1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Memur-Sen, Toplu Sözleşme Hakkını Arıyor
Memur-Sen, Toplu Sözleşme Hakkını Arıyor

Memur-Sen, Toplu Sözleşme Hakkını Arıyor

Memur-Sen Siirt İl Başkanı Beşir Özyeşil yaptığı açıklamada, toplu sözleşme yasasının 15 aydır bekletildiğini belirterek 12 Eylül referandumunda verilen toplu sözleşme hakkının verildiğini söyledi.

A+A-

Başkan Beşir Özyeşil yaptığı açıklamada, "Şike yasası bir ayda iki kez çıktı, toplu sözleşme yasası 15 aydır bekliyor, bu yasanın neden bekletildiğine bir anlam veremiyoruz. TBMM’ye çağrımız, toplu sözleşme hakkı 12 Eylül referandumu ile verildi, toplu sözleşmeyi sağlayacak değişiklik 15 aydır çıkmıyor, şike yasası ise bir ayda iki kez çıkıyor, milletvekili emekli maaşını düzenleyen yasayı bir gecede çıkarıyor. Anayasanın 53. ve 128. maddelerindeki değişikliğin görmezden gelinemeyeceğini, 53. madde toplu sözleşme hakkını veriyor, 128. madde ise memurların ve emeklilerin maaşları toplu sözleşme masasında belirlenir diyor." diyerek toplu sözleşme yasasının en yakın zamanda çıkması gerektiğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da çağrıda bulunan Memu-Sen Siirt İl Başkanlığı, "Toplu sözleşmeyi sağlayacak kamu görevlileri sendikaları yasasında yapılacak değişiklik taslağında, kamu görevlileri hakem kurulunun yapısıyla ilgili de sıkıntıların olduğunu" belirtti.

"Sayın Başbakan! Yasamız sizi bekliyor, buna el atmalısınız, 2,5 milyon memur, milyonlarca da emekli 12 Eylül referandumunda yüzde 58’le evetle gerçekleştirdiğimiz anayasanın 53 ve 128.maddelerindeki değişikliğin TBMM’de gereğinin yapılmasını bekliyoruz."
Diyen Memur-Sen Siirt İl Başkanlığı, yerel yönetimlerin yaptığı sözleşmelerin iptal edileceği çalışmalarının olduğunu, Memur-Sen olarak buna karşı olduklarını ve verilen bir hakkın geri alınamayacağını savunduklarını belirtti.

Yapılan açıklamada şöyle denildi: "TUİK’te çalışan 4/C’lilere 2012 yılında yeni bir sözleşme hazırlanarak imzalattırıldığı ve bu sözleşmenin 8.maddesinde yer alan maddelerin çalışanları her an kapı önünde bırakacaktır. Bu sözleşmenin bir an evvel iptal ettirilerek, özelleştirmeden gelen 4/C’lilere hazırlanan sözleşmenin TUİK’te çalışan 4 /C’lilere aynı sözleşmenin hazırlanmasını istiyoruz."

 

 

Bu haber toplam 1824 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!