1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. KESK Uyarı Grevi Yaptı
KESK Uyarı Grevi Yaptı

KESK Uyarı Grevi Yaptı

Kamu emekçileri Çarşamba günü iş yerlerine gitmeyerek Hükümetin işçi hakları uygulamalarının yanlış politikalarını protesto etmek için grev yaptı.

A+A-

Tüm Türkiye’de yapılan uyarı grevine yoğun katılımın sağlandığı bildirilirken bu gün KESK Siirt Şubeler Platformu da bir günlük iş bırakma eylemine uyarak iş yerlerine gitmedi. KESK binası önünden Güres caddesinde bulunan Kızılay İş merkezine kadar emekçilerin taleplerini dile getiren sloganlar atarak yürüyen sendikalılar burada uyarı grevine ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

kesk eylem

SES Siirt şube başkanı Mehmet Alanç’ın okuduğu açıklamada “Sağlık ve eğitim başta olmak üzere temel kamusal hizmetleri piyasalaştırmak için, karlı bir Pazar haline getirmek için canla başla çalıştınız. Mezarda emeklilik yasalarıyla, SSGSS yasalarıyla, katkı payı uygulamalarıyla her yaptığınızla, attığınız her adımla emekçilere saldırdınız. Onları açlık sınırının, yoksulluk sınırının altında ücretlere mahkum etmek için her yolu denediniz. Sağlık alanında her gün bir skandala imza attınız. En son domuz gribi skandalında bir elinizle yaptığınızı bir elinizle yıktınız. Halkı ne yapacağını bilmez hale getirdiniz. Hakkını arayanları sokaklarda coptan geçirdiniz, gaza boğdunuz. Sendika kadrolarımızı soruşturdunuz, sürdünüz, işten çıkardınız. Bu da yetmedi Konfederasyon binalarımıza baskın düzenleyip yöneticilerimizi tutukladınız. Hak aramayı, emekten yana olmayı, sendikal mücadeleyi bir suçmuş gibi göstermeye çalıştınız. Bırakın emekçilerin haklarını geliştirmeyi, mevcut haklarını bile kullandırtmadınız, gasp ettiniz. AKP iktidarı 25 Kasım uyarı grevini iyi değerlendirmelidir. İktidar emekçilerin bu uyarısını da dikkate almaz, hak gasplarına devam eder, sermaye yanlısı politikalarında inat edecek olursa bilmelidir ki, emekçiler için daha geniş ve kapsamlı bir mücadele dönemini başlatacaktır.” sözlerine yer verildi.

Burada yapılan basın açıklamasının ardından yürüyüş yaparak Belediye binası yanındaki parkta halaylar çekerek grevi sürdüren emekçilere Siirt Belediye başkanı Selim Sadak, DTP il başkanı Sıddık Taş, DİSK/Genel-İş sendikası, İHD, Siirt MKM-DER, SİYDER, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaşın da destek verdiği grev eyleminde bir açıklama yapan Eğitim-Sen Siirt şube başkanı Kamil Kutlu “Burada emekçilerin haklı mücadelesi talepler yerine getirilene kadar takip edilecek. Bu uyarı grevi dikkate alınmazsa daha büyük eylemlerle mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

Emekçilerin uyarı grevine destek veren Belediye başkanı Selim Sadak da yaptığı açıklamada “ Kamu emekçilerinin en doğal haklı, meşru, hukuki ve insani eylemini içtenlikle destekliyor ve selamlıyorum. Ülke genelinde başlatılan bu hareket başarıya ulaşacağını ümit ediyorum. Kendi hak hukukunu örgütlü bir şekilde ifade etmek onların talepleri yerine getirilmelidir. Hükümet bu çığlıkları görmelidir. Tüm çalışanları farklılıkların giderilmesi, TİS ve sosyal hakları en kısa zamanda verilmelidir. İnsanlar eylemler yapmadan kendi hakları verilmelidir. Buradaki halaydan ders alınmalıdır. Eşitsizlikler giderilmelidir. Buradaki mesaj doğru okunmalı ve anlaşılmalıdır.” Sözlerine yer verildi.

Daha sonra Belediye başkanı ve destek amaçlı orada bulunan sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile kamu emekçilerinin davul zurna eşliğinde çektiği halaylarla uyarı grevi sona erdi.

Bu haber toplam 2794 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!