1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci’nde strateji ne olacak
Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci’nde strateji ne olacak

Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci’nde strateji ne olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terörle mücadele ile çözüm süreci arasına kalın bir çizgi çekmesi ve süreci “Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci” olarak adlandırmasının ardından devletin zirvesinde yeni stratejiler belirlendi.

A+A-

Habertürk’te yer alan habere göre yeni yol haritasında belirlenen stratejiler şöyle:

KÜRT HALKI AYRI ÇATI ALTINDA YAŞAMAK İSTEMİYOR

Yapılan saha araştırmalarında Kürt halkının yüzde 90’ı ayrı bir çatı altında yaşamak istemiyor. Halkta ayrılık, özyönetim, demokratik özerklik gibi kavramlar karşılık bulmadı.

OPERASYONLAR YAZ-KIŞ SÜRECEK

Kamu güvenliği ve düzeni tamamen sağlanana, Pkk silahları gömüp sınır dışına çıkana kadar terörle mücade sürecek. Operasyonlar ise eskiden olduğu gibi sadece yazın değil, kış şartlarında da sürecek.

AKTÖRLER DEĞİŞECEK

Süreç artık Öcalan ve HDP üzerinden yürümeyecek. Terör tehditi bertaraf edildikten sonda devlet gerekli adımları atacak ve ‘geri dönüş’ler için yasal düzenlemeler yapacak. Kürt halkının HDP dışındaki temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri yeni dönemde muhatap alınacak. 

YENİ PAKETLER YOLDA

Halkın sorunlarının çözümü için tüm Türkiye genelinde demokratikleşme adımları atılacak, ekonomik paketler çıkarılacak. Bölgeye yönelik pozitif ayrımcılık uygulanacak. Gençler için politikalar geliştirilecek. Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet ve diğer tüm kurumlar işbirliği yapacak.

ALTERNATİF PARTİLER

Bölgede yeni partilerin ve oluşumların önü açılacak. Böylece HDP dışında Kürtleri temsilen siyasi oluşumlar ortaya çıkabilecek. Alan, ne PKK'ya ne de bir partinin tahakkümüne bırakılacak.

BELEDİYELERE NEŞTER

Silahlı unsurlar temizlendikten sonra bölgede devlet mekanizması dışında kurulan sözde ‘mahkeme, zabıta, vergilendirme' gibi illegal oluşumlara, belediyelerin illegaliteyi özendiren faaliyetlerine neşter vurulacak.

Bu haber toplam 1727 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!