1. YAZARLAR

  2. Eyüp Güzel

  3. Korona meselesinde doğru odaklanma
Eyüp Güzel

Eyüp Güzel

Yazarın Tüm Yazıları >

Korona meselesinde doğru odaklanma

A+A-

Korona meselesi gündemimize bir anda girdi ve gündem sadece bu. Gözle görülmeyen bir şey dünyayı esir aldı. Haberler, tartışma programları, son dakika gelişmeleri, ölü sayıları, yeni vakalar ve tabi ki türlü türlü komplo teorileri. Hiçbirinin hızına yetişemiyoruz. Müdahale edemediğimiz bir konuya odaklandık hepimiz. Böylece korku ve tedbir yerinde durmuyor hem büyüyor hem yayılıyor. Bu kriz yeni endişeler yeni korkular getiriyor. Oysa Allah “üzülmeyin gevşemeyin inanıyorsanız üstün gelecek olanlar sizlersiniz” buyurdu. Bu söz ecnebi bir sosyal bilimciye veya kişisel gelişimciye ait olsaydı ülkemizde ve dünyada daha çok yankı bulurdu. Fakat Kur’an’daki sözler ne yazık ki dikkatlerimizden kaçıyor ve pek odaklanmıyoruz. Hz. Peygamber’in sözleri de aynı şekilde…

Sosyal mesafeyi koruma, hijyen ve temizlik, kendimizi ve ailemizi koruma altına alma gibi tedbirlerimizi alıyoruz ve süreç uzadıkça bunlara daha çok dikkat ediyoruz. Deyim yerindeyse hayatımızla ilgili DUR tuşuna bastık. İşe, okula, camiye, kahveye alışverişe gitmiyoruz. Cemaatle namaz kılmıyoruz. 3 gün önce amcam (Ramazan Güzel) vefat etti. Cenaze namazını mezarlıkta yere serdiğimiz sedir üzerinde apar topar kıldık ve hepimiz evlerimize dağıldık. Taziyesini bile yapamadık. Belli ki bu korona süreci daha epey kendini hissettirecek. Kendimizden veya yakın çevremizden tanıdığımız birçok ismin bu fenalığa yakalandığını duyacağız. Falan kişi de pozitif çıktı diye haberler muhtemelen gelecek. Biz hiçbir müdahalede bulunamadığımız bu alana odaklanmaya devam edeceğiz.

Oysa müdahale edebileceğimiz ve odaklanabileceğimiz ve daha doğrusu odaklanmamız gereken başka bir alan var ki dikkatlerden kaçan husus tam olarak burası. Virüsten korunmak için sosyal mesafeyi koruduğumuz, hergün ellerimizi yüzümüzü defalarca sabunla yıkadığımız ve bol bol kolonya tükettiğimiz kadar odaklanmadığımız husus Allah ile aramızdaki mesafedir. Allah ile aramız nasıl? Sorunun doğru cevabı ezbere verilen cevaplar olmayacaktır. Odaklanarak, samimi bir şekilde verilen cevaplar doğru cevap olacaktır. Virüse, onunla ilgili gelişmelere odaklandığımız kadar Allah’a karşı sorumluluklarımıza odaklandık mı?

Allah’a döndük mü? Tövbelerimizi, dualarımızı ve ibadetlerimizi düzelttik mi? Tartışmalara ve haberlere olan odaklanmamızı ve takıntılarımızı bir kenara bırakarak doğru olan noktaya odaklanalım mı?

Bu yazı toplam 5491 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!