1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. LYS 2015 Başvuruları başladı
LYS 2015 Başvuruları başladı

LYS 2015 Başvuruları başladı

Üniversite girişinde ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvuruları başlandı ve 21 Nisan’a kadar sürecek. Başvuru süresinin uzatılmayacağı bildirildi.

A+A-

Lisans Yerleştirme Sınavı’na girmeye hak kazanan adaylar 21 Nisan’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYM) kapsamında 2015 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar LYS için başvurabilecekler.


4 AYRI SINAV
LYS Sosyal Bilimler 13 Haziran'da; LYS Matematik ve Yabancı Dil 14 Haziran'da; LYS Fen Bilimleri 20 Haziran'da; LYS Edebiyat-Coğrafya ise 21 Haziran'da yapılacak. Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini ödeyecek. Böylece başvurular tamamlanmış olacak. Sınav ücreti ödenmeyen başvurular geçersiz sayılacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecek.

HER SINAVIN ÜCRETİ 30 TL
Sınav ücreti, adayın girmek istediği her bir LYS için 30 lira olarak belirlendi. Adaylar sınav ücretlerini, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Akbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomisi Bankası, PTT işyerleri ile ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ödemeler" alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırabilecekler. Adayların başvurularını tamamladıktan sonra bilgilerini, https://ais.osym.gov.tr internet adresinden kontrol etmeleri, başvuru bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinerek, sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden saklamaları gerekiyor.

SINAV 81 İL MERKEZİ VE LEFKOŞA'DA YAPILACAK
LYS'ler 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacak. Adaylar, girmek istedikleri LYS'lerin hepsine aynı merkezde girecekler. Başvuru işlemini internet üzerinden bireysel olarak yapacak adayların, "Başvuru işlemi ÖSYM'ye bildirilmiştir" uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerekiyor. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu olmayacak.

BAŞVURU SÜRESİ 21 NİSAN MESAİ BİTİMİNDE SON BULUYOR
Adaylar, başvuru işlemlerini yaptıktan sonra sınav merkezi tercihleri gibi sınava ilişkin bilgilerini başvuru süresi içinde değiştirebilecek. Başvuru süresi tamamlandıktan sonra bu bilgilerde değişiklik yapılamayacak. Başvuru işlemleri, bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adaylar için 21 Nisan 2015'te mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasından bireysel başvuru yapacak adaylar için aynı tarihte, saat 23.59'da sona erecek.

KREDİ KARTI VE BANKA KARTIYLA ÖDEME
Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak adaylar için 22 Nisan 2015'te mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasındaki "ödemeler" alanından kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 22 Nisan 2015'te, saat 23.59'da sonlanacak.

Bu haber toplam 1904 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!