1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kültür elçisi Siirtli öğrenciler Hasankeyf’e hayran kaldı
Kültür elçisi Siirtli öğrenciler Hasankeyf’e hayran kaldı

Kültür elçisi Siirtli öğrenciler Hasankeyf’e hayran kaldı

Siirt’te faaliyet gösteren Yeşil Siirt Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Mardin gezisi düzenlendi. Hasankeyf, Deyrul Zafaran Manastırı ve Kasımiye Medreselerini gezen öğrenciler tarihi mekânlara hayran kaldı.

A+A-

SODES kapsamında yürütülen “Gönüllü Kültür Elçileri Aranıyor” adlı proje Mardin turu ile son buldu. Proje kapsamında öğrencilere ilde görev yapan basın mensupları da eşlik etti.

 

Her hafta Merkez ve bir ilçe olmak üzere öğrencileri Siirt’in tarihi ve kültürel mekânlarını gezdirdiklerini söyleyen Dernek Başkanı M.Niyazi Deniz, konu ile ilgili olarak: “Proje kapsamında yapılan geziler İl merkezindeki tarihi ve kültürel yerlerin tanıtımı ve son olarak Bitlis ve Mardin ile son buldu. 40’ar kişilik gruplar halinde oluşturulan gezilerde amaç, Kültürel potansiyele sahip tarihi yerlere geziler düzenlemektir. İnanç turizmi noktasında oldukça zengin bir il olduğu için yoğunluğu ilimiz Siirt’e verdik. Ancak Siirt’in tarihi ve kültürünün tanınmasının yanında bölge illerinden Bitlis ve Mardin’deki tarihi yerlerin de bilinmesini istedik. Bu amaçla çoğunluğu fakir ve başarılı öğrencilerden oluşan grup Pazar günü ilimizde görev yapan basın mensuplarıyla birlikte Mardin’i gezdi.

 

Öğrencilerimiz özellikle Hasankeyf, Deyrul Zafaran Manastırı, Kısımiye Medresesi ve Mardin konuk evini gezerken hayranlık olduklarını ifade ettiler. Projemizin ilgi görmesi bizleri mutlu ediyor. Projemiz kapsamında bu etkinliklere katılan öğrenciler gerçektende yarının kültür elçileri olacaklardır. Ayrıca “Tarihten Günümüze Siirt” adlı kitabımızın da İlimizin tanıtımına yönelik önemli bir kültür hizmeti olarak görülmesini temenni ediyoruz.” dedi.

 

Ne derler? Memlekete taş üstüne taş koyanın yolu da bahtı da açık olsun sözünü anımsatır, Yeşil Siirt Eğitim ve Kültür Derneği’mizin çalışmalarına olan takdirlerimizi sunarız.

 

Hatırlanacağı üzere Yeşil Siirt Eğitim ve Kültür Derneği önceki aylarda ilimizde sosyal canlılığı kazandırmak amacıyla bisiklet yarışı düzenlemiş ve son olarak “Tarihten Günümüze Siirt” adlı kültürel değere sahip bir eseri ilimize kazandırmıştı.

Bu haber toplam 1881 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!