1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Küçük Siirt Kenti: Armutlu
Küçük Siirt Kenti: Armutlu

Küçük Siirt Kenti: Armutlu

Mütedeyyin ailelerin ve emeklilerin tercih ettiği tatil beldesi olan Armutlu İlçesi, Siirtlilerin yoğun yaşadığı nezih bir yer.

A+A-
Yalova iline bağlı tatil beldesi olan Armutlu İlçesi, temiz havasıyla Türkiye’nin sayılı yerlerinden birisi. Tertemiz deniziyle kıyı kenti olmasına rağmen nem bulunmuyor. Türkiye’nin bilindik tatil bölgelerine göre ahlaki yönden fazla dejenerasyona uğramamış, daha çok mütedeyyin ailelerin ve emeklilerin tercih ettiği bir yerdir Armutlu.
 
NÜFUSUN ÖNEMLİ KISMINI SİİRTLİLER OLUŞTURUYOR
 
Armutlu’nun yerleşik nüfusu 4 bin. Tatil zamanlarında ise bu rakam 3 katına yani 12 bine çıkıyor. Siirtlilerin resmi kayıtlara göre tapulu olarak 5 bin evi olduğu ifade ediliyor. İstanbul, Yalova, Bursa, Ankara gibi vilayetlerin yanısıra Siirt’ten gelen Siirtliler buralarda yazlık mülkler edinmiş. Siirt nüfusu o kadar yoğun ki çalışma yapılsa Siirtliler belediye başkanlığını kazanırlar burada.
 
Okulların kapanmasıyla birlikte 3 aylık yaz tatili döneminde Armutlu tam bir şenliğe dönüşüyor. Türkiye’nin birçok farklı vilayetinden tatilciler soluğu burada alıyorlar. Gürültüsü az, havası oksijenli, denizi de tertemiz bir yer olan Armutlu, senenin diğer mevsimlerinde de uğranılan bir yer. Yakın civarındaki illerde oturanlar kara veya deniz yoluyla özellikle hafta sonları dinlenmek için sonbahar aylarında Armutlu’da soluğu alıyorlar. Özellikle Armutlu’da evi olanlar için bu alışkanlık daha çok tercih ediliyor.
 
 
armutlu2.jpg
 
armutlu3.jpg
 
armutlu4.jpg
 
armutlu5.jpg
 
armutlu6.jpg
 
armutlu7.jpg
 
armutlu8.jpg
 
armutlu9.jpg
 
armutlu10.jpg
 
armutlu11.jpg
 
armutlu12.jpg
 
armutlu.jpg
 
armutlu14.jpg
Bu haber toplam 10185 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!