1. HABERLER

  2. SİİRT

  3. Misafirperver yer: Eruh
Misafirperver yer: Eruh

Misafirperver yer: Eruh

PKK’nın ilk baskın yaptığı yer olan Eruh, olayın yaşandığı 1984 olayıyla ilgili anılmak istenmiyor.

A+A-

Sebze ve meyvelerin yetiştiği bahçelerle çevrili evlerin bulunduğu Eruh ilçesi misafirperverliğiyle de tanınıyor. Siirt-Eruh-Şırnak karayolunun önemli bir kısmı tamamlanmış.

 
Geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Eruh ilçemiz özellikle fıstık üretiminde Siirt’ten sonra ençok rekolteye sahip bir ilçemizdir. Siirt’in fıstık rekoltesinin %30’u Eruh’tan karşılanıyor.
 
Eruh, geçmişte var olan birçok gelenek ve göreneklerini bugüne kadar yaşatıp, kimi üstün meziyetlerini muhafaza edebilen ender yerlerden biri. Örneğin misafirperverlik. Bahçelerle çevrili evlerin bulunduğu ilçeye birgün yolunuz düşer de akşam orada kalmak zorunda kalırsanız “nerede kalacağım ben şimdi?” diye endişelenmenize gerek yok. Çünkü sizi evinde ağırlayacak birileri mutlaka çıkacaktır. Kimseye bir şey söylemenize gerek yok. Yabancı olduğunuzu kahve sakinleri mutlaka farkedecek ve tanışmak için mutlaka yanınıza yaklaşacaktır. Belki de bu misafirperverliklerinden dolayı Eruh’ta halen bir misafirhane ya da otel bulunmamaktadır.
 
eruh1.jpg
 
Eruh, güvenlik konusunda riskli bir bölge gibi algılanıyor olması Eruhlu vatandaşı ciddi şekilde rahatsız ediyor. Hakkari’de veya Güneydoğu’nun herhangi bir vilayetinde yaşanan çatışmalarla ilgili gazetelerde hiç alakasız olmasına rağmen çoğu kez Eruh 1984 baskınının dile getiriliyor olması haksızlık olarak görülüyor ve bu durum ilçe insanını rahatsız ediyor. İlginçtir ki bugüne kadar Eruh’ta sadece 2 kez ciddi bir terör eylemi yaşanmış. Birincisi PKK’nın ilk saldırısı olan 1984 baskını ve ikincisi ise 1992’de PKK tarafından ilçe merkezine yakın kırsal kesimden 82 gencin kaçırılması olayıdır.
 
eruh5.jpg
 
Eruh, dik kayalıklara sahip yüksek dağların arasında yeşilliği bol, havası temiz sakin bir yer. Köylerinde ve yakın civarında gidip görülmeye değer doğa harikaları bulunuyor. Şelaleleri, göletleri, baş döndürücü yüksek dağları, mağaraları keşfedilmeyi beklemektedir. Eğer Siirt’te yaşıyorsanız havanın güzel olduğu bir hafta sonunda ailenizle birlikte binin arabanıza ve mutlaka gidin. Çevrenizde nerelerine, nasıl gidebileceğinizi sorabileceğiniz bir Eruh’lu yoksa bile endişelenmeyin. Rastgele dolaşsanız bile mutlu bir şekilde evinize geri döneceksiniz.
 
Aslında Eruh’la ilgili anlatılacak bir kitap dolusu bilgiler bulunuyor. Okuyucuların ilgisini çekecek ve hatta Eruhluların bile şaşıracağı zenginlikleri bulunuyor. Belki birgün kitaplaşır…
 
Eyüp Güzel
 
 
eruh2.jpg
 
eruh4.jpg
 
 
Bu haber toplam 10229 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!