1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kurtalan İmam Hatip Lisesi’nde sıkıntılar devam ediyor
Kurtalan İmam Hatip Lisesi’nde sıkıntılar devam ediyor

Kurtalan İmam Hatip Lisesi’nde sıkıntılar devam ediyor

Halk tarafından yapılıp Din işleri Yüksek Kurulu’na, daha sonra M.E.B’e devredilen Kurtalan İmam Hatip Lisesi, 2009- 2010 Eğitim ve öğretim yılı başlarında 100 civarında öğrenciyi “yeterli derslik yok” gerekçesi ile kayıtlarını yapamadı.

A+A-

Kurtalan İmam Hatip Lisesi, 28 Şubat Darbesi ve Katsayı adaletsizliğine rağmen öğrenci sayısını hızla artırıyor. 2009- 2010 Eğitim-Öğretim yılı başlarında 100 civarı öğrenci yeterli derslik yok gerekçesi ile kayıtları yapılmadı. Derslikleri başka kurumlarca gasp edilmiş, katları cezaevini andıran demir parmaklıklar ile ayrılmış, bunlarla yetinilmeyip bahçesine Halk Eğitim Merkezi olarak inşaat çalışmalarına hiç kimseye danışılmadan yapılmak istenilmesi vatandaşlar, İmam Hatip Mezunları ve Okul Aile Birliği Başkanı tarafından tepki ile karşılandı.

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Okul Aile Birliği Başkanı. “Mevcut Kurtalan İmam Hatip Lisesi binası 3 Ortak bölüm olarak kullanılmaktadır. Kurtalan İmam Hatip Lisesi,  Anadolu Lisesi ve Kurtalan Halk Eğitim Merkezi. İmam Hatip Lisesi 130 Öğrenci ve 6 Derslik ile Anadolu Lisesi 130 Öğrenci ve 6 Derslik ile Halk Eğitim Merkezi de 4 derslik (oda) ile İmam Hatip Lisesi dersliklerini kullanmaktadırlar. Binanın üçe bölünmesi beraberinde sıkıntılar getirmektedir.  Bu sıkıntılarımızın başında da derslik yetersizliğinden dolayı 2009–2010 Eğitim-Öğretim yılı başlarında okulumuzun İmam Hatip Lisesi Bölümü’ne kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimizin,  yeterli derslik yok diye kayıtları yapılamamıştır, Veliler ve öğrencilerimiz olarak bu sıkıntıları çekmekteyiz.

 

SİİRTLİLER.NET

2009–2010 Eğitim-Öğretime başladığımız Eylül ayı döneminde benim kız öğrencim ile birlikte 100 civarı öğrencinin kayıt işlemlerini yeterli derslik bulunmadığı gerekçesi ile kayıtları yapılmadı. 

İmam Hatip Lisesi Halk tarafından yaptırılıp Milli Eğitim Bakanlığına devredilen bir okulumuzdur.  28 Şubat Kararları ile okullarımızın gelişmesini önlemek için bir takım kanunlar çıkarıldı. Bazı hesaplamalar ile İmam Hatip Okullarımızın önü kapatıldı. Çok şükür şuan açıldığı ilk heyecanı yakalamaya tekrardan başladı. Biz veliler olarak mevcut İmam Hatip Lisesi binamızda bulunan diğer bölümlere, Devletimizin imkânları ve hazine arazisi çok ve mantıklı yerlerde yapılsa ilçemizin gelişmesi açısından da çok güzel olurdu.

Okulumuzun bir bölümü halk eğitim merkezince kullanılması bir yana şimdi de duyduğumuz kadarıyla lisemizin mevcut arsasında Halk Eğitim binası için kullanılmak üzere bir bina yapılacak, 28 Şubat kararları ve katsayı adaletsizliğinden sonra öğrenci sayımız düşmüş olsa bile, son yıllarda ve özellikle bu dönemde İmam hatip Liseleri ilerleme kat etti. Edindiğim son bilgilere göre Siirt ve Batman İmam hatip lisesi ihtiyacı karşılamadığı için Siirt ve Batman’da ikinci bir İmam Hatip Lisesine ihtiyaç olduğu için 2010 yılı yatırım programına alınırken, Maalesef gelişmeye müsait ilçemizde İmam Hatip Lisesi küçültmeye çalışılmaktadır.” şeklinde konuştu.

Devlet memuru sıfatı ile isminin açıklanmasını istemeyen vatandaş. “28 Şubat süreciyle beraber Kur'an eğitimine büyük bir darbe vuruldu. Kur'an Kursları kapatılırken sekiz yıllık kesintisiz eğitim kapsamında imam hatiplerin orta kısımları kapatıldı. Bundan dolayı İmam Hatip Lisesi binaları sahipsiz görülerek ganimet malıymışçasına tüm kurumların gözleri bu okullarımıza çevrilmiş durumda. Ama son iki yıldır takip etmekteyim ki imam hatip liselerine olağan bir yükselişe geçti. Kimi il ve ilçelerde ek İmam Hatip binaları yapılırken, Kurtalan’da neden böyle bir uygulamaya geçildiğine bir anlam vermiş değilim.  Herhalde sahipsiz sanılıyor. Unutulmasın ki bu okulların her bir tuğlası Kurtalan esnafının parası ile yapıldı. Gerek Kurtalan Kaymakamlığı olsun gerek Milli Eğitim Müdürlüğü olsun bir an önce bu karardan vazgeçmeleri, en güzel hareketleri olacaktır. Kurtalan (Y.İ.B.O)  civarında dönümlerce tabir edilen hazine arazileri var. Buralardan faydalanılabilir. Burada Siirt Üniversitesinin Turizm Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. En ideali ve Kurtalan yerleşimine yön verecek bir yer olması ve gelişmesi açısından daha yararlı olacağı kanaatindeyim. Bu konuyu ben kendi imkânlarım ile Milli Eğitim Bakanlığı hatta gerekirse Başbakanlığa kadar da iletmek için fax ve e-maillerle iletmeye devam ediyorum. Başbakan"ımızın bu konuya duyarsız olacakları kanaatinde değilim.” Dedi.

 

SİİRTLİLER.NET

Okul Öğrencilerinden B.N. ve arkadaşları yaptıkları açıklamalarda: “Mevcut İmam Hatip Lisesi Binası yetersiz, bu sıkıntıyı en çok yaşayan biz öğrencileriz, Sınıflarımız düzensiz ve aynı zamanda da yetersiz. Öğretmen eksiğimiz çok özelliklede branş derslerimizde. Üç kurumun bir arada olmasından dolayı gürültü kirliliğinden, sağlıklı ders görememekteyiz. İmam Hatip Lisesi ile Halk Eğitim Merkezini ayıran demir parmaklıkları her gördüğümde psikolojim bozulur. Kendimi adeta İmam Hatip Lisesine kayıt yapmakla bir suç işlemiş gibi bir hisse kapılıyorum. Velilerimizin zorluklarla yaptırdığı İmam Hatip Lisesi binasının şimdi de parça parça alınması, içler acısı bir durum. İlk sene Halk Eğitim yerleştirildi, bir diğer sene de Anadolu Lisesi şimdi de okulumuzun arka bahçesinde Halk Eğitim Binası inşaatı başlatılacak. İşte velilerimizin emeği, işte İmam Hatip Lisesi, ve sakın geleceğimizi karartmayın.” Dedi.

Kendisine ulaşıp görüşlerine başvurduğumuz İmam Hatip Lisesi eski yöneticilerinden. A Rahman Sevgili 1993–1996 Siirt İmam Hatip Lisesi Müdürü: “Kurtalan İmam Hatip Lisesi 1995 yılında Siirt İmam Hatip Lisesine bağlı bir şube olarak Kurtalan ilçesinde açılmıştır. 1996 yılında ise bağımsız lise olarak Eğitim–Öğretime başladı. İlk yıllarında 400 öğrenci ile devam etmiştir. İmam Ha tip Lisesi tamamen hayırseverlerin kendi imkânları ile Eğitim ve Öğretime açılmış bir okulumuzdur. Hangi okul olursa olsun kendi binasında eğitim ve öğretim görme hakkından daha doğal hakkı olamaz mevcut Kurtalan İmam Hatip Lisesi bu okullarımızdan bir tanesi, gelecek yıllarda kat kat başvuruların beklendiği okulların mevcut binaları İmam Hatiplere devredilmesi en sabit karar olacaktır.” Dedi.   

 

Bu haber toplam 5199 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!