1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kürtçe Eğitim o kadar da kolay değil
Kürtçe Eğitim o kadar da kolay değil

Kürtçe Eğitim o kadar da kolay değil

Kürtçe eğitim hak mıdır? sorusuna cevabım ise “bir insanın ana dilini öğrenmesi, anasının ak sütü kadar haktır” olacaktır. Baştan bunu belirtelim de araya parazitler karışmasın.

A+A-

Kürtçe Eğitim o kadar da kolay değil

 

                Bu aralar herkes bir şey söylüyor itiraz eden de var, olur bakarız diyen de, olmazsa olmaz diyen de… Kürtçe eğitim nedir, nasıl olur, alt yapısı hazır mıdır? diye kafa patlatana pek rast gelmedim. Birazcık kurcalayanlar da yok değil ama işin asıl fizibilite tarafına bakanlar pekte revaçta değiller zaten.

                Kürtçe eğitim hak mıdır? sorusuna cevabım ise “bir insanın ana dilini öğrenmesi, anasının ak sütü kadar haktır” olacaktır. Baştan bunu belirtelim de araya parazitler karışmasın.

                Kürtçe öğrenmek başka, Kürtçe eğitim ise bambaşka. Şu anda konuşulan ise daha çok Kürtçe eğitim – öğretim. Kürtçe Eğitim – Öğretim yapılabilmesi için en ivedi işin kitap, öğretmen ve tabii müfredat oluşturmak olduğunu düşünenler aslında bu işi gerçekten düşünememişler demektir.

                “Peki nasıl yapmalı da bu işi halletmeli” diye soranlarınız vardır. Anlatalım efendim tabii dinleyen- okuyan samimi okuyup dinleyecekse.

                Diyelim ki devlet – hükümet ben denizi bu işle görevlendirdi ve bizden yapacaklarımızı özetlememiz istendi.

Özetle şöyle deriz:

                Demokratikleşme çabaları içinde olan hükümetimizin Kürtçe eğitim konusundaki çalışmaları salt eğitim – öğretim özgürlüğü yönlendirmesiyle olmamalıdır. Güneydoğu ve Türkiye’nin sosyolojik, kültürel, ekonomik gerçekleri de göz önünde bulundurulmalıdır. İşsizliğin en önemli sorun hatta terörden dahi büyük sorun olduğu Güneydoğu bölgesindeki çocuklara veya gençlere salt Kürtçe eğitim – öğretim vermek zulüm olacaktır. Bilimsel alt yapısı olmayan ve ekonomik bir değeri olmayan bu dilin her şeyden önce bilimsel ve ekonomik değer kazanması gereklidir. İvedi yapılması gereken budur ve buna göre 5’er ya da 10’ar yıllık dilimler halinde Kürtçe eğitim – öğretime tam olarak geçilebilir.

Buna göre:

İl 5 YIL

1.       Siirt ve Mardin’de dünyanın en büyük Kürt Dili üzerine uzmanlaşacak 2 Üniversite kurulmalı ve bu üniversiteler her şeyden önce özellikle Kürt Dili konusunda 1 numara olmalı.

2.       İlk yıllarda ise sadece Kürtçe üzerine çalışmalar yapılmalı.

3.       Bu Üniversitelerde Kürtçe, Türkçe ve İngilizce zorunlu olmalı hatta Arapça da daha sonra eklenmeli.

4.       Türkiye’nin en fazla ödenek alan Üniversitelerinden daha fazla ödenek verilerek Kürtçe – Kürt Dili konusunda dünya çapında otorite olacak olan bu üniversitelere Irak, İran, Suriye gibi ülkelerden Kürt öğrenciler alınmalı.

5.       Bu üniversiteler Milli Eğitim Bakanlığına Kürtçe müfredat  hazırlamalı.

6.       Bu üniversiteler Tıp, Hukuk, Mühendislik gibi branşların ders kitaplarını uygun ortak Kürtçe dilbilgisi kurallarıyla hazırlamalı.

7.       Bu üniversitelerden mezun olan her öğrenci başta Kürtçe olmak üzere, Türkçe, Arapça ve İngilizce’ye tam anlamıyla vakıf olmalı. Çünkü salt Kürtçe bilerek mezun olan bir gence iş bulmak şu an itibariyle imkansız.

İkinci 5 YIL

1.         Yukarıda bahsedilen üniversiteler tarafından hazırlanan kitaplarla Kürtçe ve Türkçe olarak ders başı yapılmalı.

2.         Derslerin hepsi hem Kürtçe hem de Türkçe olmalı ve Kürt Dili ile Türk Dili dersleri zorunlu okutulmalı.

3.         Komşu ülkelerdeki Kürt dillerine entegrasyon sağlanabilmesi için Kürtçe öğretimde Farsça ve bazı ek Latin harflerinin kullanımları da öğretilmeli.

4.         Kürtçe eğitim – öğretim görmek isteyen çocuklara kesinlikle Türkçe de öğretilmeli ve Türkçe- Kürtçe derslerinin önemi eşit tutulmalı.

5.         Kürtçe eğitim – öğretim görmek isteyen insanlara ayırım yapılmamalı isteyen Arap, Türk, Çerkez vb. kökenli öğrencilere de Kürtçe eğitim ve öğretim için aynı Kürt kökenli vatandaşlarımıza tanınan haklardan yararlanması sağlanmalı.

6.         Beşinci maddeye mahsusen Hatay’da Kürtçe öğretim veren 2 üniversiteyle eş zamanlı Arapça öğretim veren üniversite kurulmalı. Unutulmamalıdır ki bu üniversiteler en geç 20 yıl içinde Türkiye’nin Ortadoğu’daki egemen saygınlığını sağlayacaktır.

Daha da detaya girilebilir ama şimdilik bu kadarla yetinelim. Görünen o ki Kürtçe eğitim – öğretim için en az 20 yıl gerekli ama bizim buna hemen yarın başlamamız lazım.

Çocuklarını okullara göndermeyenler yanlışlarını düzeltip derhal Kürtçe eğitim – öğretim veren 2 üniversite için Türkiye Büyük Millet Meclisinde oturma eylemi yapsınlar ve bunu Büyük Türkiye adına yapsınlar ki herkes destek olsun. Eğer Mecliste çıkar şunu söylerlerse daha da anlam kazanır diye düşünüyorum. “Biz Türkiye’den asla ayrılmayı düşünmüyoruz çünkü atalarımızın kanıyla alınan bu toprakları Balıkesirli Ahmet Çavuşla, Cizreli Mehmet Çavuş almıştır”. Kürtçe eğitim – öğretimle sağlanacak Ortadoğu kaynaklı ekonomik getiriyi daha iyi anlatmalılar.

Osman ÖZÇELİK bakalım bu önerimize ne diyecek? Afif DEMİRKIRAN’ın hayır diyeceğini sanmıyorum ama…

Daha fazla detay isteyenler Genel Yayın Yönetmeni Eyüp GÜZEL ile irtibata geçebilirler. Selam Güzel Türkiye’min Güzel İnsanlarına olsun.

Bu haber toplam 2761 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!