1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. LYS’de Siirt’in başarısı hem şaşırttı hem sevindirdi
LYS’de Siirt’in başarısı hem şaşırttı hem sevindirdi

LYS’de Siirt’in başarısı hem şaşırttı hem sevindirdi

Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) Siirt’in bu yıl elde ettiği başarı, ÖSYM Başkanı Prof.Dr.ünal Yarımağan’ı şaşırttığı kadar sevindirdi.

A+A-

LYS’de Siirt’le birlikte Bitlis, Batman ve Hakkari’nin bu yıl elde ettikleri başarı karşısında şaşkınlığını ve duyduğu sevinci gazetecilerle paylaşan ÖSYM Başkanını Yarımağan, “Hakkari, Türkiye’nin sonuncusu oluyordu, Hakkari’yi kurtardık, Şimdi Ardağan’da sıra” dedi.

Bu yıl sistemin geçen yıldan farklı olduğuna işaret eden Yarımağan, her bir sınavda birden çok test uygulandığını anlattı. Bir sınavda bir testten sıfır alan bir adayın diğer testlerden de sıfır alma ihtimalinin çok düşük olduğunu vurgulayan Yarımağan, bir puan türünün ise üç testten hesaplandığını anlattı.

Yarımağan, “Bir adayın sıfır alması için bu üçünde de başarısız olması lazım. Zaten Yükseköğretim Geçiş Sınavı’nda başarılı olanlar LYS’ye girdi. İki sınavın birine girene bile biz puan hesaplıyoruz iki sınava girmişse öğrencimiz ve ikisinden de başarısız olmuşsa sıfır puan alır.” Dedi.

TS puan türünde en başarılı birinci il Bitlis iken, başarıda ikinci sırayı Siirt, üçüncü sırayı ise Batman aldı.

Bu haber toplam 3097 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!