1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kısacık Ömre Sığan Başarıların Sırrı
Kısacık Ömre Sığan Başarıların Sırrı

Kısacık Ömre Sığan Başarıların Sırrı

Siirt’teki ailelerin hemen hemen büyük çoğunluğunun tanıdığı, kendisinden muhabbetle bahsettiği fakat kendi özel yaşamına hangi başarıları sığdırdığını bilmedikleri birinden bahsedeceğiz sizlere.

A+A-

Türkiye’deki binlerce, onbinlerce başörtüsü mağdurlarından biri. Değerli bir profesör olacakken "başörtüsü yasağından" dolayı akademik kariyerini tamamlayamıyor. Siirt’te diyaliz sertifikalı iki uzman hekimden biri.

5 yaşında okumayı büyük oranda çözdü. 5,5 yaşında ise erken okul kaydını yaptırdı. Daha ilkokul 1.sınıfta sınıf öğretmeni ve Okul Müdürünün dikkatini çeker. Sınıf atlama sınavına girerek 2.sınıfa geçiş yapar. 15 yaşlarındayken girdiği üniversite sınavında Matematik-Fen Bölümünden en yüksek puanı alarak Uludağ Üni. Tıp Fakültesi’ni kazanır. Daha önce görev yaptığı Erzurum’da, tıpkı Siirt’te olduğu gibi yöre insanının sevgisini kazanmıştır. Halka hekimlik hizmeti vermeyi Hakk’a hizmet etmek ile eş tutuyor .

Özellikle hanım okuyucularımız kimden bahsettiğimizi fotoğraftan zaten anlamıştır. Kendisini sizlere tanıtmaktan büyük bir keyif alacağımız bu kişi Siirt’te ÖZEL HAYAT HASTANESİNDE Dahiliye ve İç Hastalıkları Bölümü’nden Uzm.Dr.Aylin TÜRKAY’dan başkası değil.

Kısacık Ömre Sığan Başarıların Sırrı

 

                Kendisi ile tanıştığınızda, eğer iş yerinde değilse asla mesleğini tahmin edemezsiniz. Mesleğini tahmin edememenizin sebebi bilgisiz ya da mesleğiyle alakasız göründüğünden değil, bilakis her ciddi meslek erbabında bulunması gereken mütevaziliğindendir. Daha yakından tanımak için ailece yapmış olduğumuz ev ziyaretinde görüyoruz ki; başarılı bir akademik geçmişin yanı sıra, örnek bir anne ve son derece neşeli bir eş olarak karşımıza çıkıyor.

Aylin Türkay

Biraz çevreden, biraz oradan, biraz buradan ama tabii en çok liseden beri hiç ayrılmadıkları lise aşkı değerli eşi Bekir Berkay TÜRKAY Bey’den öğrendik Dr.Aylin Hanımın özel yaşamına sığdırdığı mükemmel başarıları.

5 YAŞINDA OKUMAYI SÖKER, OKUMAYA 2.SINIFTAN BAŞLAR

            Burdur’un küçük ama şirin ilçesi Gölhisar’da doğan Aylin Hanım, babası Ziraat Bankasında muhasebe şefliği yapan bir memur ailesinin ortanca çocuğudur. Daha 5 yaşında iken, okumayı, kendi kendine yağ tenekelerinin üzerindeki yazılarla öğrenen küçük Aylin’i, babası 5,5 yaşında iken tanıdıkları da araya sokarak ilkokula yazdırmak ister. Küçük Aylin, okula resmi olarak kaydolamaz, fakat okula ilkokul 1.sınıftaki herhangi bir sınıfta okuması şartıyla gayri resmi olarak izin verilir. O yılın sonunda önceleri gönülsüz olarak küçük Aylin’in okumasına izin veren okul müdürü, Aylin’in babasını çağırarak ilginç bir sohbetle ve kinaye sanatını da kullanarak aynen şöyle der “Sizin bu kızınızdan şikayetçiğim, yaşı 1.sınıfa uygun olmamasına rağmen sizin kızınız okumayı-yazmayı çoktan bitirdiği gibi 2. Sınıfların konularına da burnunu sokmaya başladı”. Okul Müdürü küçük Aylin’i sınıf atlama sınavına sokarak zaten yaşının çok üstünde olan sınıf derecesini bir basamak daha yükselterek 2. sınıftan resmi kayıtlı olarak başlatır. Küçük Aylin İlkokulun bir kısmını Burdur’un Gölhisar ilçesinin Dirmil (Altınyayla) beldesinde, ortaokulu ve liseyi ise Gölhisar Lisesinde okur. Tahsil gördüğü ilk-orta öğretim kurumları öyle ahım şahım okullar değildir, küçük bir ilçenin sıradan okullarıdır.

                Orta son sınıfta o zamanın en gözde okullarından olan Erenköy Hemşirelik Lisesi sınavını kazanan küçük Aylin, babasına ağlayarak “ya ben doktor olacaksam” der ve gitmek istemez hemşirelik okuluna, sanki Allah söyletmiştir bunları ona…

            ÜNİVERSİTE SINAVINDA EN YÜKSEK PUANI ALARAK TIP KAZANIR

                1991 yılında 15,5 yaşında iken girdiği üniversite sınavında matematik-fen bölümünden en yüksek puanı alarak Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanan Aylin,  Tıp Fakültesini de derece ile bitirdikten sonra eşinin isteği doğrultusunda Erzurum’a tayin olur ve Erzurum’da pratisyen hekim olarak birçok başarıya imza atar. Köy sağlık ocağında, ilçe ana çocuk sağlığında çalışarak hekimlik pratiğini geliştirerek ve hasta ilişkilerini sahada tam anlamıyla yaşayarak öğrenir.

                AÇS’de (Ana Çocuk Sağlığı) çalışırken üstün hizmetlerinden ötürü Sağlık Bakanlığından ödül alır, ödül bizzat denetlemeye gelen aylin türkayBakanlık Müfettişlerinin teklifi ile verilir. Org. Selahattin DEMİRCİOĞLU Paşanın kıymetli eşlerinin bizzat ziyaret ederek yaptığı teşekkürlere ve tebriklere muhatap olmuştur birçok kez. Hekimlik mesleğine olan sevgisinden dolayı gönüllü nöbetler tutan Dr. Aylin, Erzurum halkının özellikle de Hasan Kale (Pasinler) halkının fazlasıyla sevgisini kazanmıştır. Kendisini ziyarete gelen ilaç mümessillerinden kendisi için hiçbir şey istemeyen ama özellikle fakir yöre halkının çocuklarına ücretsiz ilaç sağlayan Dr. Aylin, yöre halkı seneler geçmesine rağmen hala dilinden düşmüyor ve hala “bir daha onun gibisi gelmedi” diyerek ona olan sevgi ve saygılarını dile getiriyorlar. Pasinler AÇS de göreve başladığı zaman günlük poliklinik (hasta) sayısı 12 iken Dr. Aylin sonrasında bu sayı 200’lere çıkar.  Dr. Aylin, Ana Çocuk Sağlığı Merkezinde Başhekim statüsünde çalışırken, Sağlık Bakanlığından hiçbir ek ödenek istemeden sadece öz kaynaklarıyla AÇS yi tepeden tırnağa yeniler, modern bir hale getirir, takım arkadaşlarım dediği personele ve özellikle hemşire arkadaşlarına eğitim vererek çok işlevli bir laboratuarı AÇS bünyesinde kurar. Tuttuğu gönüllü nöbetler esnasında Kadın Doğum ve Çocuk Uzman Doktorlarının yanında asistan gibi çalışarak bilgisine bilgi, tecrübesine tecrübe katar. Uzman Doktorların ona olan güveni o kadar fazlaydı ki, sürekli Dr. Aylin’in nöbet tutmasını isterler hep.

                Özellikle eşinin isteği doğrultusunda yazdığı Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları bölümünü bugüne kadar alınmış en yüksek puanla kazanan Uzm. Dr. Aylin TÜRKAY, uzmanlık eğitimi boyunca Profesör, Doçent, Yard. Doçent hocaları tarafından her zaman takdir görür.

            “HALKA HİZMET, HAKK’A HİZMETTİR”

                Halka hekimlik hizmeti vermeyi Hakk’a hizmet etmek ile eş tutan Dr. Aylin, meslek hayatı boyunca tıp biliminin Allah’a olan inancını her geçen gün arttırdığını belirterek “kendisinin aslında sadece aracı olduğunu asıl şifa verenin Cenabı Allah olduğunu” söyleyecek kadar da inançlı ve mütevazı.

                Uzman doktorluğunun yanı sıra çocuk hastalıkları, kadın doğum hastalıkları gibi birçok tıp alanındaki sertifikaya sahip olan Uzm. Dr. Aylin TÜRKAY aynı zamanda Siirt’te diyaliz sertifikalı iki uzman hekimden biridir.

            SİİRT DEVLET HASTANESİ’NDEN İSTİFA EDER… ÇÜNKÜ;

                Uzman Doktor kurasında Siirt’i 1. Sıraya yazarak ve isteyerek gelen Uzm. Dr. Aylin, yaklaşık 1,5 yıl hizmet verdiği Siirt Devlet Hastanesinden istifa ederek Özel Siirt Hayat Hastanesinde çalışmaya başlar. İstifa sebeplerinin en önemlisi olarak inancına aksi tesir eden kıyafet dayatması olduğunu belirten Uzm Dr. Aylin TÜRKAY, özel hastanede de bu halka hizmet verebildiği için mutlu olduğunu söylüyor.

            AKADEMİK KARİYERİ, SAÇMA SAPAN KILIK KIYAFET KANUNU’NA TAKILIR

                Belki de ülkemizin en değerli profesörlerinden biri olabilecekken kılık kıyafet kanunundan dolayı akademik kariyerine ara veren Uzm. Dr. Aylin, daha özgürlükçü bir kanun yürürlüğe girdiğinde akademik kariyerine devam edeceğini belirtiyor.

                Muayene edecek kadar Kürtçe öğrenen ve Kürt kökenli vatandaşlarımıza onların dilinde hizmet vermeye çalışan Aylin Hanım, bir yandan da Siirt Arapçasını öğrenmeye çalışıyor. Uzm. Dr. Aylin’in Poliklinik önü her zaman kalabalık ve her zaman fazlasıyla dua alıyor. Yöre Halkına olan sevgisi herkes tarafından takdirle izlenen Uzm. Dr. Aylin TÜRKAY için soru yönelttiğimiz her hasta dualarla başladığı ifadelerini dualarla bitiriyor.

 

                Tıbbi bilgileri rahatlıkla okuyabilecek kadar İyi derecede İngilizce bilen Uzm. Dr. Aylin TÜRKAY, İngiliz Filoloğu ve İngilizce Öğretmeni Bekir Berkay TÜRKAY ile evli ve Zeynel Kaan isminde 5 yaşında bir çocuk annesi. Kısacık ömrüne sığdırdığı ve uzmanlık derecesine kadar geldiği akademik kariyerine bir de İşletme Fakültesi Diplomasını eklemek isteyen Aylin Hanım eşiyle birlikte şu anda İşletme Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi.

                Ayrıca, İslam Tarihi, Siyasi Tarih, Siyer, Dekorasyon, Kültür Gezileri, Tenis, Yemek Yapmak gibi merakları olan Aylin Hanım, çok iyi masa tenisi oynuyor. Fen ve Matematik alanında çok yetenekli olan Uzm. Dr. Aylin TÜRKAY, sosyal bilgileri eşinin sayesinde geliştirdiğini, eşinin çok kitap okumasından faydalanarak birçok kitabı ayaklı kütüphane dediği eşinden öğrendiğini söylüyor.

                Güneydoğuda ve doğuda yaşayan kızlarımızın çok zeki olduklarını ve mutlaka okumaları gerektiğini ısrarla vurgulayan Uzm. Dr. Aylin TÜRKAY, tahsil görmenin aslında Allah’ın ilk emri olduğunu da hatırlatmadan geçmiyor.

                Zaman zaman yoğun iş temposundan vakit bularak Siirtliler.Net e-gazetemizde de yazarlık yapan Uzm.Dr. Aylin TÜRKAY aynı zamanda Siirt Gençlik ve Bilişim Derneği yönetim kurulu üyesi.

                Bu araştırma yazımızı küçük bir bilgi notuyla sonlandıralım. Aylin Hanım yakında yepyeni bir içerik ve tasarımla www.doktoraylin.com adlı internet sitesinde hastalarının sorularına online olarak yanıt verecek.

Bu haber toplam 4641 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!