1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Kürt babalar isyan etti!
Kürt babalar isyan etti!

Kürt babalar isyan etti!

PKK'nın Siirt'te bir araç içindeki 6 genç kızı katlettiği saldırının üzerinden 30 gün geçti. Perişan olan babalar yaralı kurtulan kızlarının başında PKK'ya lenet okuyup ağır sözler etti.

A+A-

Osman Sağırlı / Adem Demir'in haberi

PKK’nın Siirt Kasaplar Deresi’nde bir araç içindeki 6 kızı hedef alan saldırısının üzerinden 30 gün geçti. Söz konusu bu saldırıda Zeynep ve Nergiz Evin, Kevser Çekin ve Nurcan Olgaç isimli kızlar vahşice öldürülmüşlerdi. Nuran Evin ile Gülcan Olgaç ise yaralı olarak kurtulmuşlardı. Saldırı tazeliğini hâlâ koruyor.Nuran Evin, İstanbul’da bir hastanede Gülcan Olgaç ise Ankara’da GATA Askeri Hastanesi’nde tedavi görüyor. Her iki aile de perişan durumda. Ailelerin bazı fertleri, İstanbul ve Ankara’da kızların tedavileri için nöbet tutuyorlar. Evin ve Olgaç Ailelerini, hem Siirt’te hem de İstanbul’da ziyaret ettik. Acılı babalar içlerini Türkiye gazetesine döktüler. Yaşadıkları onca acıya rağmen her iki baba da teröre lanet okurken, inadına “barış” ve “kardeşlik” mesajları verdiler.

PKK KÜRTLERİN CANINI YAKIYOR

“İki evladımı kaybettim. Birisi de hayat mücadelesi veriyor” diyen Nurettin Evin, çocuklarının başına gelenleri güçlükle anlatıyor. Yaşadıklarını hayatı boyunca unutamayacağını belirten Nurettin Evin, “Rabbim benim başıma gelenleri, hiçbir Müslüman’ın başına getirmesin. Hiçbir, Müslüman’ı benim karşılaştığım manzarayla imtihan etmesin” dedi. Bin bir emekle yetiştirdiği çocuklarının terör örgütü tarafından öldürüldüğünü Nuran’ın ise uzun bir tedavi göreceğini belirten baba Evin, “Bu terör olaylarında büyük bir rant var. Birileri bu rantın devamı için çatışma ortamının sürmesini istiyor. Acısı büyük bir insan olmama rağmen yüreğime taş basıyor ve şunu haykırıyorum: Lütfen yeter. PKK bizim adımıza adam öldürmesin. En büyük acıyı bizler çekiyoruz” diye konuştu.

ZALİMLER HEDEFİNE ULAŞAMAZ

Bu dönemde “zulüm” ve “barışın” ön plana çıktığını, PKK’nın zulmü ve haksızlığı temsil eden taraf olduğunu belirten Nurettin Evin sözlerini şöyle sürdürdü: “Zulüm yapanlardan yana değiliz. Onlar da bizden değiller. Bizler barış ve kardeşliğin tarafındayız. Bu ülkede büyük çoğunluğun istediği tek şey var: Barış ve kardeşliğin bu topraklara hakim olması. Oysa birileri tüm çağrılara rağmen öldürüyor. Kızlarımızı katledenler hedefin polis olduğunu iddia ediyorlar. Varsayalım ki öyle. Peki askerin ve polisin ne günahı var? Onlar da bizim çocuklarımız. Her polis ve askerin şehit haberini aldığımda ciğerimden tıpkı öldürülen kızlarımın kopardığı gibi yeni parçalar kopuyor. Dünyam zindan oldu. Başkalarınınki olmasın. Dinimiz bir, kitabımız bir, bayrağımız bir, vatanımız bir. Hala neyi paylaşamıyoruz. Evimizi yakan ön yargılarımızdır. Ön yargılarımıza son verelim. Bu ülke hepimizin. Türk, Kürt, Çerkez, Arap herkesin onurlu bir hayat sürme hakkı var. Allah’ını seven bu probleme bir çözüm bulsun. Kim barışı sağlarsa hepimizin duası ve desteği onunla birlikte olacak.”

ACILI BABA: TERÖRÜ BİTİRİN

Siirt’teki evinde görüştüğümüz Hüsam Olgaç ise terör örgütü için söyleyecek kelime bulmakta zorlandığını söylüyor. PKK’nın kan dökmeye bir son vermesi gerektiğini aksi halde sebep oldukları şiddet sarmalının bölgedeki herkesin canını daha fazla acıtacağını belirtiyor. Aslına bakılırsa PKK’nın Siirt’te kadın ve kızlara yönelik saldırısına tepki gösteren insanların öfkesi had safhaya ulaşmış durumda. 20 Eylül’deki katliamın üzerinden bir ay geçmesine rağmen Hüsam Olgaç’ın evi taziye için gelenlerle dolu. Başsağlığına gelen herkes teröre lanet okurken, Siirt Gençlik ve Spor Müdürü olan Hüsam Olgaç, “9 çocuğumdan birisini kaybettim. Birisi de yaralı. Bu ülkede tek evladı olanlar acı yaşıyorlar. Yeter diyoruz. Bu işi bitirin diye feryat ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Öldürmekle adam bitmez. Şiddetle hedeflenen amaca da ulaşılmaz” diyen acılı baba Olgaç, PKK’nın “özür” açıklamasına ise ateş püskürüyor. Olgaç; “Hangi özür. Neyin özrü? Bunların hangi eyleminde etik var? Konuşmaya gelince lafları çok. Peki evladımı benden alanlara söylüyorum. Getirsinler çocuklarına tokat atayım. Sonra binlerce defa özür dileyip ayaklarına kapanayım. Özür dilemişlermiş. Peki çocuklarımı geri mi getirecekler? İnsan bu kadar canavar olur mu? Kadınların kızların içinde olduğu arabaya yüzlerce mermi ve bomba atılır mı? Siirt’teki bu olay umarım dönüm noktası olur.”

VAHŞİ HAYVANLAR BİLE YAPMAZ

Baba Olgaç daha fazla konuşmak istemiyor. Çocuklarının resimlerine bile bakamadığını söylerken devreye kardeşi Abdurrahman Olgaç giriyor. Kızların amcası Olgaç, “6 kızın içinde olduğu arabaya 200’den fazla mermi sıkmışlar. İki el bombası patlamış. Üçüncüsü ise teröristin elinde patladı. Bunu hangi insan yapar. Bir de militanın ‘onurlu olduğu için intihar ettiği’ yalanına başvuruyorlar. Bırakın bunları. O, PKK’lıların yaptığını vahşi hayvanlar bile yapmazlar. Bunların hangi duyguyla bu vahşi katliamları yaptığını anlamak mümkün değil” diye konuştu.

PKK, bu araçtaki 6 kızı kurşun yağmuruna tutmuş Zeynep ve Nergiz Evin, Kevser Çekin ve Nurcan Olgaç vahşice katledilmişti. Nuran Evin ile Gülcan Olgaç yaralı kurtulmuştu.

Hüsam Olgaç: BEN DE TOKAT ATIP ÖZÜR DİLESEM KABUL EDERLER Mİ?

Hüsam Olgaç ile Siirt’teki evinde konuştuk. Kızı Nurcan vahşice öldürüldü. Gülcan ise GATA’da hayat mücadelesi veriyor. Hüsam Olgaç, olup bitenlere tepkisini şöyle gösteriyor, “Hangi özür evladımı geri getirir. Getirsinler ben onların çocuklarına tokat atayım sonra ayaklarına kapanayım özür dileyeyim” şeklinde konuştu.

Nurettin Evin, 30 gündür hiçbir gazete ve televizyona bakmadıklarını, yaşanan olayı Nuran’a anlatamadıklarını söyledi.

Nuran, iki ablasının öldüğünü bilmiyor

Görüşme sırasında acılı babalar bir gerçeği daha açıklıyorlar. O da şu: gerek Ankara Gata’da tedavi edilen Gülcan Olgaç gerekse İstanbul’da tedavisi süren Nuran Evin, PKK’nın kahpe saldırılarının neye mal olduğunu bilmiyorlar. Her iki aile de kızlarının başına gelenleri yaralı kurtulan kızlarına anlatamamışlar. Nurettin Evin, “30 gündür hiçbir gazete okumadık hiçbir televizyon seyretmedik. Yaşananları da Nuran’a anlatamadık. Ablalarının da başka hastanelerde tedavi edildiğini söyledim. Bir gün gerçeği nasıl anlatacağımı bilemiyorum” derken Gülcan’ın babası Hüsam Olgaç da, “GATA’daki kızımın hiçbir şeyden haberi yok. Telefonunu bile kendisine vermedik. O gerçeği henüz bilmiyor. Gazeteleri de okutmuyoruz” diye konuştu.

Türkiye Gazetesi

Bu haber toplam 5411 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!