1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Medula sistemi çöktü
Medula sistemi çöktü

Medula sistemi çöktü

Kimi zaman Özel Hastaneler ile hastaları karşı karşıya getiren Medula sistemi çöktü

A+A-

Özel veya Devlet hastanelerinde tüm giriş-çıkışlara ait veriler Medula sistemiyle tek bir merkezde toplanmakta ve takip edilmektedir. Devlet Hastanesi’ne gittiniz ve size “özel bir hastanede yatıyor gözüküyorsunuz” dendi. Oysa siz o özel hastaneden haftalar veya aylar önce taburcu edilmiştiniz. Öfkeyle soluğu bahsedilen özel hastanede alıyorsunuz.  Kiminiz de basın yoluyla o hastaneyi “devleti soyuyorlar” diye karalama yöntemini tercih ediyor.

medulaya hayır

Yapmış olduğumuz araştırmada hasta yakınları ile özel hastaneleri karşı karşıya getiren bu tür vakıaların sıklıkla rastlandığı görüldü. Peki, ortada gerçekten de bir art niyet var mı yoksa bir sistem bozukluğu mu var? Herşeyin tüm Türkiye’de tek bir merkeze bağlı olan Medula sisteminden kaynaklandığı anlaşıldı. Özel Hastaneler, yatış verdikleri hastalarının gerek yatış gerekse hastaneden taburcu edildikleri tarihleri anlık olarak girmektedirler. Bu bilgiler aynı zamanda Emniyet kayıtlarına da Medula sistemi üzerinden işlenmektedir.

Problemin tam olarak yaşandığı nokta Medula sisteminin başındaki personelden kaynaklanıyor. Sisteme göre taburcu edilen hastaların çıkışları merkezden onaylanması gerekiyor. Özel hastaneler taburcu edilen hastalarının hastaneden taburcu ediliş tarihlerini anlık girmelerine rağmen Medula sistemindeki personel bazen günlerce bazen haftalarca hatta bazen de aylarca hastaların taburcu edildiklerini sistem üzerinden onaylamakta ihmalkârlık göstermektedir. Bu durumda hasta, hastaneden taburcu edilmiş olmasına rağmen Medula sisteminde halen yatıyor gibi görünmesine sebebiyet vermektedir.

Basında çıkan haberlere göre hafta başından itibaren aksamalar yaşanan eczane Medula Provizyon Sistemi tamamen çöktü. Acil hastalar da dahil hiç kimse ilaç alamıyor. Eczacılar hastaların ilaçlarını temin edebilmek için sistemin düzelmesini bekliyorlar.

Bu haber toplam 2574 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!