1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mağarada Sefil Yaşam
Mağarada Sefil Yaşam

Mağarada Sefil Yaşam

Giderek gelişen dünya koşullarına rağmen halen mağarada yaşamını sürdüren insanlar mevcuttur. Siirt’in Eruh ilçesi Mişar Ovası bölgesinde yer alan Bağgöze Beldesinde mağarada yaşamını sürdüren 90 yaşındaki Ömer Amca(Ömer Dinler) sefalet içerisinde yaşıyor

A+A-

Giderek gelişen dünya koşullarına rağmen halen mağarada yaşamını sürdüren insanlar mevcuttur. Siirt’in Eruh ilçesi Mişar Ovası bölgesinde yer alan Bağgöze Beldesinde mağarada yaşamını sürdüren 90 yaşındaki Ömer Amca(Ömer Dinler) sefalet içerisinde yaşıyor. Kimsesi bulunmayan ve bugüne kadar da hiç evlenmeyen Ömer Amca yetkililerden yardım talep etmektedir.

SİİRTLİLER.NET

Zamanında kimseyi beğenmediği için evlenmeyen fakat yaşlanınca da kendisine bakacak kimsesi olmadığı için köylüler yardımına koşuyor. Evsiz barksız bir şekilde kendi imkânlarıyla kazdığı dağın kenarındaki yamaçta yer alan mağarada yaşıyor. Yaşamını sürdürmenin zorluğunun üstesinden gelmek için yoğun çaba sarf ediyor.

1992 yılında şehre göç olaylarının başladığı zamanlarda Siirt şehir merkezine gelerek bir hayırseverin verdiği evde yaşayan Ömer Amca, halk tarafından Emerê Tinê(Yalnız-Kimsesiz  Ömer) olarak bilinmektedir. Kaldığı evin yıkılması üzerine evsiz kalan Emerê Tinê üç ay önce tekrar köyüne geri döner. Siirt’te huzurevi bulunmadığı için bakıma muhtaç olan Emerê Tinê yetkililerden kendisine barınacak yer ve sıcak bir yemek yiyebileceği ortamın kendisine sağlanmasını talep ediyor.

Köyde kapı ve penceresi olmayan bir mağarada yaşayan ve bu mağarayı kendi elleriyle kazıp kendine barınacak yer sağlayan Emerê Tinê zor günler yaşıyor. Kışın yağan en ufak yağmurun dahi içeri girerek su dolması nedeniyle büyük tehlike arz etmektedir. Soğuk geçecek kış günlerinde donma riski çok yüksek bir ihtimal dahilindedir.

Emerê Tinê, çağımızın tek mağara kazıcısı olarak bilinmektedir yaşadığı bölgede. Her gün kendi imkânlarıyla Emerê Tinê’ye sıcak bir yemek vermeye çalışan köylüler imkânlarının kısıtlı olması nedeniyle fazla yardımcı olamadıklarını söylüyorlar. Devlet yetkililerinin yardımcı olması biz köylüleri de sevindirecektir şeklinde bir açıklamada bulundular.

Bu haber toplam 2712 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!