan Konferansın açılış konuşmasını yapan Siirt Müftüsü Faruk Arvas, Siirt’e 1,5 yıl önce atandığını, bu süre içerisinde 6.konferansı gerçekleştirdiklerini belirtti. Arvas, konuşmasında Kur’an-ı Kerim’in hucurat süresinin 13. ayetinden örnekler vererek İslam’ın ayrımcılığa şiddetle karşı çıktığını söyledi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Diyarbakır Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Abdulkerim Ünalan, İslam'a göre insan haklarının ne olduğunun anlaşılması için insanın yaratılışı üzerinde durulması gerektiğini söyledi.

Ünalan, “Peygamber efendimiz Müslüman'ı tarif ederken ‘Müslümanların elinden ve dilinden emin oldukları kişidir’ demiştir. Mümini tarif ederken ise ‘İnsanların canları ve malları konusunda emin oldukları kişidir’ demiştir. Burada da insanın haklarını koruma konusunda bir ayırım yoktur. İnsan, insan olması hasebiyle değerlidir. İnsan, şerefli bir mahlûktur. Bu bütün insanlar için geçerlidir.” dedi.

Ünalan konuşmasının son bölümünde, Faiz, sebepsiz yere cana kıyma, Allah hakkı ve Kul hakkı, Gıybet ve Veda hutbesinden örnekler verdi.

Konuşmaların ardından Siirt Milletvekili Osman Ören, Prof. Dr. Abdulkerim Ünalan’a teşekkür plaketi verdi


Bu haber toplam 1675 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!