1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Maden işçilerinin ailelerine Siirt'ten taziye ziyareti
Maden işçilerinin ailelerine Siirt'ten taziye ziyareti

Maden işçilerinin ailelerine Siirt'ten taziye ziyareti

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde maden ocağında hayatını kaybeden 19 kişinin yakınlarına Siirt’ten kardeşlik eli uzandı.

A+A-

Kurban Bayramı'nda Bursalı işadamlarının vefasını gören Siirtli kanaat önderleri ve işadamları maden ocağında hayatını kaybeden 19 kişinin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. Göz yaşartan anların yaşandığı ziyarette doğusuyla batısıyla ülkenin birbirine muhtaç olduğu ve yardımlaşmanın devam edeceği mesajı verildi.

 

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde 19 kişinin hayatını kaybettiği maden ocağı faciasında yakınlarını kaybeden ailelere Siirt'ten kardeşlik eli uzandı. Bursalı işadamlarının Kurban Bayramı'nı birlikte geçirdiği ve çeşitli yardımlarda bulunduğu Siirt'teki işadamları ve kanaat önderleri madende ölen işçilerin evlerini ziyaret edip acılarını paylaştı. Aralarında esnaf, doktor, aşiret reisi, işçi ve memurların da bulunduğu heyet, 10 Aralık'ta grizu patlamasının yaşandığı Mustafakemalpaşa'ya bağlı Bükköy'e gitti. Kimse Yok mu Derneği'nin öncülüğünde gerçekleştirilen ziyarette doğusuyla batısıyla ülkenin birbirine muhtaç olduğunun, yardımlaşmanın dünya durdukça devam edeceğinin altı çizildi.

 

Bükköy'de sıcak bir şekilde karşılanan Siirtli grup, evleri ziyaret ederek taziyelerini iletti. Evlerde Kur'an-ı Kerim okuyup dua eden ziyaretçiler, ailelere acılarını paylaştıkları mesajını verdi. Grupta bulunan Siirt Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı İrfan Sağlam, acının dili olmadığına işaret ederek şunları söyledi: "Biz Türkiye'de 70 milyonluk bir vücut olmamıza rağmen, bir ruhuz. Sevinci ve acıyı birlikte paylaşmaktayız. Sizin yaşadığınız acıyı daha fazla hissettik. Allah ölen işçilerimize rahmet eylesin, sizlere de sabırlar versin." Ziyaretçilerden Kenan Çavuşoğlu ise, "Kömür ocağında yaşanan acıyı biz de aynı derinlikte yaşadık. Hele bir babanın kaza yerinde 'Her şey bitti' sözü televizyonları başındaki bizleri ağlattı. Bizler kardeşiz, bu karşılıklı ziyaretlerle kardeşliğimizi daha da derinleştirmeliyiz." ifadelerini kullandı. Mehmet Emin Genç ise karşılıklı gerçekleştirilen ziyaretlerin kardeşlik bağlarını daha da geliştirdiğine dikkat çekerek, "Kardeşlerimizin her zaman maddî ve manevi olarak yanındayız." dedi.

 

SİİRTLİ ZİYARETÇİLER: BİZ, BU OYUNU BOZARIZ

 

Ülkenin üzerinde oyunlar oynandığına vurgu yapan heyet, "Nasıl Bursa bizlerin ise Siirt de Bursalılarındır. Çünkü bu vatanı atalarımız Çanakkale'de omuz omuza vererek kurtardı. Biz biriz ve beraberiz. Allah'ımız, Peygamberimiz, dinimiz, dilimiz bir. Bu kadar bir varken bizi kimse bölemez." dediler. Siirt'ten gelen grupta bulunan Ali İlbaş, Kurban Bayramı'nda ailelerini bırakarak Siirt'e giden gönüllülerin kardeşlik bağlarını daha da pekiştirdiğini söyledi. İlbaş, "Sizlerin bayramda getirdiği birkaç kilo et bizleri ilgilendirmiyor. Sizlerin kardeşlik için uzattığınız ele sıkı sıkıya sarılmaktayız. Kardeşliğinize hayran kaldık ve bunu daha da pekiştirmek için buralara geldik. Biriz ve bütünüz, bizi kimsenin bölmeye gücü yetmez." dedi. Türkiye üzerinde oynanan oyunun bozulacağını kaydeden Ali İlbaş, "Biz bu oyunu bozacağız, bozmak zorundayız. Sizler oraya kadar gelerek bizlere kardeşliğinizi ispatladınız, bizler de buna en sıcak şekilde karşılık vereceğiz." şeklinde konuştu.

 

Mustafakemalpaşa'nın Yalıntaş Belediye Başkanı Mahmut Ertuğrul da, Siirt'ten gelerek acılarını paylaşan grupla birlikte taziye evlerini dolaştı. Yaşadıkları acıyı paylaştıkları için Siirtlilere teşekkür eden Ertuğrul, acılarının bu sıcak ilgi sebebiyle hafiflediğini ve yalnız olmadıklarını görmekten mutluluk duyduklarını söyledi.

 

Vefat eden işçiler için mevlit okutuldu

 

Maden faciasında hayatını kaybeden 19 işçi için dün mevlit okutuldu. Mustafakemalpaşa'ya bağlı Bükköy'de okutulan mevlitle ölen işçiler anılırken, yapılan yemeklerle de köydeki herkese ikramda bulunuldu. Ortaklaşa gerçekleştirilen organizasyonda ziyaretçilere de mevlit yemeğinden ikram edildi. Mevlit sonrasında camiden çıkanlara şeker, lokum ve gül kolonyası dağıtıldı.

 

E. Tuna Alatürk - Bursa / ZAMAN

Bu haber toplam 2947 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!