1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Kocaeli’ndeki Siirtliler iftarda buluştular
Kocaeli’ndeki Siirtliler iftarda buluştular

Kocaeli’ndeki Siirtliler iftarda buluştular

KOSİDER üyesi hemşehrilerimiz hanımları ve çocuklarıyla birlikte iftar yemeğinde buluştular.

A+A-

Son derece nezih bir ortamda açılan iftarın ardından yapılan sohbetlerde iki konu hâkim idi… Siirt kültürünü öğrenme ve yaşatma” ve “Siirt dışında yaşayan hemşehrilerimizin bir araya gelebilmeleri önündeki engeller”.

Hemşehri derneklerimizin bulunduğu vilayetler arasında İstanbul Sider’den sonra sosyal faaliyetleriyle adından söz ettiren derneklerimiz arasında bulunan KOSİDER Başkanı Adnan Gülyeşil: “Siirt’ten buralara geldik. Memleketimizin kültürünü buralarda yaşamaya, çocuklarımıza da aşılamaya çalışıyoruz. Derneğimiz vasıtasıyla birlikteliğimizi muhafaza ediyoruz. Memleketimiz Siirt ile ilgili meselelere mümkün mertebe duyarlıyız.” açıklamasında bulundu.

KOSİDER yöneticilerinden Celal Özak ise; “Derneğimiz yaklaşık 3 yıl önce kuruldu. Derneğimiz kurulduktan sonra birbirimizi daha yakından tanıma imkânı bulduk. Kocaeli’nde yaklaşık 80 Siirtli aile bulunuyor. Hemen hemen 60 aile derneğimize üye.” dedi.

Siirt’in yaşayan tarihçesi olarak isimlendirilen Şefik Görgin ise Siirt Arapçasıyla ilgili yapmış olduğu akademik çalışmalarını yakın zamanda kitaplaştırılacağını bildirdi. Siirt’in tarihi ve kültürel yapısıyla ilgili oldukça derin bilgilere sahip Şefik Görgin’in oldukça dikkat çekecek olan Siirt’le ilgili yazılarını çok yakında Siirtliler.Net sitesinde kendisine ait açılacak köşesinden takip edebileceksiniz.

Şefik Görgin’den kısa bir uyarı: “Mahalli bayramlarımızdan JİGOR bayramı ne yazık ki CİGOR olarak yanlış tanımlanıyor. Doğrusu JİGOR BAYRAMIDIR

İftar yemeğinde Kocaeli’ndeki Siirtlilerin yanı sıra davetliler arasında İstanbul’dan Halenzeliler Dernek Başkanı Remzi Şanlı ve dernek yöneticisi Osman Kaya ile Ak Parti Beyoğlu İlçe Başkan Yardımcısı Adem Süzgün de bulunuyordu.

İSTANBUL FİSKİN KÖYÜ DERNEĞİ'NDEN KOCAELİ SİİRTLİLERİNE SELAM

Aynı gün İstanbul’daki dernek merkezlerinde iftar programı olan Doluharman (Fiskin) Köyü Derneği yöneticilerinden Cuma Çelik, Kocaeli’ndeki iftar programına telefonla bağlanarak İstanbul’dan Kocaeli’ndeki hemşehrilerine selam iletmesi gecenin ayrı renklerindendi.

Bu haber toplam 4476 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!