1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. MEB Müsteşar Yardımcısı Sadettin Sabaz’ı ziyaret ettik
MEB Müsteşar Yardımcısı Sadettin Sabaz’ı ziyaret ettik

MEB Müsteşar Yardımcısı Sadettin Sabaz’ı ziyaret ettik

Değerli bürokratlarımızdan MEB Müsteşar Yardımcısı Sadettin Sabaz’ı Ankara’daki makamında ziyaret ederek Siirt Milli Eğitiminin bir de Ankara’dan fotoğrafını çektik.

A+A-

Ankara Çankaya Tarım Anadolu Meslek Lisesi’nde idareci olan Siirt Lisesi eski Coğrafya Öğretmeni Mustafa Kınay ile birlikte gelişmiş kentlerde bulunan bütün okul çeşitlerinin ilimize kazandırılmasında önemli katkısı bulunan MEB Müsteşar Yardımcısı Sadettin Sabaz’ı ziyaret ettik.

Siirtliler Sitesi (Siirtliler.Net)

Siirt’e olan hasretimi hergün ziyaret ettiğim Siirtliler Sitesi (Siirtliler.Net) ile gideriyorum diyen Sabaz ile birçok konuda konuşma imkânı bulduk.

BAĞGÖZE’YE LİSE KAZANDIRILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR VAR

Mişar Ovası’ndan her yıl başka yerlere binbir zorlukla lise okumaya giden öğrenciler, gittikleri yerlerde yurt bulma sıkıntısı yaşamakta ve yurt bulamadıklarında da eğitimlerini bırakmak zorunda kalmaktadırlar. Bu durumdan başta öğrenciler olmak üzere; hem veliler, hem okul idarecileri hem de Milli Eğitim Müdürlükleri olumsuz etkilenmektedirler.

Sabaz’a 35 köyden oluşan Mişar Ovası’ndaki merkez nokta konumunda olan ve yaklaşık 1500 nüfuslu Bağgöze’nin liseye ihtiyaç duyduğunu dile getirdik.

Sadettin Sabaz

Konuyla ilgili Sabaz; “Sayın Bakanımız Nimet Çubukçu Hanımefendi ile Bağgöze’ye lise kazandırılması için daha önce görüştük. Sayın vekillerimiz de konu üzerinde çalışmalar yapmaktadırlar.” dedi ve konuyla ilgili Eruh Kaymakamı Ahmet Dalkıran’ı arayarak konu hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Bu görüşme neticesinde Bağgöze için en kısa sürede lisenin yolda olduğu anlaşıldı.

Siirtliler Sitesi (Siirtliler.Net)

Siirtliler.Net olarak yaptığımız araştırmaya göre; “35 köyün merkezi konumunda olan Bağgöze’de daha önce “ortaokul” binası olarak kullanılan devlet okulunun düşük bir maliyetle onarılarak “lise” binası olarak kullanılabilir. Bu okul, yaklaşık 150 öğrenciye hizmet verebilecek niteliktedir.” diyoruz.

“HASRETİMİ Siirtliler.Net İLE GİDERİYORUM”

Hazırlıkları tamamlanma aşamasında olan Siirt Lisesi ASİL ÇINAR dergisinde daha önce yaptığı röportajda Siirtliler Sitesine (Siirtliler.Net) değinen Sabaz bu sefer de; “Siirtliler.Net’in çalışmaları gerçekten çok güzel. Bu çalışmaları beğenerek takip ediyorum. Siirt’e olan hasretimi günde birkaç defa ziyaret ettiğim Siirtliler.Net ile gideriyorum.” dedi.

 

SABAZ, ESKİ DÖNEMLERE GİTTİ

Daha önce Kurtalan Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde bulunan Sabaz, o dönemlerde Siirtliler.Net yazarlarından Fecri Barlık’ın doğum yeri olan Akdem köyü ve çevre köylerde görevli olan öğretmen ve köylülerle olan anılarını da anlattı. Aralarında Siirt eski İl Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Çeliktuğ ve Gözpınar İ.Ö. Okulu eski Müdürü Ahmet Çiçek’in de bulunduğu ebedi âleme göç eden kişiler anıldı.

SABAZ, VALİ ŞENTÜRK’ÜN SİİRT LİSESİ PANSİYONU İŞÇİLERİNE VERDİĞİ DESTEĞE DEĞİNDİ

Bilindiği gibi Vakıf yurtlarının Milli Eğitim’e devredilmesi sonucunda Siirt Lisesi Pansiyonu çalışanları ortada kalmıştı. Sabaz, kendilerinin de Siirt Valisi Şentürk ile konu hakkında görüştüklerini dile getirerek; “Sayın Valimiz bu işçileri en iyi şekilde sahiplenmiştir.” demesi üzerine; “Belirttiğiniz gibi Siirt Lisesi Pansiyonu çalışanlarının mağduriyetlerini Sayın Valimiz Necati Şentürk gidermiştir. Bu çalışanlar aile geçindiriyorlar. Sayın Valimize ve bu konuda destek olan herkese minnettarız. Siirt Lisesi Pansiyonu ÖSS’de son zamanlarda büyük başarılar elde etmiştir. ÖSS’ye giren 90 kişiden 67’si 300’ün üzerinde puan almıştır. Bunda elbette bu çalışanların yurdu temiz tutarak uygun ortam sağlamalarının etkisi vardır. Siirt Lisesi Pansiyonu Türkiye’de sayılır yurtların başındadır. Bu yurt şu anda ‘5 Yıldızlı Otel’ diye anılmaktadır. Burada idarecilik yapmış olan Rıdvan Yardım ve İdris Yolbaş Hocamızın da katkıları elbette yadsınamaz. Tabi sizlerin bu yurda olan destekleriniz de unutulamayacaktır. Öğrencilerin üniversitelere yerleşmeleri için bu yurda da her türlü yardımı yapıyorsunuz ve son yardımınız da birkaç gün önce göndermiş olduğunuz sanayi tipi bulaşık makinesidir, bunu biliyoruz.” dedik. Bu izahatımızın ardından Sabaz da, en kısa zamanda Siirt’e geleceklerini ve çok konuşulan bu yurdu ziyaret edeceklerini bildirdiler.

DEĞERLİ BİR BÜROKRATIMIZ: SADETTİN SABAZ

Okullarımız olsun, yurtlarımız olsun; birçok konuda Sabaz, elinden gelen her türlü yardımı yapmıştır ve yapmaya da devam ediyor. Türkiye genelinde bulunan okul türlerinin dışında; Güzel Sanatlar Lisesi, Spor Lisesi, İletişim Bölümü, Özürlü öğrencilerimiz için açılan okul gibi nadir şehirlerde bulunan okul türlerinin ilimize kazandırılmasında önemli rol sahibidir, bunun farkındayız.  Böyle değerli bir bürokratımızın bizlere vakit ayırmasından dolayı teşekkürlerimizi iletiyor, bu sohbetten son derece keyif aldığımızı dile getirerek Sabaz’ın makamından ayrılıyoruz.

SADETTİN SABAZ

Bu haber toplam 10266 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!