1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kırsal kalkınma projelerinden faydalanma çağrısı
Kırsal kalkınma projelerinden faydalanma çağrısı

Kırsal kalkınma projelerinden faydalanma çağrısı

Siirt Milletvekili Afif Demirkıran’dan Kırsal Kalkınma Projelerinden faydalanma çağrısı

A+A-

Siirt Milletvekilimiz Afif Demirkıran Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileriyle Siirt’in Kırsal Kalkınma projelerinin durumunu görüşmek üzere bir araya geldi. İlimizden yapılan başvuruların durumu ile ilgili bilgi alan Afif Demirkıran, hazineden bütçe ayrılmasına rağmen Siirt’ten yeteri kadar başvurunun yapılmadığı bilgisini aldı.

 

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Afif Demirkıran, “Tarım Ve Köyişleri Bakanlığı tarafından kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması amacıyla uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Projesinin, istihdam yaratma potansiyeli olan, tarıma dayalı sanayinin gelişmesini esas alan bir proje olduğu” belirtti.

 

Demirkıran. “Bu projeden tüm halkımızın faydalanması gerektiğini, bunun Siirt’in ekonomisine ciddi katkı sunacak bir imkan yarattığını; Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Projesi kapsamında şimdiye kadar ilimizde; 9.177.660 TL bedelli 20 tesis tamamlanmış olup 215 kişinin istihdamının sağlandığını söyledi.

 

Kırsal kalkınma Kapsamındaki Projelerin % 50 si hibe olarak verilirken, geriye kalan %50 sini başvuru sahipleri karşılıyor. Şahıs başvurularında 75.000 TL’ye, tüzel kişi başvurularında ise 300.000 TL ye kadar hibe desteği veriliyor.

 

Yatırım konuları ise çeşitli. Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması, paketlenmesi, seralar, biyogaz, güneş ve rüzgar enerjisi üretim tesisleri, basınçlı su sistemleri yatırım konularından sadece bazıları.

 

İsteyenlerin DİKA ofislerinden ve Tarım İl Müdürlüğünden bilgi alabilecekleri projeler  için başvurular; makine ve ekipman için 25 Nisan’a kadar, ekonomik yatırımlar ve sulama projeleri için 10 Mayıs’a kadar yapılabilecek.

Bu haber toplam 2333 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!