1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kurtalan'daki işçiler alacaklarını tahsil edemiyor
Kurtalan'daki işçiler alacaklarını tahsil edemiyor

Kurtalan'daki işçiler alacaklarını tahsil edemiyor

İnşaatına 2 yıl önce başlanılan Kurtalan 100 Yataklı Devlet Hastanesi'nde çalışan 70'e yakın işçi alacaklarını alamıyorlar.

A+A-

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından ihalesi yapılan ve Bakan İnşaat A.Ş. tarafından 2 yıl önce inşaatına başlanılan, Kurtalan 100 Yataklı Devlet Hastanesi’nde çalışan 70'e yakın işçi uzun süreden beri alacaklarını tahsil edemiyor. 100 Yatak Kapasiteli Hastanenin temeline 2008 yılında başlandı. İnşaatın 2009 yılının sonlarında bitirilmesi planlanıyordu. Fakat yüklenici firmanın inşaat çalışmalarını tamamen bırakıp ihaleyi feshetmesi nedeniyle hastanenin inşaatında çalışan işçi ve esnaf hem işsiz kaldı, hem de alacakları ödenmedi.

İşçiler; TOKİ Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, Bakan İnşaat Şirketi, TOKİ Ankara Müdürlüğü ile Siirt milletvekilleri ve bürokratlarına ulaşamadıklarını belirterek duruma tepki gösterdiler. 70’e yakın inşaat işçisi 300 bin TL’den fazla olan alacaklarını kimden karşılayacaklarını merak ediyor.

“Kanımız Pahasına Olsa Dahi Paralarımızı Alacağız”

İşçilerden Hikmet Toprak, sayısız kere yazılı sözlü ve ya bizzat başvuru yaptıkları halde herhangi bir muhatap bulamadıklarını, son çareyi Siirtli siyasetçi ve bürokratlarda aradıklarını; fakat bütün başvurularına rağmen hiçbir yerden sonuç alamadıklarını söyledi. Bayram arifesinde çocuklarına giyecek, içecek ve bayramlıklarını alabilmek için aracını sattığını ifade eden Toprak, “Duyduk ki inşaat bir daha ihaleye verilmiş. Alacaklarımızı almadan bir Allah’ın kulu burada çivi çakamayacak. Kanımız pahasına buna müsaade etmeyeceğiz. Ya bu inşaat aynen bu şekilde kalacak, ya da hak etmiş olduğumuz paraları kuruşu kuruşuna verecekler.” dedi.

“Kaba Kuvvet Olmadan Bu İş Çözülmeyecek”

Şantiyede aşçılık yapan Savaş İşleyen, “Her maaş günü değişik yalanlar ile TOKİ hak edişimizin yarısını ya da bir kısmını verdi. Her zaman bir sonraki ay hesabı kapatacağız deyip maaşlarımızı vermiyorlardı. Biz de bir bidon benzin alıp şov yapabilirdik. Biz de inşaat tepelerine çıkıp kereste, kiremit ya da tuğlaları aşağılara atıp güvenlik güçlerini ve kendimizi zor durumda bırakabilirdik ama yapmadık. Kaba kuvvet ve zorbalığa başvurmadık; ama yeter demek ki kaba kuvvet ile olmasa bu iş çözülmeyecek. Bundan sonraki merhalelerde bütün arkadaşlar birlik içersinde hakkımız olanın peşini bırakmayacağız” diye konuştu. Fuat Korkmaz isimli bir diğer işçi ise, yetkililerin bir an önce mağduriyetlerini gidermesini istedi.

Uyanık Ticaret A.Ş.’nin sahibi Adil Uyanık ise esnaf olarak kendilerinin elinden geleni yaptıklarını belirterek, “Kurtalan esnafı olarak elimizden geleni yaptığımıza inanıyorum. Sırf memlekete gelen hizmet baltalandı denilmemesi için; iyi niyetimiz her zaman suiistimal edildi. Tüm misafirperverliğimizi gösterdik. Her şeye rağmen bizlerin TOKİ ve yüklenici firmadan çözüm üreteceğimiz bir muhatap bulamayışımız bizleri sıkıntıya sokan tek faktör olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 3667 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!