1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kurtalan Tekel arazisi Yüksekokula verilsin
Kurtalan Tekel arazisi Yüksekokula verilsin

Kurtalan Tekel arazisi Yüksekokula verilsin

Siirtliler.NET’e gönderilen bir Okuyucu Mektubunda, Kurtalan’da yıllardır atıl durumda bulunan Tekel Arazisinin Kurtalan Meslek Yüksekokulu’na verilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

A+A-

Siirtliler.NET'e gönderilen okuyucu mektubunda aşağıdaki ifadelere yer verildi


TEKEL ARAZİSİ  KURTALAN MESLEK YÜKSEKOKULUNA NEDEN VERİLMİYOR?

Toplumsal fayda ve kalkınma için en önemli kurumlar eğitim kurumlarıdır. Bunlar arasında üniversitelerin ayrı bir yeri vardır. Üniversitelerin Fiziki anlamda yeterli olması hem eğitim-öğretim kalitesinin artırılmasında hem de bir cazibe merkezi haline gelmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nokta yıllardır atıl durumda olan ve hiçbir şekilde faydalanılmayan Tekel arazisinin Siirt Üniversitesi bünyesinde bulunan  Kurtalan Meslek Yüksekokuluna tahsis edilmesi bizce isabetli bir karar olacaktır. Kurulduğu günden beri Kurtalan ilçesinin gelişmesinde Kültürel anlamda değişmesinde, en önemlisi geleceğimizin inşası olan gençlerimizin yetişmesinde önemli bir rol üstlenmiştir. Bu noktada bölüm sayısının artışına paralel olarak öğrenci sayısında da artış olup mevcut binanın artık ihtiyaca cevap veremediği çevrelerce dile getirilmektedir. Bundan dolayı Kurtalan Meslek Yüksekokulu için daha  büyük ve gelişmiş bir Eğitim Kompleksinin  yapılması gerektiği konusunda hemfikiriz.

MEVCUT YÜKSEKOKUL ARTIK YETERSİZ

Söz konusu arazinin gelişmiş düzeyde bir eğitim kurumuna dönüştürülmesi beraberinde  Kurtalan'a pek çok kazanım getirecektir. (Yeni insanlar, yeni kültürler, genç zihinler ve akabinde oluşmaya başlayacak yeni bir Kurtalan olgusu). Okulun öğrencileri ile yaptığımız röportajlarda genel sorunun fiziki altyapının yetersiz olması ve öğrenci yoğunluğundan dolayı sınıf içi ve sınıf dışı alanlarının yetersiz olması ve önemlisi de  fiziki yetersizlikten dolayı Kampus olgusundan mahrum olmalarıdır. Tekel arazisinin Kurtalan Meslek Yüksekokuluna eğitim kompleksi olarak kazandırılması şüphesiz şu anki  Yüksekokulda mevcut fiziki sorunları giderecek, eğitim kalitesini yükseltecek, etken, gelişmiş ve kültürel çeşitliliğe sahip bir ilçe yaratacaktır.

TEKEL ARAZİSİ KURTALAN’IN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİDİR

Peki hal böyleyken söz konusu arazinin geleceğine karar verecek yetkili makamlar bu arazinin Kurtalan'ın geleceği için ne derece önem arz ettiğinin bilincindeler mi? Bunun bilincinde oldukları düşüncesindeyiz.  İlgili mercilerle yaptığımız bilgi alışverişi neticesinde Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat ERMAN ve Yüksekokul Müdürü Mucir ALTUNCU, tekel arazisinin bir kısmının üniversiteye tahsisi için büyük çaba sarf ettikleri,  yetkili ve ilgili kurum ve kişilerle defalarca görüştükleri bilinmekle beraber  bu konuyla ilgili gerekli kurumlarla yazışmalar yapıldığı söylenmektedir. Mevcut Kurtalan Meslek Yüksekokulu'nun Kurtalan’a kazandırdığı ekonomik fayda aylık olarak ne miktardadır? Yüksekokulda 400 öğrenci bulunduğu ve bunların çok büyük bir kısmı farklı şehirlerden buraya gelmişlerdir. Öğrenciler Ekonomik ve Kültürel anlamda ilçeye katkı sunmaktadırlar.

TEKEL ARAZİSİYLE KURTALAN MYO’DA YENİ BÖLÜMLER AÇILABİLİR

Yaptığımız araştırmalarda Yüksekokulda şu an için öğrenci kabul edilen bölüm sayısı ikinci öğretim dahil olmak üzere 7 Programdır. Bunun dışında Sosyal Hizmetler bölümünün olduğu fakat  Fiziki altyapının yetersiz olmasından dolayı öğrenci alımının yapılamadığı görülmektedir.  Okuldaki fiziki yapının iyileştirilmesi, özellikle de tekel arazisinin bir kısmının (15-20 Dönüm arazi) alınarak yeni bir hizmet binası yapılması halinde, yeni bölümlerin açılabileceği ve buna paralel olarak öğrenci sayısında bir artış olacağı  ve öğrenci sayısının önümüzdeki  4-5 yıl içinde 1000’i  bulacağı tahmin edilmektedir. Dışarıdan gelen öğrenciler için, Kurtalan Meslek Yüksekokulu bünyesinde Kız/Erkek Öğrenci Yurtları mevcuttur. Ama Yurtların kapasitesi yetersiz olduğu için Kredi Yurtlar Kurumu Bölge Müdürlüğüne Rektörlük nezdinde yazışmalar yapıldığı bilinmektedir. Kurtalan'da Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından kız ve erkek öğrenci yurtlarının açılması halinde, öğrencilerin barınma ihtiyaçları da tam olarak çözülmüş olacağı yetkililerce dile getirilmektedir.

DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUZ

Bir kentin aynası konumunda olan ve o kentin gelişiminde büyük rol oynayan eğitim-öğretim kurumlarının gelişmesinde hem birey  hem de toplum olarak hepimize görevler düşmektedir. Çünkü ülkemizin geleceği olan ve bu geleceğe yön veren gençler bu kurumlarda yetişmektedir. Bu noktada Kurtalan Meslek Yüksekokulunun bu sorununa karşı hem Kurtalan Halkının  hem de gerekli mercileri duyarlı olmaya çağırıyoruz ve herkesi elini taşın altına koymaya davet ediyoruz. 

Bu haber toplam 2146 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!