1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. KPSS’de personele yüklü para transfer yapılmış
KPSS’de personele yüklü para transfer yapılmış

KPSS’de personele yüklü para transfer yapılmış

KPSS’de usulsüzlük iddiasıyla başlatılan soruşturma raporunda ilginç bilgiler yer aldı. Rapora göre, skandalın merkezi olan dernekte çalışanlar üzerinden yüklü miktarda para transferi ortaya çıktı.

A+A-

2010 yılındaki KPSS’de kopya çekildiği ve sınav sorularının önceden dağıtıldığına ilişkin iddiayla ilgili başlatılan soruşturma dosyası için Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporunda ilginç bilgilere yer verildi.

Rapordaki bilgilere göre, skandalın merkezi olan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nde çalışanlar üzerinden yüklü miktarda para transferleri gerçekleştirildi.

600 PARALEL YAPIYLA İLGİLİ KURUMLARDA ÇALIŞIYOR

Usulsüzlük iddiasıyla 32 kişinin tutuklandığı soruşturmanın koordinesini yürüten Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi, şüphelilerle ilgili analiz yaptı. YÖK, ÖSYM, SGK gibi 13 ayrı kurumdan veri alınarak yapılan analizlerde, dosyada yer alan 3 bin 227 kişiden 1900’ünün hem kullandıkları telefonlara ait HTS bilgileri (sinyal) hem de para bağlantıları tespit edildi. 600 kişinin cemaate bağlı veya yakın işyerlerinde çalıştığı saptandı.

TELEFON TRAFİĞİ

Şüphelilerin kullandıkları telefonlara ait HTS kayıtlarında sınavdan önceki 7-8-9 Temmuz 2010 ile 10-11 Temmuz 2010 tarihleri arasında görüşme trafiklerinin yoğunlaştığı da belirlendi. Soruları dağıttığı ve aldığı iddia edilen şüphelilerin 7 Temmuz’da normalden 1.5 kat, 8 Temmuz’da 3 kat fazla sinyal verdiği kaydedildi.

OFİSBOYA 3 YILDA 4 MİLYON 330 BİN TL

MASAK raporuna göre, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nde 850 lira maaşla çalıştığı belirlenen şüpheliler Berat K. ile Mehmet İ.’nin hesaplarında 3 yılda 4 milyon 330 bin lira para transferi yapıldığı tespit edildi. Soruların dağıtım merkezi olduğu iddia edilen dernekte ofisboy olan ve operasyon öncesi yurtdışına kaçan Berat K.’nin 3 yılda 180 bin lira havale yaptığı, hesabına 150 bin lira para transfer edildiği belirlendi.

Dernek çalışanı Mehmet İ.’nin ise 3 yılda 2 milyon 500 bin lira hesaplara para gönderdiği, hesabına 1 milyon 500 bin lira geldiği ortaya çıktı. Raporda, dernek üzerinden yurtiçi ve yurtdışında birçok vakıf ve düşünce kuruluşuna yüklü bağış yapıldığı belirtildi. Raporda Kanada ve ABD’de bulunan dostluk ve düşünce derneklerinin yer alması dikkat çekti.

Bu haber toplam 1195 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!