1. HABERLER

  2. SİİRT

  3. Mescidi Aksa’da Siirt Medresesi
Mescidi Aksa’da Siirt Medresesi

Mescidi Aksa’da Siirt Medresesi

Kudüs ve içerisinde bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanlar için çok önemli. Ancak Mescid-i Aksa’nın Siirtliler için de ayrı bir değeri daha ortaya çıktı.

A+A-

İçerisinde Mescid-i Aksa’yı barındırdığı için Kudüs’ün önemi Müslümanlar için tartışılmazdır. Sadece Müslüman evladı olmak bile Kudüs’e verilen önem için yeterli bir sebeptir. İlk kıblemiz, yeryüzünde kurulan ikinci mescid, Miracın merkez üssü olan Mescid-i Aksa, Peygamber Efendimizin de (sav) “oraya gidin, orada namaz kılın, şayet gidemezseniz kandillerinde yakılmak üzere oraya yağ gönderin” diye buyurduğu yerdir.

ISİRDİYYE MEDRESESİ

Mescid-i Aksa, sadece bir mescitten ibaret değildir. İçerisinde sibyan mektepleri, medreseler, kütüphaneler bulunan geniş bir alandır.

Mescid-i Aksa içerisinde bulunan Siirtliler Medresesi (Isirdiyye Medresesi) 1368 yılında Siirtli Necmettin Abdulgani tarafından vakfedilmiş. Tam adı: Necmeddin Abdulgani b.Seyfuddin Ebu Bekr b.Yusuf el-Isirdi’dir.

Mescid-i Aksa içerisinde bulunan medresede uzun yıllar akademisyenler yetiştirildi. Hakkında şuan için fazla bilgi bulunmayan medresenin işgalle birlikte faaliyetleri durmuş. 2 katlı binanın üst katında günümüzde Beytar isimli bir aile ikamet ediyor. Beytar ailesinin orada bulunuyor olması nöbet tutuyor olarak değerlendiriliyor. Çünkü Filistinli aile oradan çıkması halinde “Yerleşimci” denilen işgalcilerden birileri gelip oraya çökecekler.

medrese2.jpgmedrese3.jpg

 

Bu haber toplam 30464 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
3 Yorum