1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kurtalan Durmadı Koştu ve 11 gencine iş kurduracak
Kurtalan Durmadı Koştu ve 11 gencine iş kurduracak

Kurtalan Durmadı Koştu ve 11 gencine iş kurduracak

Siirt Valisi, Kurtalan Kaymakamı ve Kurtalan proje ofisinin ısrarlı çalışmaları sonucu 11 gencin iş kurma hayalleri gerçek oluyor.

A+A-

KOSGEB’in İşsiz gençlere 27 bin TL’lik Destek programında Kurtalan kaymakamlığının organize ettiği ve DİKA’nın desteklediği "Durma Yerine Koşma Zamanı" isimli projesinden sertifikalarını alan gençler Kurtalan Kaymakamı A.Halim Can’ın çabası ile 11 kişi destek almaya hak kazandı.

 

Kurtalan kaymakamlığınca verilen bilgilere göre girişimcilik eğitimi alan kursiyerlerden 11 kişinin kendi işlerini kurmaları için sundukları projeler Diyarbakır KOSGEB müdürlüğü tarafından kabul edildi.

Kursiyerin eğitimlerini başarılı bir şekilde bitirmesi sonucunda KOSGEB’ den destek almayı hak kazanan 84 kursiyerden 11 kursiyerin projelersinin kabul görmesi diğer kursiyerlerinde Kurtalan proje ofisine akın etmesine yetti.

 

Aynı eğitimin Siirt’te de verilmesine rağmen verilen eğitimlerden sonra yaklaşık 110 kişi sertifika alıp gençlerden şu ana kadar KOSGEB’e başvurabilen olmadı. Kurtalan proje ofisinin kursiyerlerine yönelik yönlendirme ve bilgilendirme çalışmaları sonucunda destek almayı hak kazanan 11 kişi bu destek sayesinde kendi işini kurarken diğer kursiyerlerin de kendi işlerini kurmak için proje ofisine koşuyor. Siirt’teki kursiyerlerin hala başvuruda bulunmaması ve ilgili kurumların girişimcileri destekleyici ve bilgilendirici faaliyette bulunmamaları kafalarda Kurtalan Durmadı Koştu Ya İl Merkezindekiler? Ne yapıyor sorusunu getiriyor.

 

Sertifikaların ömür boyu geçerliliği varken girişimci gençlerin bu olanaktan faydalanabilmesi için ilgili kişilerin Kurtalan da yapıldığı gibi yeteri kadar bilgilendirme ve teşvik çalışması yapılarak Siirt’in işsizlik sorunun bir nebze olsun çözüm sağlayabilir.

Bu haber toplam 2398 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!